Voedertijd Nieuws uit Zeeland Opening Binnenvaart- school Huisslachtingerf Opgave veestapel Polderbenoemingen Zaterdag 3 Januari werd te Yerseke de Binnen- vaartschool geopend. Onder de aanwezigen merkten wij op den waar nemend Commissaris der provincie Zeeland, Mr. P. Dieleman; den Beauftragte van den Rijks commissaris voor Zeeland, den heer W. ^ünzer met zijn echtgenoote; den he^r G. de Jong, direc teur van het Onderwijsfonds voor de Binnen vaart; burgemeester H. C. J. Gunning met zijn echtgenoote; burgemeester A. C. Willemsen van Wemeldinge; den heer G. Veenendaal, gemeen te-secretaris; de beide wethouders; de raads leden; den heer J. Oom,, waarnemend directeur der school; het onderwijzend personeel en het' gros der leerlingen. Burgemeester Gunning memoreerde dat 3 en 4 jaren geleden te Yerseke cursussen voor werk- loozen werden gegeven. Later ging men behoefte gevoelen aan wat meer permanent onderwijs en toen viel de keuze op een schippersschool. Bij de vestiging var deze school heeft de Jong alle medewerKing verleend en spreker bracht hem daarvoor hulde. De school is geheel op de practijk gericht en spr. hoopte dat deze avond school nóg eens in een dagschool zal kunnen worden omgezet. Daarna voerde de heer* de Jong het woord en zei de, dat dit, na Breskens, de tweede binnen- vaartschool is, die aan de visschers ten goede komt. Met 1 Maart a.s. zal het diploma vereischt zijn bij passagiers- en veerbooten en booten, die ontplofbare stoffen vervoeren. Dit zal zich ge leidelijk tot alles uitbreiden. Het is daarom goed gezien deze school in Yerseke en juist thans te openen. Spreker complimenteert Yerseke met zijn energieken burgemeester. De school kan medewerken den band tusschen de binnenvaart en de visscherij te versterken. Lafen de leerlingen flinke, fiere schippers mog'en worden en laten wij allen met elkaar dit goede opbouwen in éénheid en samenwerking onder waardeering voor eikaars overtuiging. De heer Oom dankte voor de eer, die hem te beurt viel om voorloopig als directeur te mogen optreden. Hij deed een beroep op de leerlingen, van wier werk het welslagen der school zal afhangen. De school is geopend met 140 leerlingen en 5 parallelklassen. De toelating moest worden stop gezet in verband met den enormen toeloop van leerlingen. Per week worden tien lesuren gegeven. De Voedselcommissaris voor Zeeland vestigt er de aandacht op dat men er op berekend moet zijn dat de huisslachtingen van varkens op 31 Januari 1942 moeten beëindigd zijn. Na dien datum zal geen huisslachting mogen worden ver richt ook niet wanneer een desbetreffende aan vrage vóór dien datum is ingediend. Teneinde een opeenhoping in de laatste week van Januari zooveel mogelijk te voorkomen wordt bepaald, dat aanvragen bij de bureauhouders slechts kunnen worden ingediend tot en met 21 Januari 1942. H£t is echter raadzaam niet tot deze datum te wachten. MIDDELBURG Polder Walcheren Het bestuur kwam bijeen in het gebouw van de P.Z.E.M. Als eenig belangrijk punt werd behan deld: het voorstel tot verhooging van het crediet voor den bouw van het nieuwe polderhuis van 130.000 op 163.000. Ten slotte wordt dit voorstel om den bouw vol gens het oorspronkelijke plan te doen uitvoeren aangenomen. DRIEWEGEN „Eendracht maakt macht" In het café van den heer v. d. Guchte kwam de landbouwvereeniging „Eendracht maakt macht" in jaarvergadering bijeen. Over het afgeloopen jaar werd aan kunstmeststoffen in totaal ge kocht 1878 balen. Inkomsten waren 11676.35. Uitg. 11625,65%, dus een goed slot van 50.69^. Als bestuursleden werden herkozen de heeren L. Goense en Joh. Otte. In het Rijkslandbouwproefstation te Hoorn is men in verband met de zorg voor onzen veestapel^ weer op groote schaal bezig met voederproeven van de op stal staande koeien. Alles gaat precies op tijd en precies op gewicht. Het bord wordt nauwkeurig van aanteekeningen hierover voorzienFoto: Polygoon Sogers. De Provinciale Voedselcommissaris voor Zeeland brengt hiermede ter kennis van de georganiseer- den bij de L.C.O. voor Zeeland, dat zij, ter ver krijging van veevoederbonnen voor de periode van 25 Januari21 Februari 1942, in de week van 1217 januari a.s. opgave dienen te doen bij de Bureauhouder van de samenstelling van den veestapel naar den toestand op 11 Januari a.s. 