over dit eens zoo liefelijke gebied. Maar reeds is de mensch bezig voorbereidingen te treffen om slag te leveren. Voorshands met gebrekkige middelen. De moei lijkheden zijn vele. Voor de bevrijding van Nederland ontbreekt vrijwel al het benoodigde materieel, dat zich nog in het bezette gebied bevindt. Materialen, rijshout en steenen voornamelijk, zijn schaars te verkrijgen en ook na de bevrijding van het geheele land blijven er voorloopig enorme bezwaren. Mijnenvelden belemmeren den aanvoer van het materieel, telefoonverbindingen werken gebrekkig, transportmiddelen zijn slecht en onbetrouwbaar. De werkterreinen bij de dijkbreuken zijn bezaaid met landmijnen. Maar in den loop van Juli 1945 komt er gang in het werk. Het tempo wordt opgevoerd. Duizenden arbeiders worden aangetrokken. Augustus, September, October 1945. Het tempo is nu razend geworden. Walcheren moet vóór den winter dicht! Op 3 September gelukt het om den Nolledijk bij Vlis- singen te sluiten. Maar ook de zee geeft den strijd niet op. Op 25 September breekt de dijk bij slecht weer en hoogwater weer door. Ook de sluiting van het gat bij Westkapelle staat er door daar optredende uitschuringen niet gunstig voor. Is er te veel risico genomen, heeft men te veel overhaast? Eén oogenblik van verslagen heid, maar dan wordt nog eens alles op alles gezet en op 2 October gelukt het, na haast bovenmenschelijke inspanning de Nolle voor de tweede maal te sluiten. Op denzelfden dag kan Westkapelle worden geblok keerd. De definitieve sluiting van Westkapelle vindt plaats op 12 October. Op 23 October volgt dan de slui ting van het laatste gat bij Veere zonder buitengewone moeilijkheden en daarmede is het geheele westelijke deel van Walcheren (14.000 ha) afgesloten van de zee en kan 3 De belasting met zinksteen is nu zoo groot geworden dat het zinkstuk nog maar nauwelijks drijft. 4 Het zinkstuk is' nu onder-water verdwenen, en ligt op zijn plaats, op den bodem. Men is bezig stortsteen op het stuk te gooien om het goed vast op den bodem te drukken 5 Het vooruitbouwen van het kleidijkje met behulp van een groote drijvende grijper- kraan (Foto Henning, Vlissingen) 6 Achter het klei dijkje wordt het zandlichaam gespo - ten. Links het klei dijkje. Rechts de persleiding. In het midden van de foto ziet men een zinkstuk drijven voor de be scherming van den bodemvanhet sluitgat. Foto Henning, Vlissingen) 7 Het sluitgat van den Nolledijk wordt verkleind met kleine betonnen pontons, welke met zware an kers in den feilen stroom worden vast gehouden. Foto Henning, Vlissingen) Hieronder 21 Hel sluitgat bij Veere. De blok- keeringsschepen wor den gevuld en om ringd met klei. Foto Henning, Middelburg)

Luctor et Emergo | 1946 | | pagina 9