ZEEMUILTJES J v. Een modelzuivelbedrijf Aanvankelijk dreigden zy de oester- cultuur te verstikken. Zy blijken een onuitputtelijke bron van eiwit stoffen, vet en vitaminen te zijn. VER het zeemuiltje wordt den laatsten tijd nogal eens geschreven. Dit zou misschien den indruk kunnen wekken, dat wij hier te doen hebben met een nieuw product van de Scheldestroomen. Niets is echter minder waar dan dat. Zeemuiltje is slechts een nieuw woord, een goed Nederlandsch woord voor het schelp diertje, dat voorheen werd aangeduid met den naam slipper, een afkorting van het Engelsche slipper limped, (muiltjeslak). De nieuwe naam is niet alleen een zuiver woord uit onze mooie landstaal, maar geeft ook beter het wezen van dit beestje weer, omdat het meer een schelpdier dan een slak is, en als zoodanig naast de andere schelpdieren, zooals oesters en mosselen, een plaats op de banken in de Sohelde inneemt. De zeemuiltjes komen oorspronkelijk uit Ame rika. Aangezien zij zich in het water aan aller lei harde voorwerpen vastklampen, is het zeer waarschijnlijk, dat zij aan en onder schepen van Amerika naa" Engeland zijn overgebracht. Een vijftien-tal jaren geleden zijn zij vermoe delijk op dezelfde wijze van Engeland naar de Zeeuwsche stroomen gekomen. Deze enkele exemplaren hebben zich in enkele jaren zoo danig vermenigvuldigd, dat in het begin der dertiger-jaren de banken in de Schelde er mede bedekt werden. Een gevaar voor de oestercultuur Toen werden zij een gevaar voor de oestercul tuur. Niet, dat zij de oesters individueel bedreig den, maar indirect, op tweeerlei manier. In de eerste plaats vermenigvuldigden zij zichzelf zoo snel en in zulke enorme hoeveelheden, dat zij de natuurperceelen, de beste oesterbanken, zoodanig bezetten, dat er voor de oesters bijna geen geschikte voedingsbodem meer overbleef. In de tweede plaats overwoekerde het broed van de zeemuiltjes het oesterbroek op de als collecteurs uitgezaaide schelpen, waardoor vol doende aanvulling van de door de z.g. doorn ziekte reed3 gedecimeerde oesters onmogelijk werd en de geheele oestercultuur met onder gang werd bedreigd. Toen was men genood zaakt met spoed krachtige maatregelen te nemen. De gemeente Yerseke pakte aan Deze maatregelen werden zoodanig ontworpen, dat hiermede tevens de werkloosheid krachtig werd bestreden. De oesterbanken waren door de slippers vervuild, evenals een stuk bouwland door onkruid wordt overgroeid. Het eerste werk was dus de natuurperceelen, zoo goed en zoo kwaad als dit ging, van de zeemuiltjes te reinigen. Dit geschiedde op initiatief van het gemeentebestuur van .Yerseke in werkverschaf fing met rijkssubsidie. Op deze wijze werden er ettelijke tienduizenden guldens verloond. Het tweede gevaar werd bestreden door, in plaats van schelpen op de perceelen te zaaien, weer gekalkte dakpannen te gaan gebruiken om het oesterbroed op te vangen. Door proeven was namelijk gebleken, dat op de pannen het oester- broed niet door de jonge zeemuiltjes werd overwoekerd. Ook hierdoor kwam ei* veel werk en werd er een speciale groep panoesterkwee- kers geschapen. De gemeente Yerseke stimu leerde dit werk door aan de belanghebbenden in groote hoeveelheden pannen en kalk in huur koop te geven op gemakkelijke voorwaarden. Aldus kwam de oestercultuur langzamerhand de gevaren eenigszins te boven, doch de zee muiltjes bleven zich in de Schelde in milliar- den vermenigvuldigen en toornden zich op den Scheldebodem op. Nuttig voor devoedselvoorziening Tot zoover de debetzijde van de zeemuiltjes. Naarmate de grondstoffen en voedselvoorra den echter schaarscher werden, kwam de ge dachte naar voren of de zeemuiltjes niet in de voedselvoorziening ingeschakeld zouden kunnen worden. Diverse proeven werden genomen en het bleek, dat de zeemuiltjes naast een vrij hoog percentage eiwit 4 pCt. vet