TAURIE Architecten teekenden boerderijen Een tentoonstelling die iets leert ZN de boerenhutzen is zóó 'veel van den eigen, dierbaren cultuurschat van de verschillende deelen van ons vólk bewaard gebleven, dat de bestudeering van de ontwikkeling niet alleen genot schenkt aan den onderzoeker, doch tevens, mits in daartoe geschikten vorm gegoten, aan alle volksgenooten, die de in druk gebrachte uitkomsten van het onderzoek onder de oogen krijgen. (Prof. Dr. J. J es wiel in zijn voor woord bij het werk „Het Drentsche Boerenhuis en zijn ontwikkeling", door S. J. v. d. Molen). De opdracht. TER gelegenheid, van zijn 17de lustrum heeft het genootschap Archltectura et Amicitia een prijsvraag uitgeschreven, waar door de Nederlandsche architecten de mogelijk heid kregen om te toonen hoe zij den bouw van een boerderij opvatten. Men vroeg een ontwerp voor een boerderij met theeschemkerij in het Amsterdamsche bosch. Het bedijfsgedeelte moest bestaan uit: Stal voor 33 stuks vee (2'J koelen, 1 stier en 5 stuks jongvee, ziekenstal voor 2 stuks vee; stal voor 2 paarden, melkkoelkamer: bergplaats voor wa gens en landbouw werktuigen plm. 60 M2.: tollet met handwaschbak, ver bonden aan den stal; een wasch- en kookplaats voor vee voeder in samen hang met stallen en woning; een berg plaats. eveneens in samenhang met, stallen en woning; een pompkamertje voor bronwater-in richting (met pers keteltje) ongeveer 4 M?.; een hooihuis voor opslag van 75.000 kg. hooi; (geen hooiberg), inhoud plm. 600 M3.; silo voor het inkuilen van gras, 6 M. middellijn, 3 M. hoog desnoods voor een deel in den grond verzonken; een mengmestkelder, inhoud 200 M3., met pompaansluiting, waaron der gierwagen kon rijden; een open bewaar plaats voor oud ligstroo en niet vloeibare mest stoffen, te projecteeren bij den stal; pluimvee ruimte. Op het terrein moest ruimte blijven voor een boomgaard en moestuin. Een opgave dus waaraa deskundigen hun hart konden ophalen. En dit is voor een deel dan ook zeker het geval geweest. Wanneer wij schrijven voor een deel, dan be doelen wij hier niet mede, dat er onder de 210 inzenders ondeskundige architecten zijn. Doch voor het ontwerpen van een boerderij komt meer kijken, dan alleen het hanteeren van liniaal en potlood en technische kennis bouwstoffen Men dient op de hoogte te zijn van de bouw kunst op het platteland en de eischen van het boerenbedrijf Er is een groot verschil te onderscheiden ma- sehen de 210 ontwerpen en de serie teekenin- gen en opmetingen van de oude boerderijen in ons land, die in een apart zaaltje te bezichti gen zijn. Ons land kent verschillende geweste lijke typen boerderijen. Dit wisten de inzenders toch zeker ook, en toien had hier, toen men aan het ontwerpen ging, rekening mee moeten houden, of de moeite moeten nemen eenige studie te maken van boerderijen. Dan was men misschien niet tot zooveel non sens gekomen als hier nu te zien zijn. De jury heeft dit ook ingezien en de beoor deelingen die op ieder ontwerp staan aange geven, spreken voor zichzelf. Wie de inzenders zijn weten we, op de -prijs winnaars na, niet. ~*e projecten zijn onder motto ingezonden en de bijbehoorende brieven zijn niet opengemaakt. Volgens de jury zijn er evenwel vele bouw kundigen van het platteland bij. Wanneer dit zoo is, dan is hst resultaat van deze ten toont stelling des te droeviger. Het karakter van de Friesche- West-Friesche- Z.