De boer op J H h I Muizentandjes, hanenkammen en levensboom, Zaamslag Landschapsbeheer Zeeland Zomer 2022 Samenwerken aan ons cultuurlandschap 15 14 Zeeland kent vele boerderijen met karak teristieke schuren, woningen en kleinere bijgebouwen. Voor wie het wil zien, zijn er vaak interessante dingen te ontdekken: structuren, stijlen en details, die iets ver tellen over de agrarische geschiedenis. Annemarie en Nicolien nemen ons mee op reis langs een aantal voor hun opval lende, interessante en traditionele ele menten op erven in onze provincie. Een aantal jaren geleden zijn wij op verzoek van Stichting Landschapsbeheer Zeeland 'de boer op'geweest om waarde volle cultuurhistorische elementen op oude Zeeuwse boerderijen te inventa riseren. Wij hadden geen idee wat ons te wachten stond en wat het ons brengen zou. Gewapend met een lange invullijst en fototoestel gingen wij op pad. Het werd een boeiende ontdekkingsreis door heel Zeeland, die ons zelfs nu nog heldere beelden doet oproepen van wat we alle maal hebben gezien. De boerderijen liggen verscholen aan kleine weggetjes, soms ver weg in de polder of midden in een dorp. Ze wisselen van met veel liefde en zorg opgeknapt en bijgehouden erfgoed tot, in meer of mindere mate geslaagd, gerenoveerde panden. Namen zoals'Schuttershoeve', 'Ketting hoeve', 'Bushoeve', 'Hof Keizersweel', 'Bellas Artes 'en 'Acht is meer dan duizend' refereren soms aan een oorspronkelijke functie of roepen juist vragen op. Wat wel overal hetzelfde is: de warme ont vangst met koffie, de verhalen over de geschiedenis, de oude foto's en de liefde voor het erfgoed. Sommige boerderijen Er zijn uitersten... van een gedegen traditionele boerderij met gepotdek- selde schuur gedateerd 1700-1750 op Schouwen-Duiveland, een oude schuur uit 1885 in Brouwershaven tot een Jugendstil villa uit 1909 opTholen, waar als kers op de taart bovenop het torentje een met bladgoud bedekte windvaan prijkt. De stijl en afwerking verschillen per eiland of streek. En dan de vaktermen: muizenoortjes, muizentandjes, hane- kammen, Usselsteentjes, vlechtwerk in gevels, makelaar, gevelsteen, gevelan- kers, boeiboorden, levensboom, boog- raampjes, klinket, wagendeuren, men deuren, koeien- en paardendeuren. Afgewolfd dak, zadeldak en gesmoord pannendak. Het gebruik van naslag werken blijkt geen overbodige luxe om te bepalen wat iets nu precies is. We lichten er een paar uit. zijn gekocht door niet-Zeeuwen, die er met originele ideeën en uitgebreide renovatie weer iets bijzonders van heb ben gemaakt. Een klinket is een klein deurtje in een grote staldeur (mendeur). Muizenoortjes zijn kleine raampjes in potdekselwerk van een stal. Muizentandjes hebben een praktische betekenis bij het voorkomen van inwateren van de gevel. De stenen, waarvan de hoek naar buiten steekt, zijn in speciaal metselverband in een rand geplaatst die ook dient als versiering. Tekst en foto's: Annemarie Murre en Nicolien Wassenaar Windvaan met bladgoud Tholen 9KF

Landschapsbeheer Zeeland - de Boom in | 2022 | | pagina 8