Het project Natuurvriendelijk gazonbeheer as z Bloemrijk gazon Terneuzen 24 25 Landschapsbeheer Zeeland Zomer 2022 Samenwerken aan ons cultuurlandschap Tekst en foto's: Luciën Calle Rosse metselbij op madeliefje in gazon Vogelwaarde Gazon is een grasmat die frequent gemaaid wordt zodat deze altijd kort is. Gazons liggen vaak in tuinen, rond gebou wen, in plantsoenen in de woonwijken en parken. Bij een gazon gaat het vaak om de visuele waarde. Traditioneel moest een gazon er strak en monotoon uitzien. Dat gaf een "verzorgd" beeld. Bloemen en mossen hoorden er niet in thuis, die ver stoorden het beeld. Om dat strakke beeld in stand te houden werd (en wordt) er erg intensief gemaaid, tot wel 40 keer per jaar. Daarnaast wordt er geverticuteerd en kalk gestrooid (tegen de mossen), gemest, krui den verwijderd (handmatig en met chemi sche middelen) en kantjes netjes recht afgestoken. Het mag duidelijk zijn dat dit beheer nogal wat nadelen heeft voor natuur en milieu. Al dat gemaai kost brandstof, er wordt steeds CO2 en fijnstof uitgestoten, de machines maken een partij herrie en de bestrijdingsmiddelen en de kunstmest vervuilen de bodem en het grondwater. Daarnaast scoren deze traditionele gazons een vette onvoldoende op vlak van biodi versiteit. Ze zijn buitengewoon soorten arm. Ook duidelijk is dat met een ander beheer van de gazons er op al deze aspec ten al snel heel veel winst te boeken is. Kantelende beeldvorming Het begint allemaal bij het beeld dat men sen van een gazon hebben. Een paarden bloem in een gazon wordt niet mooi gevonden. Maar wat er dan precies niet mooi is aan een bloeiende paar denbloem kunnen veel mensen toch niet makkelijk benoemen. Meestal hoor je iets als: "op zichzelf wel mooi, maar in het gazon geeft het een slor dig en dus onverzorgd beeld". Gelukkig is de beeldvorming wel wat aan het kantelen. De berichtgeving over de achteruitgang van de biodiversiteit en het belang van inheemse bloemen voor de vlinders en bijen zal daar zeker toe bijgedragen hebben. Ook in Zeeland zijn er signalen van een kante lende beeldvorming. Toen de gemeen te Borsele in 2021 aankondigede omwille van de biodiversiteit het gazonbeheer te gaan extensiveren heeft men de bewoners uitgenodigd om daarop te reageren. Dat deed men massaal. En wat bleek: ca 75% van de mensen gaf aan meer bloemen in de gazons toe te juichen. Provinciaal project De gezamenlijke gemeenten in Zeeland beheren een grote oppervlak te aan gazon, naar schatting ca. 1000 ha. (exclusief de sportvelden, die wor den hier verder ook buiten beschou wing gelaten). Dat werd voor het grootste deel "traditioneel" intensief gemaaid, soms tot wel meer dan 30 keer per jaar. Gemeenten hebben ambities op gebied van bescherming van biodiversiteit (zo ondertekenden ze bijvoorbeeld de Zeeuwse bijenstra tegie), klimaat, milieu. Het was dan ook vanzelfsprekend dat ook naar het beheer van de gazons gekeken werd. Landschapsbeheer Zeeland adviseert gemeenten al langere tijd op gebied van ecologisch beheer en zwengelde een provinciale aanpak van het gazon beheer aan. In 2019 begon de gemeente Tholen te experimenteren met natuurvriendelijker beheervor- men, in 2020 ook de gemeente Goes. In 2021 sloten Terneuzen, Hulst, Borsele en Noord-Beveland aan en werd het een provinciaal project waar bij Provincie Zeeland het project ondersteunde. Vanaf voorjaar 2022 heeft ook Kapelle zich aangesloten, waarmee een meerderheid van de Zeeuwse gemeenten nu participeert. Maatregelen Er zijn veel soorten maatregelen die genomen kunnen worden. Waarschijnlijk niet zo goed zichtbaar maar wel een heel positief effect op het milieu heeft het afschalen van de beheerintensiteit over de gehele oppervlakte. In Tholen is het maximale aantal maaibeurten op 18-20x gezet.

Landschapsbeheer Zeeland - de Boom in | 2022 | | pagina 13