's avonds om 12 uur. De blanco registratie- kaarten dienen ten kantore van den Bureauhou der te worden ingevuld, ook indien men geen voeder kan betrekken, doch wel vee bezit. Houders van fokzeugen moeten ook thans weer het aantal stamboek- en niet-stamboekzeugen opgeven. Verzuim, te late- of onjuiste opgaven is straf baar, terwijl in deze gevallen ook géén voeder- bonnen verstrekt zullen worden. Het optreden van broei in aardappelen De Provinciale Voedselcommissaris voor Zeeland maakt de aardappeltelers erop opmerkzaam, dat in vele aardappelkuilen broei optreedt, welke het gevolg is van het voorkomen van bevroren knol len, die daarna ontdooien. Er wordt op gewezen, dat de aardappelen ten gevolge van broei waardeloos kunnen worden. Niet alleen zouden zij daardoor voor de voedsel voorziening verloren gaan, doch ook zouden zij den telers op deze wijze groote financieele nadee- len berokkenen. Het is in verband hiermede van het grootste belang, dat de telers hun aardappelkuilen voort durend op gezette tijden inspecteeren en bij het vaststellen van broei onmiddellijk maatregelen nemen door de "partij te sorteeren en de rotte aardappelen eruit te verwijderen. Is ook daarna de partij niet houdbaar, dan zal bij mededeeling daarvan aan de P.I.C.A. een spoedige afname be vorderd worden". Door den wnd. Commissaris der Provincie Zee land zijn benoemd: tot dijkgraaf van de Stad Philippinepolder de heer A. F. van Hijfte te Philippine; tot lid van den Dijkraad voor de waterkeering van het calamiteuze waterschap Tienhonderd en Zwarte, als vertegenwoordiger van het water schap Het Vrije van Sluis, de heer D. A. Ris- seeuw Jz. te Zuidzande; tot lid van den Dijkraad voor de waterkeering van de calamiteuze polders HoofdplaatThomaes als vertegenwoordiger van het waterschap Het Vrije van Sluis, de heer J. DielemanDees te Schoondijke; tot voorzitter van het bestuur der waterkeering van het calamiteuze waterschap Bruinisse, de heer P. D. van Vessem te Bruinisse; tot lid van het bestuur der waterkeering van den calamiteuzen Willem Annapolder, de heer J. J. Lindenbergh te Wemeldinge; tot gezworene van hel waterschap De Breede Watering Bewesten Yerseke, de heer J. de- Groene ±e Wemeldinge; tot lid van den Dijkraad voor de waterkeering van den calamiteuzen Oost-Bevelandpolder, de heer A. de Groene te Wilhelminadorp. Hooi voor particuliere paardenhouders Door de Nica is voor onze provincie een hoeveel heid hooi toegewezen ten behoeve van particuliere paardenhouders. Zij, die hiervoor in aanmerking komen, dienen hun aanvrage te richten, rechtstreeks aan het kantoor van den Prov. Voedselcommissaris, afd. Hooi en Stroo, Groote Markt 28 Goes. Bij even- tueele toewijzing moet het hooi worden betrok ken van een erkend handelaar in hooi. Aangezien de voor dit doel ter beschikking ge stelde hoeveelheid hooi zéér beperkt is, geven wij de particuliere paardenhouders in overwe ging, hun benoodigde hoeveelheid hooi, indien mo gelijk, rechtstreeks te betrekken van een teler, dus zonder toewijzing. In dit" geval moet het hooi met eigen tractie van de kooper of verkooper worden vervoerd. Hierbij moet door de teler leverancier vanzelfsprekend rekening worden ge houden met een eventueele leveringsplicht, inge volge ontvangen vorderingskaart. Particuliere paardenhouders die kans zien op die manier het benoodigde hoogte betrekken behoe ven daartoe geen aanvrage in te dienen. Bij de aanvragen van particuliere paardenhou ders, die hooi wenschen te koopen van een erkend hooihandelaar, moet aan ons worden opgegeven: a. het aantal aanwezige paarden. b. de hoeveelheid aanwezig hooi in kg. c. de gewenschte hoeveel hooi in kg. Aanvragen, welke hieraan niet voldoen kunnen niet in behandeling worden genomen.

De landstand in Zeeland, geïllustreerd weekblad. | 1942 | | pagina 12