SEPTEMBER 1944.wvA E belangrijke aanvoerhaven Ant werpen is in handen der geallieer den. Maar voorshands onbruikbaar, doordat de oevers van de West er- schelde nog in het bezit van den vijand zijn. Walcheren is daarbij de laatste sleutelpositie, sterk door de Duitschers verdedigd. Bat terijen vérdragend geschut bestrijken van Walcheren uit nog steeds de Schelde. Machtige bunkerstellingen verdedigen het eiland tegen aanvallen uit zee en van het land. Alras blijkt, dat de eenige methode om Walcheren te veroveren bestaat in het onder water zetten van het eiland. Dus: het vernielen van de dijken, die eeuwenlang een bescherming tegen de zee vormden. Maandagmorgen 2 October kwart voor twaalf waarschuwt het geallieerde opperbevel de bevolking, dat in de naaste toekomst naar het middel van inundatie zal worden gegrepen en wordt haar geraden, zich zoo goed mogelijk in veiligheid te brengen. Dinsdag 3 October 1944 te veertien uur. De Royad Air Force grijpt in. De beroemde Westkappelsche zeewering aan het meest westelijke punt van het eiland wordt door een geweldig luchtbombardement doorbroken. Het on middellijk achter den dijk gelegen dorp Westkapelle valt aan dit bombardement mede ten offer. Slechts een puinhoop blijft van Westkapelle over. Westelijk van Vlissingen bij fort de Nolle en oostelijk van Vlissingen tusschen de voormalige forten Zoutman en Rammekens worden de dijken op 7 October vernield. En de zee golft Walcheren binnen bij eiken vloed, tweemaal per etmaal, onverbiddelijk, steeds meer terrein binnenwaarts van de dijkbreuken overstroomend. Maar er is haast. Antwerpen moet met den grootsten spoed toegankelijk worden gemaakt. Het noodlot van Walcheren voltrekt zich niet snel genoeg. Op 11 October 1944 wordt daarom ook nog de zeedijk bij Veere op verschillende plaatsen door de R. A.F. ver nield. Met als eindresultaat, dat enkele dagen daarna de vijand zich nog slechts in geïsoleerde hooggelegen stellingen handhaven kan. Op 8 November is de laatste tegenstand gebroken. Antwerpen is vrij. De weg naar de eindoverwinning is geopend! Maar Walcheren is opge offerd. Behoudens de noordoosthoek van het eiland, de hooggelegen duingebieden en eenige even eens hooggelegen dorps- en stadskernen, één troostelooze water vlakte. Zout water, dood brengend aan boomen, struiken en heggen, langzaam sloopend de huizen en boerderijen. En wan neer in 1945 de lente komt en daarmede de uiteindelijke bevrij ding van het gevloekte Duitsche juk voor heel Europa, bloesemen nog de vruchtboomen op Walcheren voor het laatst om daarna te sterven, voordat de bladeren zich ontwikkelen en zonder vrucht te zetten. Dood is dit landschap, de zee is heer en meester Bet. g&i in. ëen.Nolledijk mor de eerste maal bijna gespten.. $Foto HenningVlissingen} DOOR IR. J. H. VERHE1J HOOFDINGENIEUR VAN DEN RIJKSWATERSTAAT DIENST DROOGMAKING WALCHEREN 1 Hei maken van een zinkstuk op het strand bij ebHet stuk is gereed voordat de vloed opkomtBij hoogwater komt het vlot en kan dan naar de plaats worden gesleept waar het tot zinken moet worden gébrachtFoto Kruithof) D 2 Het zinkstuk ligt nu op zijn plaats d.w.z. boven de plek van den bodem van het sluitgat, die moet worden be schermd. Rechts een zolderschuit met zinksteen. De arbeiders geven elkaar de steenen door om het geheele zink stuk gelijkmatig te belasten. Foto John Merk)

Luctor et Emergo | 1946 | | pagina 8