De ambtswoning voor den Commissaris der Koningin zal op de oude plaats worden opgebouwd. De bestemming van de overige gedeelten van de Abdij wacht nog op een definitieve beslissing. Wat de architectuur van de nieuw te bouwen gedeelten betreft, stond men voor een niet gemakkelijke taak. Getracht wordt, met behoud van het wezen van de oude bouwstijlen, waarin de Abdij is opgetrokken, en met gebruikmaking van vele oude werkwijzen, gebouwen tot stand te brengen, die aan de moderne eischen zullen voldoen. Nog vele jaren zullen er mee gemoeid zijn, eer het geheele werk zal kunnen worden opgeleverd. Alles hangt hierbij af van het be schikbaar stellen van arbeidskrachten, materialen en gelden en het is thans nog niet mogelijk, daaromtrent schattingen te maken, wijziging. Gedurende het bombarde ment van Middelburg in Mei 1940 ontstond ook brand in de Abdij, waar van helaas het grootste gedeelte werd verwoest. Alleen een vleugel van het Rijksarchiefgebouw en ook het Thool- sche huis bleven voort vuur gespaard. Direct na deze ramp werd het opruimingswerk door den Rijksge bouwendienst, voor zoover het de Rijks gebouwen betreft, en door particuliere architecten voor het overige ter hand genomen en werd met het maken van restauratieplannen begonnen. Gedurende de^af- geloopen oorlogsjaren kon zelfs op bescheiden schaal met het daadwerkelijk herstel worden aangevangen, zoodat thans reeds een drietal gebouwen, aansluitend ter oostzijde aan het gespaar de Rijksarchief, weder uit de asch herrezen zijn. Ook werd reeds veel tot stand gebracht voor de restauratie van de beide kerken en van den Langen Jan. Men hoopt de laatste werken, die bij het naderen van de krijgs verrichtingen in 1944 moesten worden gestaakt, eerlang weer voort te kunnen zetten. In vergelijking tot hetgeen nog moet geschieden, vormen al deze werken nog slechts een gering gedeelte. Het ligt in de bedoeling, naast de restauratie van de oude gebouwen tevens een uitbreiding aan het complex te geven door bij trekking van het terrein ten oosten van de Abdij, strekkend tot aan de Sint Pieter straat. Op deze wijze wordt gelegenheid geboden om een flink gebouw voor de Provinciale Griffie van Zeeland te bouwen en aan het Rijksarchief de zoo noodige uitbreiding te geven. Het Balanspoortgebouw na Met haar vroeg-gotische kolommen de restauratie in 1945 ge- is de Balanspoort een der oudste ge zien van het A bdijplein af. deelten van het A bdijcomplex. Wel troosteloos is nog de doorkijk op de stapels oudeaf gebikte steendie nu nog het statige Abdijplein ontsieren. Het restaurantgebouw, het voormalige hotel De Abdijis al gevorderd tot de dakbedekking. Wel belangwekkend is het, het gerestaureer de Balanspoortgebouw en omgeving eens te vergelijken met wat er na den brand van 1940 blijkens deze foto van overgebleven was. Aan de zijde van de Balanspoort krijgt men den besten indruk van wat er in de oorlogs jaren reeds gepresteerd is aan de restauratie van de verwoeste Abdijgebouwen. Het poort gebouw staat reeds weer in ouden luister opge richt. De korte vleugel in het midden is her bouwd met een nieuwen gevel; de oude gevel, waarvan nog een brokstuk te zien is, wordt weggesloopt. En nog meer naar links nadert het nieuwe gebouw van hotel De Abdij zijn voltooiing.

Luctor et Emergo | 1946 | | pagina 45