3 Oude leilindes lijken verhuizing te overleven De Boom In 2-2009 Door Alex Wieland, medewerker SLZ In opdracht van Zeeland Seaports, begeleidt SLZ werkzaamheden op het gebied van land schappelijke inpassing en natuurcompensatie in het glastuinbouwgebied te Westdorpe. Hieronder een verslag van een bijzondere klus die daarbij kwam kijken. Gedurende de voorbereiding is door Zeeland Seaports, SLZ en de gemeente Terneuzen bekeken hoe om gegaan kon worden met de beschermde bomen in het plangebied. De gemeente Terneuzen kent geen reguliere kapverordening meer, maar werkt met een lijst waarop waardevolle bomen staan. Deze bomen mogen alleen met een zeer goede reden gekapt worden. Het gaat hierbij meestal om oude en beeldbepalende bomen. In het plangebied betrof dit 1 Gewone es en 2 leilindes. De Gewone es valt net buiten de kassen en kan zeer waarschijnlijk blijven staan. De leilindes ston den voor een oude boerenwoning en vielen binnen de locaties waar kassen gepland waren en stonden in de weg. De leilindes zijn naar schatting mini maal 200 jaar ou d. In overleg met de gemeente Terneuzen is besloten om te proberen de bomen te verplaatsen naar een vergelijkbare locatie, waar de bomen volledig tot hun recht zouden komen. Zeeland Seaports zorgde voor de financiën en SLZ verzorgde de begeleiding. Zo hoefden de leilindes niet gekapt te worden. Aanplant in het natuurcompensatieterrein in de directe omgeving was geen goede optie omdat de leibomen pas goed tot hun recht komen voor een karakteristieke woning. Een geschikt erf was snel gevonden en ook de eigenaar was zeer enthousiast. Het was een vroegere eigenaar van het huis waar de leilindes stonden. In februari 2008 werden met behulp van een grote kraan de bomen voorzichtig uitgegraven. Rond beide bomen werd een wortelkluit van 3 bij 3 bij 1,5 meter vrijgemaakt en vervolgens werden de bomen op een dieplader gezet. De wortels werden ingepakt met worteldoek om uitdroging te voorko- men. Het was nog een lastige klus om met een grote vrachtwagen verkeers lichten en smalle wegen te omzeilen, maar uiteindelijk is het gelukt. Op de bestemming aangekomen zijn de bomen met behulp van een kraan weer in juiste volgorde geplant en door de eigenaar goed voorzien van water. In het eerste jaar is het nog niet te zeg gen of de verplantactie is geslaagd. De bomen lopen dan nog goed uit door de opgebouwde reserves uit andere jaren. In 2009 zijn de bomen weer goed uitgelopen en lijkt het erop dat de verplantactie succesvol is verlopen. We hopen dat ze hier nog lange tijd in goede gezondheid blijven staan. De oude situatie

Landschapsbeheer Zeeland - de Boom in | 2009 | | pagina 28