Poelen op de kaart in Zeeland I I a Meedoen? Poelen.nu Door: Sam Janse, SLZ Kamsalamander. Foto: Lucien Calle Poel Vennebos, Koewacht Foto: Sandra Dobbelaar. 19 Landschapsbeheer Zeeland Zomer 2022 Samenwerken aan ons cultuurlandschap 18 De komende jaren krijgt het beheer van poelen in Zeeland een extra stimulans. In samenwerking met de landelijke stichting RAVON en met ondersteuning van de Provincie Zeeland zet SLZ nu ook in Zeeland de poelen op de kaart. Habitat Poelen zijn een belangrijk onderdeel van het Zeeuwse landschap, zowel in natuur- als agrarische gebieden. In Zeeland liggen vele honderden poelen. Ze vormen een belangrijk habitat voor amfibieën, libellen, waterkevers en water- en moerasplanten. Ze zijn essentieel voor tal van amfibieën soorten, zoals kamsalamander, boom kikker, rugstreeppad en enkele andere algemenere soorten. Prioritaire soort Zonder beheer groeien poelen echter van zelf dicht of raken te veel beschaduwd door omliggend struweel, waardoor het voor veel soorten minder geschikt leefge bied wordt. Naar verwachting is zo'n 45% van de poelen in Zeeland in deze staat van achterstallig beheer. De beschermde kam salamander is in dit project een prioritaire soort. De achteruitgang van deze soort staat symbool voor de noodzaak van bio toop aanleg en herstel. Poelenkaart Om te weten welke poelen opgeschoond moeten worden, biedt de website poelen, nu een interactieve poelenkaart, waar al enkele provincies op aangesloten zijn. Op de poelenkaart is zichtbaar waar in Zeeland poelen aangetroffen kunnen worden. Het merendeel van de poelen in Zeeland is reeds ingetekend. Daarnaast kunnen geregistreerde gebruikers ook nieuwe poelen op de kaart zetten. Vervolgens kunnen via deze kaart poelen beoordeeld worden en aangegeven worden of beheer nodig is. Hiermee kan een belangrijk signaal afgegeven worden naar eigenaren, beheerders en beleidsmakers om zo het gewenste beheer uitgevoerd te krijgen. Monitoring amfibieën. Foto: Sandra Dobbelaar Wij zijn nog op zoek naar enthousiaste vrijwilligers voor de inventarisatie en het veldonder zoek. Een korte opleiding maakt deel uit van ons aanbod. Bent u benieuwd wat u als terreinbeheerder kunt betekenen voor de Kamsalamander? Terreinbeheerders hebben vaak goed zicht op welke poelen een onderhoudsbeurt nodig hebben. Ze beschikken over waardevolle informatie over de toestand en beheerstatus van de poel op hun erf. Wilt u als terreinbeheerder helpen bij het aanleveren van deze informatie voor het online poelenportaal en het voor verbeteren van de kamsalamander-biotopen? Bent u een terreineigenaar en bent u benieuwd onder welke voorwaarden en mogelijk heden u mee kunt doen? Stuur een mailtje naar info@landschapsbeheerzeeland.nl Duurzame populatie Naast het inventariseren van Zeeuwse poelen en het werven en opleiden van lokale poelen werkgroepen omvat het project ook aanleg en herstel van kam- salamanderwateren en landhabitat in de Zeeuws-Vlaamse kerngebieden. Hier hebben zich tot nu toe nog popu laties in stand weten te houden, maar ze staan onder druk, met name vanwe ge de veelal geïsoleerde ligging van de leefgebiedjes. Met dit projectonder- deel wordt gewerkt aan het herstellen van de in kaart gebrachte poelen, maar ook aan het uitbreiden van het aantal geschikte water en land biotopen voor de kamsalamander en creëren van ver bindingen, met het oog op een duur zame populatie van de kamsalamander in Zeeland. seerd worden over poelenbeheer en het gebruik van poelen.nu voor vrijwil ligers. Houd hiervoor de activiteiten agenda's op de websites van RAVON en SLZ in de gaten. Iedereen kan na registratie op poelen.nu meedoen met de beoordeling van poelen. De basiskennis voor het beoor delen van een poel is te vinden op de website van RAVON. Daarnaast zullen er de komende tijd op meerdere loca ties in Zeeland workshops georgani-

Landschapsbeheer Zeeland - de Boom in | 2022 | | pagina 10