Di Oude j aars bezoek aan Zeeland Waardevol weekdier D E oester is de meest waarde volle van onze eerbare week dieren en was als delicatesse reeds in de Oudheid bekend. Zij behoort tot het belangrijkste geslacht van de familie de.' Ostreiden, waarvan fossiele overblijfselen n zeer oude ge ologische formaties zijn aange troffen. Schipper haal op He ET nuttigen van oesters is in Nederland meer verbreid dan men zoo oppervlakkig wel zou denken. Het nuttigen van oesters vindt ook in den huiselijken kring hoe langer hoe meer ingangvandaar dat de vraag naar dit wijdver maarde Zeeuwsche zeebanket in deze tijden zóó groot is, dat het aantal dezer weekdieren, dat naar de groote bevolkingscentra wordt gezonden en wordt geëxporteerd, in de millioenen loopt. Eén en ander is aanleiding geweest, dat we op den dag vóór Oude jaar naar Zeeland gingen, teneinde onzen lezers te kunnen laten zien hoe er in Decembermaand aan de oesterputten gewerkt wordt om de legio bestellingen, die daar in dezen tijd binnenkomen naar behooren uit te kunnen voeren. Hierbij zal een opsomming van de wijze, waarop de. oester "gewonnen" wordt en een over zicht van de verschillende behandelingen, die zi heeft te onder gaan vóór ze gereed is om de wereld ingezonden te wordenonge twijfeld welkom zijn. De schelp bestaat uit lagen oi platen- beide helften zijn aan een zijde scharnierend en door een zgn. slot met slotband aan elkaar verbonden. Door middel van een sluitspier, de „stoel", die bijna de helft van het eet bare dier vormt, houdt de oes ter haar huis gesloten. Ontspant de sluitspier zich, dar gaat de schelp open en wel door de kracht van den elastischen slot band De mantellappen en kiewen, de zgn. „baard", worden bij ons niet ge geten. De voet, die b.v. bij de mos sel sterk ontwikkeld is, is hier niet zoo forsch. In de maanden zonder „R". heeft de oestei broed in den baard. Op het oogenblik, dat de oester n.l. eieren legt, hebben deze de eerste ontwikkelingstoestanden reeds doorloopen. Nadat ze gelegd zijn, blijven zij tusschen den baard van de moederoester tot zij tot em- bryonen zijn ontwikkeld, geschikt om zelfstandig verder te leven. Ze worden dan door de moeder oester uitgestooten. De vrij gewor den broedjes bewegen zich geduren de eenigen tijd vrij door het water totdat zij, door de ontwikkeling van de schelp zwaar der worden dan het water en zin ken, waarbij ze zich, wanneer zij een geschikt voor werp op den bo dem vinden, daar aan vasthêchten. Tot het geslacht der oesters behoo ren, behalve de gewone oester, nog vele andere soor ten. In Europa vindt men o.a. de Portugeesche oes ter, in de Middel- landsche Zee de boom-oester, in Oost-Indië de blad oester, in Afrika' de Ostrea Virgi- niana en verder in Amerika de bekende Noord- Amerikaansche oester. Bovendien onder scheidt men nog talrijke soorten, naar grootte, smaak, vorm en vindplaats. De oesters vormen op zandige of FOTO LINKS: De oesters worden van de per- ceelen gevischt, waarna ze naar de loodsen worden gebracht om gesorteerd te worden. Het vis- schen geschiedt door middel van een kornet, waarmede men de oesters van de banken afwroet, die in het aahter het schrobijzer aankomende net terechtkomen. FOTO RECHTS-MIDDEN: De oesters, zooals ze verzonden worden naar het binnen- en buitenland. Ze zijn nauwkeurig op grootte gesorteerd en schoon gemaakt, waaraan trouwens de Zeeuwsche oester haar faam te danken heeft. slijkachtige gronden de zgn. oester- banken, die dikwijls met milliarden dieren bezet zijn. De oesterteelt wordt aan de kusten van alle aan de Noordzee gelegen landen, zoomede in Italië aan de Middellandsche Zee en aan de kus ten van den Atlantischen Oceaan uitgeoefend. /E eigenlijke kunstmatige oester kuituur bestaat hierin, dat men door middel van zoo genoemde „collec teurs" waaronder men verstaat: takkebosschen, vaten, schelpen, kok hanen-schelpen, gekalkte dakpannen enz., waaraan het broed zich vast zet, den aanslag hiervan kunstmatig vermeerdert, dit verder verzorgt en beschermt tot het groot genoeg ge-.% worden is om vrij op de kweek plaatsen te worden neergelegd en zich daar vast te zetten. Op deze wijze slaagt men er in de productie belangrijk op te voeren. Zoo onderscheidt men in Frank rijk oentra voor de broed winning.

De landstand in Zeeland, geïllustreerd weekblad. | 1942 | | pagina 8