E zwaarst geslagene onder de groote Zeeuwsche steden is Vlissingen, dat de ongunst der oorlogsdagen van 10 Mei'40 tot 3 November '44 zeer bijzonder aan den lijve ondervonden heeft. Bij de overweldiging in 1940 was de Scheldestad, gezien haar strategische ligging, haar havens, scheepswerf en het feit, dat de Franschen via Vlissingen op- en afmarcheerden, er betrekkelijk goed afgekomen, doch in tegenstelling met de andere gemeenten in Zeeland bleef zij ruim vier jaar het mikpunt van de R.A.F. De statistiek zegt, dat ruim tachtig maal een bomaanval plaats had. Beseft men wel, wat dit nuchtere cijfer aan angst en verschrikking in zich bergt? ,,De Schelde" was en bleef het voornaamste mikpunt en wijl het groote fabriekscomplex midden in de stad ligt, begrijpt men, welke gevolgen dit voor de burgers had. De aanvallen moesten wegens den feilen luchtafweer meestentijds van groote hoogte af geschieden, waardoor er meestal meer bommen in de straten of op de huizen vielen dan op de werf. Op enkele uitzonderingen na kreeg deze dan ook slechts weinig schade; alleen de a door Nederlandsche piloten zorg vuldig uitgevoerde aanval op de vliegtuigfabriek wischte deze van L de kaart. Het was door deze aanvallen, dat reeds vóór de bevrijdings dagen ruim 200 burgers in Vlissingen hun leven hadden verloren het was ook wegens deze aanvallen, dat Vlissingens bevolking, welke in 1940 de 23.000 inwoners te boven ging, regelmatig terugliep, totdat er eind September '44 nog ongeveer 14.000 zielen waren overgebleven, terwijl er van de 6.600 woningen I-35° waren vernield. De inundatie ten gevolge van de kapotgebombardeerde dijken bracht nieuwe ellende. Ongeveer 1.600 huizen kwamen zoo diep in het water te staan, dat ze onbewoonbaar werden; 465 huizen stonden in periodiek onderloopend gebied. De vrijwillige evacuatie, welke hiervan en van de waarschuwing der geallieerden het gevolg was, omvatte 10.000 inwoners. Eind October was de eens van leven en arbeid tintelende stad een doodsch oord geworden. En toch: hoe desolaat en gehavend ook, zag ze er in dien tijd nog gaaf uit vergeleken bij de dagen na de bevrijding. De aanval op de stad werd n.l. voorafgegaan door een urenlang bombardement. De200 zware stukken geschut, in West-Zeeuwsch 12 L1SS1M Als geldt het een pleizier tocht jezoo staan de manschappen van het lan dingsleger in de booten. Doch er staat een harde strijd te wachten, ginds ligt het doel, Vlissingen, dat enkele oogenblikken te voren door Typhoons is aangevallen.

Luctor et Emergo | 1946 | | pagina 14