Landschapsbeheer Zeeland Zomer 2022 Samenwerken aan ons cultuurlandschap 7 6 De SLZ hoogstamploegen zijn het hele jaar rond actief met snoeiwerkzaamheden in Zeeuwse boomgaarden, de meeste daarvan zijn eigendom van particulieren. In de periode dat er geen blad aan de bomen zit (ca. november-april) zijn de omstandigheden het meest geschikt om de gesteltakstructuur te bekijken en te werken aan de begeleiding hiervan; je hebt er dan namelijk het beste zicht op. Het is handig om dan dominante, verkeerd geplaatste of anderszins ongewenste takken te verwijderen. Ook diverse aantastingen, zoals vrucht- boomkanker, ruige weerschijnzwam, boomgaardvuurzwam, takschurft, vrucht- monilia en heksenbezemziekte zijn dan snel zichtbaar, waardoor de nodige maat regelen ter beheersing daarvan kunnen worden getroffen. Sapstroom Toch heeft de winterperiode ook wat beperkingen: in het bijzonder waar het steenfruit betreft: met name pruimen lopen juist dan ernstig risico op aantas- Zomersnoei In de zomer staat die meer op scherp. Perfect is hij helaas nooit; ook in de zomer blijven infecties mogelijk. Toch is dat de meest veilige periode voor de snoei. Dan is er alleen wel het nadeel van al het blad aan de boom waardoor de gestel-tak-structuur in die periode lastiger te overzien is. Dit gaat gepaard met het voordeel dat we ook veel meer informatie over het functioneren van de boom krijgen, zoals: zicht op de blad- en vrucht- ting door loodglans, wat voor de boom al snel fataal kan zijn. Om die reden wachten we dus met de snoei van steenfruit (kersen, pruimen, abrikozen, perziken en amandelen) tot ca. half maart. Na de winterrust rond de kortste dag, komt namelijk, met het lengen van de dagen vanaf maart en het uitlopen van bloemknoppen, de sapstroom van de bomen weer goed op gang. De kracht van de sapstroom neemt van april tot ca. de langste dag in juni in sterkte toe, en dit verhoogt de weerstand van de boom tegen wond- infecties. Bij het maken van snoeiwon- den met een schaar of zaag worden - anders dan bij het afscheuren van een tak door een storm- alle sapstroom- kanalen van die tak dwars door gesneden, waarmee in feite de poort voor infecties volledig wordt open gezet, 's Winters is de "bewaking" in slaap. bezetting en nieuwe aantastingen die we direct kunnen wegknippen. Bij dit laatste kun je denken aan: bladscheut- kanker bij appels en peren, perenroest, bacterievuur, perenpokmijt, roze appelluis, meeldauw, tak- en bloesem- sterfte. Bloesemsterfte zien we vooral bij pruimen en morellen. Het is aan ons om te bepalen in hoeverre we tegen deze aantastingen willen optre den. Bij grote bomen is dat helaas niet of nauwelijks meer te doen, maar bij jongere bomen kunnen we zo wel hel pen om de infectiegraad onder con trole te houden. Verdere voordelen van zomersnoei Evenwicht tussen groei en vrucht- dracht beheren: je ziet preciezer dan in de winter wat de verhouding tussen blad-(scheut) en vruchtbe- zetting is, en je kunt dus zo nodig maatregelen nemen om die te ver beteren. Houdt wel rekening met het gegeven dat er rond de langste dag nog een vruchtrui te verwach ten is, waarmee de boom dus zelf al een deel van het dunwerk uitvoert. Hangt de boom na de rui nog veel te vol, en dreigen er takken uit te scheuren, dan is het aan te raden zelf nog te dunnen: verwijder het zichtbaar aangetaste fruit. Maar het kan ook en sneller en eenvoudiger: door de stam of de zwaarst beladen takken te schudden. Dit is wel een zeer natuurlijke en makkelijke vorm van dunning!

Landschapsbeheer Zeeland - de Boom in | 2022 | | pagina 4