en vitaminen bevatten. Bovendien is de smaak uitstekend. Het vraagstuk der bewerking en verwerking is echter nog niet afdoende opgelost, al heeft men ook hiermede reeds een begin gemaakt. De zeemuiltjes kunnen worden verwerkt tot menschelijk en dierlijk voedsel of voor indus trieel gebruik. Men kan ze verder rauw, geconserveerd of gedroogd gebruiken. Het zeemuiltje is reeds van nature niet malsch, doch wordt bij het koken bepaald taai. Om dit te compenseeren is het noodig ze te malen, alvorens ze als spijze of bij het bereiden van spijzen te ge bruiken. De zeemuiltjes worden met motorbooten op de Scheldebanken gevischt, „gekord", met een kor (net). Daarna worden ze naar loodsen ge bracht en daar door rappe handen met naal den uit de schelpen gehaald. Een geroutineerde arbeider kon op deze wijze per dag ruim 20 kg. visch verzamelen. Aangezien de zeemuil tjes rauw niet veel langer dan een etmaal frisch blijven, worden ze direct geconserveerd in een 22 pCt. zoutoplossing, in vaten gepakt en verzonden. Op deze wijze blijven de beestjes gegarandeerd twee a drie weken goed. Ze wor den bijna uitsluitend geëxporteerd naar België, waar de animo voor dit product zeer groot is. Twee Yerseksche bedrijven, één oester- en één mossel-bedrijf, hebben als nevenbedrijf de ver werking van zeemuiltjes ter hand genomen en exporteeren dit geconserveerde product vrij regelmatig naar België. Toch staat één en ander nog in de kinderschoenen. IERSEKE Collectieve arbeidsovereenkomst Oesterbedrijf De persdienst van het N.V.V. schrijft ons: Het college van rijksbemiddelaars heeft een col lectieve arbeidsovereenkomst voor het Oesterbe drijf te Zeeland en Bergen op Zoom, welke is afgesloten tusschen den provincialen Zeeuwschen Visscherijbond en den Centralen bond van trans portarbeiders, goedgekeurd. Het is thans voor de eerste maal, dat in het oesterbedrijf een ordening der loonen en arbeids voorwaarden tot stand is gekomen. De in de C.A.O. opgenomen loonen liggen 20 tot 25 boven het peil van Mei van dit jaar. Nadien waren verschillende werkgevers reeds tot ver hooging der loonen overgegaan, waarschijnlijk onder invloed van de actie van den Centralen Bond. Het loon voor visschers bedraagt 25 per week, voor monteurs 23, voor dekknechts 22 en voor seizoendekknechts 22. Ook voor andere categorieën arbeiders zijn loonen vastgesteld. In bedrijven, waar betere loon- en arbeidsvoorwaar den bestaan dan in de C.A.O. worden genoemd, zullen deze blijven bestaan. In de C.A.O. is een vacantieregeling opgenomen. Er wordt een bemiddelingsbureau en een scheids gerecht ingesteld. Medewerking aan den Landstand De plaatselijke Landbouwvereeniging besloot met algemeene stemmen tot medewerking aan en in den Ned. Landstand. Links onder een leege schelp (een muiltje verder enkele zee- muiltjes uit de schelp, enkele in de geopende schelp en een paar dichte schelpen. Foto Landstandpers dienst. Omtrent de verwerking voor industrieel gebruik worden momenteel nog proeven genomen en onderzoekingen gedaan. Omdat het verwijderen der visch uit de schelp volgens de boven aan gegeven methode door de arbeidsloonen nogal duur wordt, wordt thans gezocht naar een methode, waardoor mechanisch of chemisch dit werk kan worden verricht. Voor industrieel gebruik is het drogen der zeemuiltjes «vermoe delijk de meest aangewezen weg. Hiervoor is echter een drooginstallatie noodig. Omdat hierbij gezorgd moet worden voor het behoud van de eiwitten, vetten en vitaminen, is een langzaam drogingsproces bij niet te hooge tem peratuur vereischt. Vermoedelijk zal hiervoor in de warmste zomermaanden ook nog een koelinstallatie noodig zijn. Als de ruwe zee muiltjes gepeld worden, blijft er ongeveer 10 pCt. visch over. Indien deze visch gedroogd wordt, resteert er eveneens ongeveer 10 pCt. In deze 1 pCt. gedroogde