Reuzenbereklauw. Foto: Lucien Calle Landschapsbeheer Zeeland Lente 2022 Samenwerken aan ons cultuurlandschap 7 Het project heeft verschillende doel stellingen: Sier- en bijenplant De reuzenbalsemien is van origine een Aziatische plant uit de Himalaya die gebruikt werd als sier- en bijenplant. De plant komt sinds 1850 voor in Europa en groeit bij ons voornamelijk langs zoet water zoals sloten, beken en greppels. De plant verspreidt snel en maakt de grond waar hij groeit erosie gevoelig. Opvallend aan de plant (en stiekem ook leuk) is dat de zaden 'opspringen' wanneer de rijpe vrucht wordt aangeraakt. Leuk effect, maar nadelig natuurlijk qua voort planting van de plant. Giftig De reuzenberenklauw komt van oor sprong uit de Kaukasus en is in de 19e eeuw geïntroduceerd als tuinplant. De plant is ondertussen volledig inge- burgerd in de Benelux en wordt sinds 2010 steeds meer in stedelijke gebie den aangetroffen. Dit zorgt voor een gevaar aangezien het sap dat de plant uitscheidt giftig is en daarmee gevaar lijk is voor spelende kinderen etc. - In kaart brengen van de versprei ding van exoten We starten met het opstellen van een interactieve kaart, die in digitale vorm algemeen beschikbaar moet worden. Zo maken we de versprei ding van bepaalde exoten inzichte lijk, wat weer helpt om het draag vlak voor de bestrijding ervan te vergroten. Nu is de data afkomstig van NDFF (Nationale Databank Flora en Fauna) en het Waterschap, maar het idee is dat in de toekomst ook data kan worden ingelezen via de interactieve kaart/app. Ook wordt er gekeken of via deze app/website ook foto's geüpload kunnen wor den, voor een snelle identificatie en lokalisatie. Dit maakt een efficiënte en gerichte bestrijding mogelijk. - Stimuleren van bewustwording Bewustwording is essentieel om van dit project een breed gedragen initiatief te maken. Dit begint met een promotiecampagne gericht op doelgroepen als gemeenten, plaat selijke natuurorganisaties, scholen en uiteraard onze bestaande vrij willigers. Geïnteresseerden worden vervolgens getraind in het herken nen en het veilig en doelgericht bestrijden van exoten.

Landschapsbeheer Zeeland - de Boom in | 2022 | | pagina 7