Terwijl de tambour-maitre blijft staanloopen de doedelzak- spelers op ingewikkelde wijze om hem heen en door elkaar harder! V. ;^.v1 Rijen vertegenwoordigersvan 't Herrenvolk staan als mon sters zonder waarde on-, schadelijk aan, den kant De Vlissingsche vlag aan de dapperste strijders. Bur gemeester van Woelderen verricht de laatste officieele plechtigheid, alvorens hij om gezondheidsredenen eervol ontslag uit zijn functie vroeg. Dat is een ander gezicht dan toen de Duitschers kwa men. De gehavende toren van het Middelburgsche raad huis ziet welwillend neer op de tanks der bevrijders. (Archief Drukk. Altorffer) De troependie Vlissingen hebben bevrijd, komen later nog eens een meer vreed- zaam bezoek brengen. Bij aankomst in de Loodsenhaven worden de volksliederen stram in de houding aangehoord. Nauwelijks zelf bevrijd, stonden vele jonge Zeeuwen al klaar om te helpen de moffen uit de rest van het land te ver jagen. Vertrek van vrijwilligers uit Vlissingen naar een vooropleidingskamp in Frankrijk. 7"*\ E 38.000 granaten, welke Woensdag 1 November in ]_^s de Scheldestad ontploften, braken het moreel der duizenden Duitschers, die daar den Ailantikwall „be manden"maar niet van de verzetsgroep, die haar uur geduldig had afgewacht en toesloeg, toen de Engelschen het Slikhaventje binnendromden. Tien man maakten de nieuwe stad onveilig, onder lei ding van den oud-marineman Poppe. Om zich meester te maken van de meest moderne wapens, overrompelden ze eerst drie Duitsche soldaten van den wachtpost Singel- Verlengde Paul Krügerstraat. Uit de huizen schoten ze op ieder en Duitscher, die zich vertoonde, maar toen de onder-commandant der haven, Blissinger, aan kwam wandelen, lokten ze hem een woning binnen en namen- hemgevangen. De Ortskommandant Heinz, die kwartier hield in het Weeshuis aan de Badhuisstraat, kreeg den indruk, dat heel de nieuwe stad bezaaid was met partizanen; hij kreeg het zoo benauwd, dat hij met zijn mannetjes dwars door het overstroomde gebied, langs Koudekerkenaar Middelburg holde. In de oude stad weerde de rest der partisanen, die ver sterking kreeg van burgers, zich niet minder. De heer Schmelzer jr. bijvoorbeeld sprong in zijn eentje in de Noordstraat op drie Duitschers af, over- donderde ze en gaf ze met hebben en houden aan de Tom mies over, met uitzondering van een geweer, waarmee hij, in goed gezelschap van andere verzetslieden, in de portiek van de Chr. Uloschool aan de Coosje Buskenstraat postvatte en de Duitschers bekogelde, die zich bij den barricademuur aan Boulevard Bankert vertoonden. Ondanks hun buitengewonen durf hadden de burgers met oranjeband geen verliezen te betreurenalleen de O.D.-er v. d. Berge werd gewond. K.

Luctor et Emergo | 1946 | | pagina 48