-Hollandsche- en Saksische hoeven is in alle opzichten in overeenstemming met het bedrijf en bij den bouw van een nieuwe hoeve dient men deze vormen zooveel als mogelijk is te handhaven. De bouwkundigen hebben bij dezen prijsvraag een schromelijk gebrek aan kennis voor den bouw van boerderijen aan den dag gelegd. Velen teekenden een villa of heerenhuis en plakten daar „ergens" een rijtje stallen enz. aan vast. Het vee staat bij vele ontwerpen op het Woor den of in het donker, wat absoluut foutief is. Dat de meeste inzenders in het geheel geen begrip hebben voor de indeeling van een vee houderij, blijkt wel uit de onpractische ligging der stalle.i en bergplaatsen. Anderen weer ontwierpen een park met eiken van 50 jaar oud (waar wil men die knapen maar direct vandaan halen?) en een aardige boschwachterswoning er bij. Van een silo heeft bijna iedereen wel eens ge hoord. Doch weten alle architecten wel wat een boer er onder verstaat? Het is noodig, dat de architecten eens studie maken over het bouwen van boerderijen. Daarom is het toe te juichen, dat het genootschap Architectura et Amicitia deze prijsvraag uitgeschreven heeft. Zij heeft een fel licht geworpen op de weinige kennis van het boerenhuis in het algemeen, doch zal hierdoor misschien juist voor vele bouwkundigen een aansporing zijn om de zoo noodige studie over dit onderwerp te gaan maken. Aan lectuur o-n+breekt het niet. Nederland neen ue laatsie jaren reeds genoeg wanstaltige boerderijen zien verrijzen, die het midden houden tusschen een villa en een kasteel en in het geheel niet beantwoorden aan de eischen van het bedrijf Wij willen hier niet nagaan, wiens voornaam ste schuld dit is. Die van den boer of den ar chitect. Dat ook de architect er echter voor een deel schuld aan heeft, en niet alleen de boer, die nu eenmaal graag in een mooi huis woont, bewijst deze tentoonstelling. Boeren- en architectehstand moeten meer sa men gaan werken, waarbij naast de technische kennis van den architect, de boer doordrongen moet zijn van de eischen van zijn bedrijf en dat wat reeds eeuwenlang op het platteland leeft. Dit is Iets waaraan de Landstand kan en zal medewerken, tot nut van den boeren- en architectenstand Het zal zoo moeten worden, dat architecten speciale lessen krijgen over den bouw van boerderijen. Nederland bestaat niet alleen ntt steden! De oude boerencuituur spreekt tegenwoordig ook een woordje mee. Gelukkig! De prijswinnaars, hoewel architecten uit de stad, hebben toch getoond, vrij veel begrip van de opgave gehad te hebben. De jury bestaande uit de heeren Wieger Bruin, voorzitter; ir. J. Leupen, secretaris; J. F Berg- heef en G. Gerretsen. terzijde gestaan door ir. L. de Vries, Rijksveeteeltconsulent te Alkmaar en de heeren A. Eibink, P. C. Mulder, A. Evers en G. Sariemijn heeft dit ook gezien en toe kende bij het eerste prijsontwerp van ir. C. Wegener Sleeswijk te Amsterdam, die inzond onder het motto: „Boshof", o.a. aan: Inzender heeft begrepen, dat de veehouderij in dit bedrijf hoofdzaak is en de theeschenkerij bijzaak, welke harmonisch opgenomen is in he, bestaan van het gezin. Een goede terreinin- deeling met veelbelovende beplanting. Klaar, simpel en beknopt. De tweede prijs werd toegekend aan de inzen ding, onder motto: „Eiland" van lr. G. Treep te Bussum de derde aan de inzending „De Meer", ontwerpers G. Pothoven en F. Seven- -rtiysen te Haarlem; terwijl een drietal inzen dingen premies werden toegekend Wij raden een ieder, die belang stelt in boer- DEKORENSCHUUR VAN RUSLAND HET gebied, dat zich 150 km. van den benedenloop der Dnjepr langs de Zwarte Zee en de Zee van Azov uitstrekt, was reeds in de oudheid als korenschuur bekend. In den tijd voor Christus bestonden hier rijke G-riek- sche koloniën. Herodotus, een Grieksch natuurvorscher, maakte