zeemuiltjes zit dan al het eiwit, vet en vitaminen geconcentreerd, dat in een 100 maal grootere hoeveelheid zee muiltjes in de schelp verborgen zit. Dit ge concentreerde voedsel is zeer smakelijk en uitstekend te bewaren. Milliarden op den Scheldebodem. De hoeveelheid zeemuiltjes, die op de Schelde banken aanwezig is, is niet gemakkelijk te schatten. Milliarden, tonnen, üggen er op den Scheldebodem. Het grootste gedeelte der ban ken is met deze diertjes bezet. Omdat alles zich echter onder water afspeelt, zijn zoo moei lijk nauwkeurige cijfers te geven. Men weet wel ongeveer de oppervlakte, waar de beestjes zijn, niet echter hoe dik deze laag overal is en ook niet of in de dikste lagen alle diertjes nog levend zijn. In ieder geval is de voorraad enorm groot. Een globale berekening gaf aan, dat de geheele Yerseksche motorvloot van on geveer 160 schepen een jaar lang zou kunnen visschen. Een andere berekening gaf als resul taat, dat geheel Nederland een jaar lang één dag per week met dezen voorraad zijn vleesch- rantsoen zou kunnen dekken. Zoo liggen dan geweldige hoeveelheden voe dingsstoffen in de Schelde, voedingsstoffen die men slechts behoeft op te visschen en te ver werken. Het is daarom te hopen, dat deze eiwitbron op een rationeele en doeltreffende wijze geëxploiteerd zal kunnen worden en vol ledig in de voedselvoorziening ingeschakeld zal kunnen worden. Deze exploitatie mag niet af springen op financieele of technische bezwaren, zeker niet in dezen tijd. V. (Vervolg van pag. 4) Neemt men het gemiddelde over een geheel jaar, dan blijkt dat Rijsbergen op de tweede plaats prijkt met zeer gering verschil met nummer een van de rangschiKkingslyst. Niet zonder trots toonde de heer van Oorschot ons die lijsten en het is ook begrijpelijk nu alle moeite en inspanning om een prima artikel op de markt te brengen beloond zijn geworden. Behalve de warenkeuringsdienst, verricht de controledienst van den Brabantschen Zuivel- bond uitstekend werk. Deze laatste stelt ons in kennis met den toestand var de melk, zoodat de leider van de fabriek precies op de hoogte is van de kwaliteit van het waardevolle pro duct. Het materiaal moet goed zijn het op bergen van de maten moet oordeelkundig ge schieden om het bacteriepercentage zoo laag mogelijk te houden. Tevens wordt ei voor ge waakt, dat de melkventer geen fouten maakt en zich stipt houdt aan de voorschriften in het belang van de hygiëne gesteld. Het resultaat Al die keuringen, controle enz. hebben gemaakt, dat de kwaliteit van de boter zeer is opgevoerd. En dat was ook noodig. Men waande zich zoo superieur boven andere landen, dat het een ont goocheling was, toen op een tentoonstelling in Berlijn bleek, datniet ons land de eereplaats bezette, maar met de derde na Denemarken en Zweden genoegen moest nemen. Onze oogen zijn toen open gegaan, door weten schappelijke toepassingen heeft men de kwaliteit nu zoo hoog opgevoerd, dat, aldus de heer Van Oorschot, wij er zeker van zijn thans de eere plaats te hebben herwonnen. Naast het officieele rijkskeuringsmerk, dat een onvervalscht product waarborgt, is de fabriek gerechtigd tot het aanbrengen op de verpakkings middelen van de letters Z.K.B. (Zuivel Kwaliteits Bureau) en bovendien prijsklasse I. Het Z.K.B.- merk gaat dus veel verder dan het rijksmerk en juist daarom stelt de fabriek er een eer in om die letters te mogen gebruiken. Vanaf de instelling daarvan tot op den huidigen dag, zonder eenige onderbreking, staan die letters op het Rijsbergsche product vermeld en St. Bavo stelt daar een eer in en terecht. Het is een pluim voor de fabriek en een prikkel voor allen die op eenigerlei wijze er toe moeten meewerken om den uitstekenden naam van de fabriek hoog te houden en te handhaven. C.

De landstand in Zeeland, geïllustreerd weekblad. | 1942 | | pagina 5