Patrijzen in l/l/est Zeeuws- Playbox In het kader van het project Akkerranden bezoeken we 3x onze 16 raaien: 11 in akkerranden gebieden rondom Zuid- zande/Nieuwvliet en 5 in ons referentie- gebied tussen Groede en Oostburg. Heerlijk overzichtelijk project.Met goede beschrijving. Nog een 'playbox' met patrijzenkaartje aangeschaft voor op het Avondzon We wisselen onze ervaringen uit. Het beeld ontstaat dat we beter iets vroe- dak en in de aangegeven periode een avond zonder te veel wind op pad. De eerste avond nog onwetend hoe hard het geluid moet spelen. Ook of 3 maal wel echt nodig is... Een voor zichtig mannetje op de rand van de aangegeven 250 meter zone. Daarna twee raaien helemaal niets. Wat doe ik fout? Wat een opluchting bij raai 3 waar binnen 2 seconden vanuit 2 hoe ken 2'krijsende'mannen hun ongenoe gen uiten over mijn geluidsbox. In de loop van de avonden leerden we dat als de avond goed is, (rustig weer, zelfs zachte regen kan, harde wind is funest) vaak eenmaal 3-5 seconden meer dan voldoende is om respons te krijgen. We moeten wel hard doorwerken om per persoon 5 raaien in de maximaal 75 minuten serieus in kaart te brengen. Ik teken ze daarom in op een kaart en voer ze pas thuis in Avimap in. Scepsis ontvangen Hoewel... op een zaterdagavond is het bijna donker en rest als laatste nog een traject aan een doodlopende onverhar de weg. Het onverharde deel begint bij een huis in de polder en wij (EdK/ RvL) rijden nietsvermoedend met de auto die weg op en stoppen geregeld. Vlak voor het einde van de weg is er een haakse bocht en we keren om de hoek om terug te rijden. In het donker zien we koplampen op ons af komen met een behoorlijk hoge snelheid. ger kunnen starten want dan hebben we iets meer tijd EN ze roepen prima voor zonsondergang en een uur na zonsondergang wordt het vaak al iets minder. Bovendien kun je bij avond licht nog mooi de roepende vogels zien. Je komt er snel achter dat solitaire mannetjes rennend en vliegend naar de plek van de geluidsbox toekomen en soms zelfs 300 meter verder geen belemmering is om ook daar nog heen te komen vliegen. Echter.je ziet ook een koppel verder op zitten dat rustig in de avondzon blijft zitten en geen enkele reactie geeft. Situatie is daar blijkbaar al duide lijk.... Het paar is gevormd, het territo rium bezet en die solitaire man weet al lang dat hij daar niets meer heeft te zoeken. Verder blijkt ook al snel datje na drie maal je vogels behoorlijk goed weet te zitten en er nauwelijks verrassingen meer zijn. - Afluisteren Op een zonnige maartse zondagmorgen in 1977 inventariseerde ik (EM) voor de eerste broedvogelatlas van Sovon op de fiets tussen 9 en 12 uur zonder'geluids- ondersteuning'49 roepende mannetjes patrijs in mijn Sovonblok rond Uzendijke. In januari 1985 telden we - op de sneeuw - met een tiental leden van de Vogelwerkgroep van 't Duumpje ca. 2000 vogels in West Zeeuws-Vlaanderen. Hoe anders is het voorjaar van 2022 als Emmy, Ruud, Reggie en ik onze raaien op gestandaardiseerde wijze op patrijzen 'afluisteren'voor het project van SLZ. Ofschoon we nog steeds een patrijzen- bolwerkzijn voor Nederland (op grond van de recente Sovon Vogelatlas) is het tegenwoordig een goede dag als je een groepje patrijzen ziet. 10 Landschapsbeheer Zeeland Zomer 2022 Samenwerken aan ons cultuurlandschap 11 4 Patrijzentelling. Foto: SLZ Door: EricC-J Ruud varfteeuwen en Reggie van Patrijzen. Foto: Eric Marteijn

Landschapsbeheer Zeeland - de Boom in | 2022 | | pagina 6