Het Katholiek Land- en Tuinbouwonderwijs Aan den luidspreker baar tomatenras, wijzen er op, dat men nog steeds niet stil zit. De tuinbouwvoorlichtingsdienst heeft in 1941 nog een zeer belangrijke brochure doén verschijnen over een vergelijking van het voor meeldauw onvatbare tomatenras Vetomold met andere rassen van kastomaten, proeven, die ech ter nog niet een duidelijke uitkomst hebben ge geven. Want de opbrengsten van het voor meel dauw onvatbare ras Vetomold waren nog niet gelijk aan die der beste Westlandsche soorten. Op dit bedrijf worden de rassen Potentaat en Tuckswood geteeld, rassen met een over het algemeen goede opbrengst. Over het algemeen waren de tuinders niet on tevreden over de opbrengsten van het laatste jaar, al blijven er nog wenschen over en zal er nog wel het een en ander te regelen zijn. Men moet niet vergeten, dat de tuinders de laatste tien jaren bijna niets aan hun bedrijf hebben kunnen doen, dat vele vernieuwingen achterwege moesten blijven en dat er een achterstand is, die niet zoo gemakkelijk is in te halen. Vooral nu de nieuwe materialen ook aanmerkelijk hooger in prijs zijn en niet zoo gemakkelijk zijn te ver krijgen. En zoo kwamen wij vanzelf op de vraag wat 1942 zal brengen. En hier antwoordde de tuinder terecht met de wedervraag: „Wat zullen de kost prijzen zijn?" „De spinazie is nu reeds gezaaid, nog weten we den prijs van het zaad niet. Maar we zijn daarom toch weer met moet begonnen, er zit weer pers pectief in het bedrijf". En wat denkt ge nu van de toekomst? „Als we maar uitvoer hebben, vooral naar Duitschland, dan zullen de bedrijven wel weer loonend zijn. Zonder uitvoer kan het Westland niet bestaan." En zoo is het ook inderdaad; als men het verslag nagaat van het centrale bureau van veilingen in Nederland, dan ziet men duidelijk, dat met het dalen van den uitvoer de tegenslag voor onze tuinders is begonnen. Gelukkig is dit tijdperk ten einde, deze nijvere leden van den Nederlandschen Landstand, die een belangrijk brok vaderlandsche welvaart hebben gebracht en taai hebben volgehouden in de moei lijkste jaren, zullen hun volbeladen schuiten niet meer voor niets door hun wijde vaarten en sloot en van het Westland duwen of wegen, zooals ze het noemen, maar mee kunnen bouwen aan het nieuwe Europa in het belang van ons volk en vooral, in den productieslag 1942. v. B. Bestendiging in een daartoe opgerichte Stichting OOALS men weet, werd bij besluit van den Rijkscommissaris van 6 Augustus 1941, de heer O. F. J. Damave te Voorburg benoemd tot commissaris van den Ned. Kath. Boeren- en Tuindersbond en alle overige katholieke boeren- organisaties op welk gebied of van welken aard ook. Alzoo ook van alle katholieke vereenigingen van onderwijs op gebied van landbouw, tuinbouw, boschbouw, huishoudopleiding, enz. In zijn streven, om dit onderwijs op principieelen grondslag te handhaven, heeft de Commissaris maatregelen genomen, om dit mogelijk te maken en het katholieke land- tuinbouw en aanverwante onderwijs ook als onderdeel van den Nederland schen Landstand te doen voortbestaan. In verband hiermede, heeft hij den voorloopigen Gouw-Boerenleider van den Nederlandschen l and stand in Noord-Brabant, den heer P. J. Jansen te Hoeven, als zijn Gemachtigde ten deze aange wezen en hem opgedragen, die stappen te onder nemen, noodig om het gestelde doel te bereiken. De Gemachtigde, de heer P. J. Jansen