Ril HHI Aardappel kelder, Zuidzande Muizenoortjes, Heinkenszand Klinket Walsoorden j Streekeigen hek, Zaamslag 16 Landschapsbeheer Zeeland Zomer 2022 Samenwerken aan ons cultuurlandschap 17 Een hanenkam is een nuttige metsel- constructie boven een kozijn of deur om het gewicht van het bovenliggende met selwerk op te vangen. Een levensboom is een veelal gietijzeren ornament in het bovenlicht van een deur en zou symbool staan voor onder andere groei, ontwikkeling en vruchtbaarheid. Qua erfinrichting en begroeiing op de boerderijen is er ook sprake van afwisse ling: traditionele boerentuinen met schoenlappers en hortensia's versus strak ke moderne tuinen, Zeeuwse hagen, wind- singels, inheemse planten, streekeigen bomen en planten, hoogstamboomgaar- den, walnotenbomen, oude fruitbomen, leilindes, uilengaten, zwaluwnesten, scha penweides, markante bomen en prachtige oprijlanen met soms oude, handgemaakte hekken. Slechts een klein aantal boerderijen blijkt nog echt in 'boerenbedrijf'; veel eigenaren zijn geen boer meer en heb ben ander werk. Het in stand houden van de traditionele boerderij, zoals bij voorbeeld het vervangen van een rie ten dak en erf blijkt voor de meeste eigenaren te duur. De traditionele Kleine historische elementen zoals de bakkeet, het varkenskot, het honden hok, kippenhok en de aardappelkelder (waarin de aardappels vorstvrij bewaard konden worden) hebben hun eigen plek op het erf, evenals de koei- enstoep, welput, regenput en de drink- poel voor het vee. schuren zijn te klein voor een modern bedrijf en de deuren ervan te laag en te nauw voor het moderne materieel. Die oude schuren hebben soms als bron van inkomsten een nieuwe func tie gekregen en dienen nu als bed breakfast, vakantiewoning of therapie- centrum. Zo kan de boerderij blijven voortbestaan. Voor ons zit de boeiende en leerzame ontdekkingstocht er helaas op. Wij hebben ervan genoten. Het project is beëindigd en het laatste hek is gesloten...

Landschapsbeheer Zeeland - de Boom in | 2022 | | pagina 9