Dokterspaden Vf!/ De Boom In 1-2007 Voetpaadjes in de poel Door: Foort Minnaard Er zijn vele oude paden, maar hoe kom je er achter hoe ze vroeger liepen? Via diverse media kom je een eind (zie ook artikel Historische bronnen). Er zijn echter nog andere manieren om hier achter te komen. Bewoners van het gebied zijn van onschatbare waarde, de zogenaamde "Oral Historie". Met andere woorden "de gesproken geschiedenis". Het was voor mij aanleiding om eens met mijn vader te gaan praten over voetpaadjes in de Poel. Mijn vader (1927) is geboren en getogen in de Poel te 's-Heer Abtskerke. Veel familieleden woonden op boerderij en in het nabijgelegen Sinoutskerke en omgevingen. Mijn opa was veehandelaar en mijn vader werkte vanaf zijn twaalfde bij boeren in de buurt, en werd ook veehande laar. Al met al kende hij de Poel als zijn broekzak. De paden waren meestal onverharde en doodlopende wegelingen die dienden voor de ontsluiting van ver van de verharde weg gelegen weilanden. Hier en daar zijn die er nog steeds, bijvoorbeeld in de Poel, de Yerseke Moer en in de Kapelse Moer. Uit de topografische atlas van omstreeks 1910 wordt snel duidelijk dat niet alle wandelpaden van toen zichtbaar zijn. De doorgaande voetpaden liepen vaak gewoon door een weiland, net zoals je dat nu in een weiland nog wel eens ziet: een uit gesleten koeienpaadje waarover koeien regelmatig naar een vaste plek lopen, bijvoorbeeld omdat ze daar worden bijgevoerd. Als er maar vaak genoeg mensen door zo'n wei lopen van het ene vaste punt naar het andere De Yerseke Moer. Foto: Robert Wielemaker vaste punt dan ontstaat er ook zo'n paadje. Die paadjes zijn niet te vin den op een topografische kaart, ze zijn daar veel te klein voor. Voor het ontstaan van deze paadjes heeft mijn vader een eenvoudige verklaring: je zocht de kortste weg, desnoods dwars door een weiland, over een smalle sloot kon je springen, over een wat bredere sloot kon je een eenvoudig bruggetje (gewoon een plank) leggen. Overigens weet ik dat hij datzelfde simpele principe tot een paar jaar gele den zelf nog toepaste tussen zijn eigen weilanden in de Yerseke en Kapelse Moer.

Landschapsbeheer Zeeland - de Boom in | 2007 | | pagina 18