Wandelen tussen de Scheldes mi EZ®. vragers Restauratie van de schoorsteen Landschapsbeheer Zeeland Najaar 2022 Samenwerken aan ons cultuurlandschap 17 16 Door: Caroline Geluk, SLZ Dus wordt in 1932 een paar honderd meter verderop een elektrisch gemaal gebouwd, dat het polderwater loost op de diepe boezem in de naastgelegen Klaas van Steelandpolder. Daar is een zogenaamde suatiesluis, die bij eb wordt geopend en het polderwater in de Oosterschelde wordt geloosd. Schoorsteen Het stoomgemaal heeft daarmee zijn functie verloren en dient alleen nog als opslagruimte voor het waterschap. Maar de schoorsteen krijgt een nieuwe functie: het Loodswezen huurt hem in 1952 en laat bovenin de pijp een raam pje uitzagen, waarachter een geleide- licht voor de scheepvaart komt. Zodat de schepen in hetTholense Gat veilig die smalle geul kunnen passeren. Als in de jaren'80 de Oesterdam wordt aangelegd, waardoor de scheepvaart op hetTholense Gat verdwijnt, wil het waterschap de schoorsteen afbreken. Maar daar steekt de stichting Huis en Heem een stokje voor en haalt de Rijksdienst Monumentenzorg erbij. Die bevestigt dat dit een belangrijk stuk cultureel erfgoed is, zeker de schoorsteen, de oudste die De Ridder bouwde en die nog overeind staat. De poging het tot rijksmonument te promoveren strandt door onwil van de (Belgische) eigenaar van de machi nistenwoning. Pas als ik het gemaal in 2003 van hem koop, lukt het om de monumentenstatus alsnog te ver krijgen. Prachtig uitzicht Zowel de machinistenwoning als het gemaal worden daarna grondig geres taureerd en datzelfde geldt voor de schoorsteen. Harm Meijer uit het Groningse Ten Boer (het enige bedrijf dat nog schoorstenen restaureert) komt die klus klaren. Nadat er in 1952 binnenin de pijp al trappen zijn gemaakt om het geleidelicht te bedie nen, maakt Meijer nog een extra ver dieping helemaal bovenin. Daardoor is het nu mogelijk daar te genieten van een prachtig uitzicht over de Ooster schelde en deThoolse polders. Iets wat inmiddels tijdens de'open monu mentendagen'al velen hebben gedaan. En ook een aantal deelnemers van het wandelevenement van de Stichting Landschapsbeheer Zeeland. Wat hebben een levensgrote juun, een fossiele boom en een songtekst uit 1965 met elkaar gemeen? In respectievelijk Oostdijk, Rilland en Krabbendijke kom je deze namelijk tegen tijdens je wandeling over het Wandelnetwerk Reimerswaal. Ze vertellen de verhalen van het verleden en markeren de uniekheid van dit smalste gedeelte van Zeeland. Op woensdag 14 december aanstaan de wordt het 175 kilometer lange Wandelnetwerk Reimerswaal officieel geopend. Dit betekent dat er dan in heel Zeeland een gebiedsdekkend netwerk ligt van totaal 2920 kilometer, waardoor er aaneengesloten gewan deld kan worden. Highlights en bezienswaardigheden Dankzij vele betrokken, actieve vrijwilli gers, agrariërs, bewoners, bestuurders, eigenaren en organisaties zijn er in en om elk dorp leuke routes bewegwij- zerd waardoor je de omgeving eens vanuit een andere hoek kunt bekijken. Zo struin je over onverhard boeren land, spotje vogels in de natuurgebie den en loop je tussen de schapen op een dijk. In de dorpen wandel je langs de highlights zoals monumenten, kunstwerken en restanten uit het verle den. Deze kortere routes zijn aan elkaar verbonden zodat ook de'diehard'wan delaars hun kilometers kunnen maken! Routekaart Koop een routekaart bij de toeristische informatiepunten, check de platte grond op een informatiebord (in elk dorp aanwezig) of stippel online je tocht uit op www.wandelnet.nl/ wandelrouteplanner. Noteer de knoop- ommetje ujnmgen

Landschapsbeheer Zeeland - de Boom in | 2022 | | pagina 9