eens een reis door dit land en verge leek *t met de vruchtbare landen aan den NijL Ook een Franschman, markies de Costaig- neaux schreef in de 19e eeuw: „De steppenlucht in dit land is de ge zondste en zuiverste in gebed Europa. Het klimaat is zachter dan in Noord-Frankrijk, In de lente is de steppe met 'n bloemen- tapijt bedekt en de lucht is bezwangerd met geuren. Het zou een waar paradijs, zijn, wanneer er niet dikwijls *n geweldige hitte heerschte, die alles verzengt. Ook zijn er te weinig werkkrachten Taurie heeft in den tijd, die tusschen deze be-" richten ligt, een zeer wisselvallig lot gehad. In de 4e en 5e eeuw behoorde het tot het rijk der Oost Gothen. Het is voorts nog in handen geweest van Tartaren en Russen. In de 19e eeuw hebben er zich vele kolonisten ge vestigd, o.a. Kozakken, Duitschers R-aeme- nlërs, enz. Geweldige vruchtbaarheid DE grond is bedekt met een 12 meter dikke zwarte laag. Dè humusaarde ligt in de buurt van de zee van Azov 3 a 4 m. diep. Men vindt hier voorts kaoline, grafiet en ijzer. De bosschen, die hier voorheen waren, zijn voor een groot deel gerooid Onder de Bolsjewisten is namelijk veel roof bouw bedreven, waardoor het klimaat aan merkelijk droger geworden is. De oogst lijdt hier dikwijls zeer onder. Ondanks dat alles, is Taurie ook nu nog steeds de korenschuur van Rusland. De rijke oogst levert fruit, wijn, zuivelproducten, visch, suiker, honing en vleesch op, terwijl ook de paardenfokkerij er sterk ontwikkeld is. Thans is Taurie in Duitsche handen, waar door de Sovjet-republieken dit belangrijke levensmiddelen-gebied verloren hebben. De Franscne suikerbietenoogst (Van OTiTc Eurooa-press-con-.) Terwijl bet vorige jaar de teeltoppervlak te voor suikerbieten lp Frankrijk rond 300.000 ha. groot was, waarvan echter wegens de oor logsgebeurtenissen slechts de opbrengst van circa 120.000 ha. kon worden binnengehaald, was voor de groote campagne 1940/41 een areaal van 250.000 ha. vastgesteld. Naar nu bekend wordit is dit areaal echter niet ten volle benut, doch kan men slechts rekenen op een suikerbietenopbrengst van een oppervlak te van 205.000 ha. Om deze reden zal de sui kerproductie van de campagne van dit jaar ongeveer 600.000 ton bedragen tegen ror.d 800.0001.000.000 ton in normale jaren. Bij het niet geheel benutte areaal komt ook nog een geringere opbrengst per ha., welke op brengst dit jaar 2225 ton bedraagt, tegen circa 35 ton in normale jaren. Het suikerge halte der bieten is daarentegen dit jaar bij zonder hoog en bedraagt 8% tot 9% pCt., wat 1 pOt. hooger is dan het vroegere gemiddelde. De alcoholproductie uit suikerbieten wordt voor bet loopende jaar op IA2 millioen hL geschat, nadat de belangrijkste distilleerde rijen weer in gebruik genomen waren. In ver gelijking met de andere bietencultures is de geldelijke opbrengst van de suikerbietenteelt van Frankrijk, als gevolg van de lage prijzen, zeer klein. Dit feit zal ook wel van invloed zijn geweest op de omstandigheid, dat het areaal dit jaar beneden de verwachtingen gebleven is. Ir. kringen der suikerbietenproducenten verlangt men dat de Fransche regeering de prijzen voor den oogst zal verhoogen. Naast moeilijkheden op het gebied der prijzen heeft de"'Fransehe suikerbietenoogst dit jaar te lij den van een zeker gebrek aan arbeidskrach ten, waardoor het oogstresultaat ongunstig wordt beïnvloed. derijen, aan, deze tentoonstelling die tot Fe bruari 1942 duurt en in het Stedelijk Museum te Amsterdam gehouden wordt, te bezoeken. Men kan er iets leeren. TUf- 3

De landstand in Zeeland, geïllustreerd weekblad. | 1942 | | pagina 3