nachten zouden bezorgen. Misschien vraagt ge u af, of een her verkaveling wel noodig is; waarom niet de oude indeeling aangehouden? Dat is onmogelijk; straten worden verbreed en verschoven, pleinen en parkeerruimten gelegd, waar vroeger een bebouwing stond, enz., enz. Verder worden panden met een gelijksoortige bestemming, als winkels en bedrijven, in speciale straten of wijken samengebracht, zoodat ook de historische rangschikking geen houvast meer biedt voor de nieuwe indeeling. Zoodra die laatste bekend is, tracht ieder belanghebbende den man, wiens schouders belast zijn met de regeling der herver kaveling, te overtuigen van zijn goed-recht op de beste plaats. Neen, is de Supervisor niet te benijden bij de vervulling van zijn taak, hij, die de verkaveling verzorgt, heeft werkelijk geen dankbaarder functie. Toch zijn er menschen gevonden, die bereid waren, deze functie te vervullenmenschen die zich ten volle gegeven hebben om de vrijwillig aanvaarde taak zoo goed mogelijk te volbrengen. Dit geldt niet alleen voor Middelburg'doch (de redactie vergeve mij deze kleine uitweiding) voor geheel Walcheren. Voorts de financieele regeling! Een financieel schema moet voor elk pand afzonderlijk worden opgezet, besproken, gecorri geerd, opnieuw besproken en.enfin, vult u zelf maar aan. Ik mag u wel verklappen, dat ik mij gelukkig prijs, geen verstand van financieele vraagstukken te hebben. En dan ten slotte moet alles nog gebouwd wordenIk sprak u te bevorderen werd een 30-tal architecten aangezocht om aan den herbouw van Middelburg mede te werken. Gezien hun anteceden ten en opvattingen kon van hen verwacht worden, dat zij een goed begrip zouden hebben van hetgeen van hen verlangd werd. Den getroffenen, die met rijksbij dragen herbouwen wilden, werd de verplichting opgelegd, uit voornoemde architecten een keuze te doen. De organisatie van het geheel en het coördineeren van de verschillende werkzaamheden en belangen berust bij de Stichting Herbouw Walcheren". In deze. Stichting vereenigen zich als het ware alle belanghebbenden: overheidsinstanties, stedebouw kundigen, architecten en getroffenen. Is met het voorgaande nu een overzicht gegeven van de vraag stukken betreffende den wederopbouw van een stad? Neen, niet in het minst! Ik sprak u nog niet over de her verkaveling, de financiering en.het bouwen. Bij de herverkavèling, de nieuwe indeeling der perceelen, komen problemen opdagen, die een koning Salomo slapelooze nog maar slechts over het herbouwplan van Middelburg. Voor de realiseering daarvan verschijnt een andere instantie ten tooneele, nl. het ,,Streekbureau Walcheren". Ik wil niet eindigen zonder een woord van dank te brengen. Treffend is voor mij steeds weer het enthousiasme, waarmede op geheel Walcheren, van hoog tot laag, gewerkt wordt aan den totalen wederopbouw. Van bijzondere waarde voor dezen tijd acht ik daarbij, dat het juiste begrip bij de verschillende instan ties voor eikaars werk en moeilijkheden aanwezig is. Wij maken elkaar nimmer complimenten, maar vandaag moet het maar eens in de krant DANK AAN ALLE GOED WILLENDE WERKERS! KERSTMIS 1945. 29 Gezicht van de Markt af In de Nieuwe Burg en de Lange Delft. Een stemmingsvol effect werd ook verkregen bij deze oplossing aan den Groenen Ring met doorkijkje in de Nieuwe Burg (arch. JRoodenburg en ir. AlphSiebers)

Luctor et Emergo | 1946 | | pagina 31