O* door B. J.M. A. ABSPOEL, directeur der stichting herbouw Walcheren beroemde Stadhuis, die beide, hoewel zwaar gehavend, gerestaureerd zouden worden. Bovendien past het gotische stadsplan volkomen bij den burg-vorm, die in het reliëf van den bodem tot uit drukking komt. Er werd dus niets gewijzigd? To$h wel. Het is m.i. de groote verdienste van het plan, dat het zich volkomen aanpast aan hetgeen gespaard gebleven is en toch be langrijke wijzigingen in zich sluit. Een aantal vraag stukken vroegen n.l. om een oplossing, zooals het verkeer, de parkeergelegenheid, de herverkaveling, enz. Het verkeer vroeg breedere straten; de parkeergelegen- heid open ruimten en de herverkaveling een andere in deeling van de bouwblokken. De nieuw aan te leggen straten werden zoo breed ge projecteerd, dat zij het moderne verkeer zouden kunnen verwerken. Een vlotte oplossing voor het parkeeren werd gevonden door aan de achterzijden der perceelen ruimten te scheppen, die hiervoor gelegenheid bieden, doch tevens benut kunnen worden voor het laden en lossen van goede ren ten gerieve der zakenpanden. Deze ruimten, met wat boomen beplant, zullen het karakter van de oude stad zeker niet schaden. De markt van Middelburg, het wereldsche centrum in tegenstelling tot het Abdijcomplex, dat het zinnebeeld is van het geestelijke leven werd in vorm grondig gewijzigd. Ook de lange burg, de diagonaalstraat uit het oude plan, onderging een zelfde lot: Zie de afb. A en B. Ik mag wel zeggen, dat dit voor de Middelburgers de meest ingrijpende en de meest veelzeggende veranderingen zijn. Door welke motieven werden de stedebouwkundigen hiertoe gebracht? SCHAAL 1:750 "terugkeeren, dien zij vroeger bezeten had. Wij weten het allen uit ervaring. Zelfs onder minder ingrijpende gebeurte nissen keert het verleden niet terug. Wie uwer vond de omgeving, waar hij zijn jeugd doorbracht, na jaren nog terug in dezelfde kleur en sfeer? Want hoewel het groote geheel gebleven is, de kleinigheden, de requisieten, waaraan we een speciale herinnering hadden, zijn verdwenen. Het is een pomp, een bordes, een trapje, een uithangbord of reclamezuil, die er niet meer zijn, maar met hen is de oude sfeer verdwenen. Ook dit drama behoort tot de ramp van Middelburg. Want wel kwamen de dragers van het herbouwplan, ir. P. Verhagen Lzn., ir. L. S. P. Scheffer en jhr. ir. J. de Ranitz, tot de conclusie, dat het bestaande, historische plan van de stad in principe gehandhaafd zou kunnen' worden, maar de nieuwbouw zal eerst met het leven der Middel burgers verweven moeten worden, alvorens zij weer vertrouwd zullen zijn met hun stad. Zooals gezegd, bleek na ampel beraad het bestaande stads plan in hoofdzaak geschikt te zijn om het te kunnen handhaven. Want al was een groot en belangrijk deel grondig verwoest, het gespaard gebleven deel was toch nog van een dergelijke omvang en importantie, dat dit niet genegeerd kon worden. We behoeven hier slechts te denken aan de oude Abdij en het Plan herbouw Middelburg. Gezicht op het stadhuis óezicht op de Nieuwe Kerk van de Nieuwe ÉJürg uit. Markt gezien van de Lange Noorstraat uit.

Luctor et Emergo | 1946 | | pagina 27