De veldwerker De Arenbergpaal De Boom In 2-2009 Van Anna Jacobapolder tot St Anna ter Muiden: overal in Zeeland zijn vrijwilligers in het landschap actief. 'De Veldwerker' is bedoeld voor vrijwilligers en word ook grotendeels door hen samengesteld. Verschillende vrijwilligersgroepen komen aan het woord en gunnen ons een blik achter de schermen. Hier is voor de tweede keer 'de Veldwerker'. door Paul de Cock, cultuurhistorie vrijwilliger Wij, Franny Verschueren en ik, hebben het oosten van Zeeuws-Vlaanderen toegewezen gekregen om grenspalen te zoeken en op te nemen hoe ze erbij staan. De Arenbergpaal waar het hier over gaat staat op een dijkje in de Prosperpolder, en was net boven de grond afgebroken. Het dijkje is in gebruik als schapenwei, dus heb ik eerst con tact opgenomen met de schapenboer en een tijd afgesproken dat wij elkaar, bij dit dijkje, zouden treffen. Met de auto en mijn aanhangwagentje zijn we vervolgens over de dijk naar de paal gereden, Alexander (de schapenhouder) had gelukkig een vierwielig aangedreven auto, want op die manier kon hij het onderste stuk paal met een touw aan de trekhaak de grond uit trekken. Allebei de stuk ken waren ongeveer even lang, en zo zwaar dat je met z'n tweeën, en het onderste stuk met z'n drie- en moest tillen. We zijn toen met de twee stukken naar de steenhouwerij gereden. Franny had tevoren met de bedrijfsleider afgespro ken dat we de stukken zouden brengen. Enkele weken later zijn we de paal gaan ophalen. Gelukkig had de steenhouwerij een heftruck zodat we onze rug niet moesten breken. We hebben de paal in een oude deken gewikkeld, en zijn naar de Prosper gereden. Alexander kwam ook, met een tractor met laadbak. De paal in de bak gescho ven en over de dijk naar de plaats waar hij moest komen gereden. Nu wil het geval dat de tractor natuurlijk niet geveerd is, en de paal dus behoorlijk lag te rammelen in de laadbak, hij bleek namelijk terug gebroken toen we aankwamen, maar door- dat er bij de reparatie ijzeren staven ingeboord zijn, bleven de stukken toch bij elkaar. We hebben een gat gegra ven en de paal teruggeplaats. Deze zomer moeten we dus nog eens terug om opnieuw te lijmen want anders gaat het ijzer in de paal roesten. Het was natuurlijk nog even zoeken welk materiaal we moeten gebruiken, maar daar is nu uitsluitsel over, dus bij mooi weer gaan we dat een keertje aanpak ken. Franny bij de Arenbergpaal (foto: Paul de Cock)

Landschapsbeheer Zeeland - de Boom in | 2009 | | pagina 18