A den vorigen oorlog reden wij in touringcars door N oord-Frankrij k. Be zoekt de slagvelden.En we bekeken de kerkhoven, de ver woestingen en het troostelooze Niemandsland, omgeploegd door de granaten en gedrenkt met het bloed van duizenden. In onze dagen behoeft men zoo ver niet te reizen; de slagvelden liggen binnen de grens. Zie het schoone eiland Walcheren, dat „den tol der bevrijding van West-Europa betaalde" dit woord is van een Engelschman. En zie daar vooral het kleine Westkapelle, of liever gezegd: de ruïne ervan. Ruim een jaar is verloopen sinds daar de strijd woedde. Doch alles herinnert er nog aan de spannende dagen toen de Slag om Antwerpen zich naar deze contreien verplaatste. Westkapelle is zwaar getroffen, evenals Domburg. Deze plaatsjes hadden niet alleen luchtbombardementen te doorstaan, ze zijn ook beschoten. Dat gebeurde o.a. door 't oude Engelsche slagschip Warspite, dat granaten van 38 cm middellijn naar de Walchersche kust slingerde. Die projectielen hebben hun doel niet gemist. Zie wat er overbleef van de zware bunkers, waarmee de Duitschers den toegang tot de Schelde hadden versterkt. Ze zijn ondersteboven geworpen door de kracht der 18 Walcheren was door de Duitschers tol een vesting gemaakt en Westkapelle was een der bastions. Dit bleef er van dijk en dorp over na het luchtbombardement op 3 October 1944, terwijl de inzet het vriendelijke dorpje, weergeeftzooals het eens veilig achter de zware zeewering lag. (Links, luchtfoto K.L.M.) Wat er van de Duitsche bunkers overbleef na het bombardement.

Luctor et Emergo | 1946 | | pagina 20