Monitoring Interessant is om te weten wat al deze beheervormen voor effecten hebben. In het kader van het project zijn veel beheer- typen onderzocht op natuur, milieu en beleving. Wat biodiversiteit betreft: alleen al bij de projecten in Goes zijn 782 soorten (alle beheertypen samen) geregistreerd, waarvan bijvoorbeeld 72 soorten bijen en wespen en 415 soorten planten! En zoals verwacht: gemiddeld genomen is er een toename van biodiversiteit van regulier gazon naar extensief gazon. Nog meer In Goes is naar max. 21 afgeschaald. In Borsele maait men nu nergens meer dan 17 keer en in Terneuzen zelfs maximaal 15 keer! Daarnaast zijn er op diverse kleinere plekken experimenten om het aantal maaibeurten nog veel verder te laten zak ken. Het streven is het minimaal aantal maaibeurten waarbij er nog wel sprake is van gazon. In Goes lopen er wat dat betreft proeven met frequenties van 8 en 6 keer. Een vorm die vanuit het buitenland is overgewaaid en nu ook in Zeeland is opgepikt is het Maai Mei niet gazon, waar bij er in de maand mei (bloeiperiode van veel kruiden) niet gemaaid wordt. Een weer andere insteek is om gazonbeheer helemaal om te zetten in andere vormen zoals een maai en hooibeheer, waarmee het in principe omgezet wordt in een bloemrijk hooiland. Koplopers in Zeeland zijn wat dat betreft Borsele en Goes die beiden nu 11 hectare bloemrijk grasland beheren. kere vegetaties. Hier is een opvallende overeenkomst met een onderzoek dat in Terneuzen is uitgevoerd. In de wijk Serlippens is bij buurtbewoners een enquête uitgevoerd naar de beleving van de plaatselijke Wildtuinen. Ongeveer 85% van de respondenten gaf aan positief te zijn over het natuur lijke karakter van de Wildtuinen. Samenwerking In dit project werken veel personen en organisaties met elkaar samen. Het grootste deel van het monitorings- werk wordt uitgevoerd door SLZ. De gemeenten Borsele voerde een analyse van de functies van het gazon zelf uit. Een studie naar de verschillen de mogelijkheden in het beheer van de gazons wordt door de gemeente Tholen uitgevoerd, waarbij de veld opnames worden uitgevoerd door de Natuurvereniging Tholen. Ook in Goes en Hulst hebben vrijwilligers veel waar- Publiciteit Een artikel over dit project werd gepu bliceerd in het aprilnummer van het vakblad Tuin en Landschap. Daarna kwam de landelijke publiciteit zelfs ineens in een stroomversnelling. Ook op Nature today verscheen een artikel (te vinden op die site met de zoekterm "gazon"). Dat werd opgepikt door Vroege vogels, die een Radioreportage uitzond op zondag 1 mei (ook weer te beluisteren op die site). Verder lezen Op de website van SLZ zijn de verschil lende deelrapporten te downloaden: https://landschapsbeheerzeeland.nl/ werkzaamheden/ecologisch-gazonbeheer nemingen in de terreinen gedaan. Het onderzoek naar het draagvlak van bloemrijkere vegetaties in Noord- Beveland werd uitgevoerd door het IVN. biodiversiteit is er in bloemrijk grasland. In Hulst (locatie Vogelwaarde) werd in een bloemrijk grasland 217 soorten aangetrof fen en met een vergelijkbare inventarisatie- inspanning in een vergelijkbaar stuk gazon 117. Er is een begin gemaakt met het bereke nen van de milieuaspecten van de beheer typen. Op basis van de eerste gegevens en van wat er uit de literatuur bekend is, is een eerste inschatting gemaakt. De milieu belasting (energiegebruik, uitstoot van vervuilende stoffen en CO2) is hoog bij intensieve beheervormen en neemt af bij extensievere vormen. Bij het hooien gaat dat positieve effect deels weer verloren door de extra werkrondes die daarvoor nodig zijn. Onderzoek naar het draagvlak voor een bloemrijkere vegetatie bij wijkbewoners is uitgevoerd in Noord-Beveland (Kortgene) en heeft een duidelijke conclusie. Een ruime meerderheid van de mensen had een positief gevoel bij de natuurvriendelij- Proefveldjes gazon gemeente Tholen Bloemrijk hooiland Kortgene 27 Landschapsbeheer Zeeland Zomer 2022 Samenwerken aan ons cultuurlandschap 26

Landschapsbeheer Zeeland - de Boom in | 2022 | | pagina 14