Larve in opengemaakte bolster 2020 60 50 40 30 20 10 0 2017 2018 2019 2020 Nederland Zeeland 30 Landschapsbeheer Zeeland Najaar 2022 Samenwerken aan ons cultuurlandschap 31 U 1 O Nederland Zeeland 12 2 22 5 50 2 2 O 37 3 ll 2021 2022 2018 2019 In 2015 werd de uitheemse walnootboor- vlieg voor het eerst in Nederland gemeld. De walnootboorvlieg (Rhagoletis comple ts) komt uit Noord-Amerika en is daar in lichte mate schadelijk op verschillende soorten walnoten (binnen het geslacht Juglans). De larven eten van de bolsters waardoor die verkleuren en uiteindelijk verslijmen. Aan de buitenzijde zien de bol sters al in een vroeg stadium bruin-zwart en soms aangevreten uit. Bij openpeute ren zijn de larven van de boorvlieg als licht gekleurde kleine maden zichtbaar. Zonderde aantasting scheuren de bolsters meestal droog open en vallen de noten er schoon en droog uit. Bacteriebrand Er is overigens nog een andere veroorza ker van verkleuring op de bolster: bacte riebrand (Pseudomonas juglandis). Deze bacterie veroorzaakt ook zwarte vlekken op de bolsters, daarnaast ook op het blad en de scheuten. Ook lijken de noten zelf te verschimmelen, terwijl dit bij aantasting van de walnootboorvlieg niet lijkt te gebeuren. Bacteriebrand slaat meestal vroeger toe dan de boorvlieg. Zwart- verkleuring wijst dus niet automatisch op walnootboorvlieg! Na de ontdekking in Nederland is het snel gegaan. In 2016 was er al een eerste melding uit Zeeland terwijl vooral in Brabant en Limburg een flinke toename was. Onderstaande diagram geeft een overzicht van de gemelde vondsten op Waarneming.nl, waarbij aangetekend moet worden dat lang niet alle waarne mingen ook op deze site gemeld worden (nb. gegevens op 15-9 uitWaarneming.nl Toename Walnootboorvlieg in Nederland en Zeeland. Aantal ingevoerde waarnemingen op waarneming.nl Schade De schade lijkt vooralsnog mee te val len. De noten worden zelf niet aange tast door de walnootboorvlieg en zijn vaak nog prima te eten. Een vroege infectie verhoogt wel de kans dat andere schadelijke soorten de noot aantasten, bijvoorbeeld schimmels. Hoe schadelijk de vlieg op langere termijn zal zijn valt lastig te voorspel len. Dat zal afhangen van de inbedding in het ecosysteem. Gaan natuurlijke vijanden zoals sluipwespen, roof- vliegen, mezen e.d. snel anticiperen op deze nieuwe soort? Voorlopig dus nog geen alarm. We blijven walnoten aan planten, maar blijven de zaak uiteraard wel volgen. Jaar 2021 i 2017 2022 opgehaald, terwijl het op dat moment nog volop "seizoen" was. Het uiteinde lijk aantal voor 2022 zal daarom waar schijnlijk nog een stuk hoger uit gaan komen).

Landschapsbeheer Zeeland - de Boom in | 2022 | | pagina 16