heeft, ter uitvoering van de hem opgedragen taak, de verschillende stichtingen en inrichtingen, welke in Nederland op gebied van katholiek iand- tuinbouw en aanverwant onderwijs bestaan ondergebracht in één „Stichting tot Bevordering van Land-, Tuin- en Boschbouw, vak-, beroeps- en huishoudonderwijs op Katholieken grondslag". De Commissaris voornoemd heeft aan deze stichting in afwachting eener definitieve re geling bereids het gebruik toegestaan van de roerende en onroerende goederen van den voor- maligen A. B. T. B., L. T. B., N. C. B. en L. L. T. B. in gebruik bij de land- en tuinbouwwin- terscholen, lagere land- en tuinbouwscholen, huis houdscholen en overige inrichtingen en cursussen op R. K. grondslag. Blijkens de stichtingsacte betreffende de op richting van de „Stichting tot Bevordering van Land-, tuin- en Boschbouw vak-, beroeps- en huishoudonderwijs op Katholieken grondslag" ge vestigd te 's Gravenhage, welke op 23 December 1.1. is gepasseerd ten kantore van notaris H. W. Scholten te Oudenbosch, is het doel der stichting: de bevordering van de theoretische en prac- tische voorlichting alsmede van het vak-, beroeps- en huishoudonderwijs voor den land-, tuin- en boschbouwenden stand in Nederland binnen de regelen daartoe door den Landstand gesteld of te stellen, met verleening van medewerking aan de gods dienstige en zedelijke vorming van de ka tholieke leden van den Landstand. De Stichting tracht dit doel te bereiken door: a. het over nemen van alle land- en tuin- bouwwinterscholen, lagere land- en tuin bouwscholen, huishoudscholen en overige inrichtingen en cursussen op Roomseh Ka tholieken grondslag, hoe ook genaamd, welke bestonden in het gebied van of door medewerking van de inmiddels opgeheven vereenigingen of leden daarvan, te weten: den A. B. T. B., den N. C. B., den L. T. B. en den L. L. T. B. en de bij deze aan gesloten rechtspersonen op 6 Augustus 1941 en deze verder zoo noodig in stand te houden, geordend naar de elf Neder- landsche gewesten; b. het oprichten, beheeren en ondersteunen van scholen, inrichtingen en cursussen in Nederland, hoe ook genaamd, geordend naar de elf gewesten, waarbij het te ^even land-, tuin- en boschbouw, vak-, beroeps- en huishoudonderwijs, waaronder ook is begrepen alle vakonderwijs, als Landar beiders beroepscholen, op Katholieken grondslag zal staan, zulks met medewer king van den Landstand in zijn verschil lende organen, het Rijk, de Provincie en de Gemeenten; c. medewerking te verleenen aan het tot standkomen eener stichting van den Land stand, omvattende het geheele land-, tuin en boschbouw; vak-, beroeps- en huishoud onderwijs in Nederland. Het bestuur der Stichting bestaat uit een voor zitter en vijf leden. De eerste voorzitter zal voor onbepaalden tijd zijn de heer P. J. Jansen te Hoeven, die ontslag kan vragen aan en krijgen van den Boerenleider. De leden zullen zijn vijf personen, leden van den Nederlandschen Landstand, uit met name om schreven gewesten van Nederland. In de verdere artikelen wordt o.a. bepaald, dat de toegang tot de scholen en cursussen aan geen leerling of leerlinge geweigerd zal worden op grond van zijn of haar godsdienstige gezindheid. Het bijwonen van de lessen in godsdienst- en maatschappijleer is echter slechts voor de Katho lieke leerlingen verplichtend. OOSTBURG Ontsmettingsmethoden in land- en tuinbouw In een der zalen van café „De Vuyst" hield ir. A. Schouten onlangs een lezing over de ontsmettings- en bespuitingspreparaten in den land- en tuinbouw. Deze lezing werd nog verduidelijkt door licht beelden, zoodat de vele aanwezigen een leerza- men avond genoten. EEDE Waterschap Walsoorden Tot het doen van schattingen der pachtwaarde van gronden in het calamiteuze waterschap Walsoorden is als deskundige benoemd de heer J. Breijaart te Eede. Polders en Waterschappen Door het aftreden van den heer J. v. Bommel v. Vloten als voorzitter van de Commissie van Advies inzake de schatting en vaststelling - an de pachtwaarde der calamiteuze polders en wa terschappen in Zeeland, was een vacature ont staan. Hierin werd voorzien door de benoeming in gelijke functie van den heer C. Philipse te 's Heer Arendskerke. ZONDAG 25 JANUARI wordt van 8.15—8.30 op Hilversum I in de reeks: „De zin van het Boer-zijn" gesproken over het onderwerp: „Hoeders van het leven", tekst van D. van de Bospoort. MAANDAG 26 JANUARI hoort U van 13.00— 13.15 over Hilv. I in het kader van den Pro ductieslag 1942 PractLsche wenken aan Boer en Tuinders. Landmans Lust brengt van 18.0U18.30 over Hilversum I een Veluwsch luisterspel van Jac. Gazenbeek: „De molenaar cn de Vreemdeling". De inhoud kunnen we niet beter weergeven dan met de woorden, die ter inleiding worden uitgesproken: „Waar de donkere heide en de golving der korenvelden elkaar ontmoeten, woonde, zoo zegt het Veluwsche volksverhaal, lang geleden de molenaar, die zijn ziel aan den duivel had verkocht. Aan hem werd het gericht van den hemel voltrokken volgens de eeuwige wet, dat geen kwaad ongewroken blijft DINSDAG 27 JANUARI brengt van 13.00—13.15 over Hilv. I een bespreking van het boek van Sien Jensema: „De Edema's", tekst is van J. Eelssema. Speciaal voor de Plattelandsvrouw wordt van 18.0018.15 over Hilversum I een uitzending gebracht onder den titel: „Het gesprek van den dag". De bedrijfsreportage van Woensdag 28 Januari brengt van 13.0013.15 over Hilversum I een en ander over het onderwerp „Wat doet de boer als de stedeling nog slaapt?" waarbij 's mor gens in de vroegte een bezoek t*an een Friesche boerderij wordt gebracht. Verslaggever is D. Hiddinga. Van 14.1514.35 hoort U over Hilversum n in de serie: „Uit Neerlands Gouwen" een pro gramma onder den titel: „In Zeeuwsebe Taele". De romanschrijfster Dignat~ Robberts draagt voor enkele Zeeuwsche verzen van D. A. Pol dermans alsmede een schets uit haar nog on uitgegeven roman. DONDERDAG 29 JANUARI brengt v^i 13.00— 13.15 over Hilversum I een uitzending, getiteld: „Het voorkomen en genezen in de wereld der planten". U hoort een lezing verrorgd door den Plantenziektenkundig^n Dienst te Wage- r:ngen. Spec aal voor de Plattelandsvrouw wordt van 10.4011.00 over Hilv. n nog ge bracht een uitzending met als titel: „Sneeuw en ijs", poëzie en proza, door K. van Dorp. VRIJDAG 30 JANUARI hoort U van 13.00—13.15 over Hilv. I een uitzending Jn het kader van den Productieslag 1942. ZATERDAG 31 JANUARI hoort U van 13.00— 13.15 over Hilv. I een reportage van een bezoek aan het landbouwproefstation te Hoorn. Ver slaggever is D. Hiddinga. De heer A. J. Herwig bespreekt van 14.0014.20 over Hilv. I het onderwerp: „Het kweeken van de vroegste groenten". Dirk van den Hul spreekt p Hilv. II van 18.45 19.00 in zijn bekende serie: „Als ik het voor het zeggen had" over „Lichtmis en mis Licht".

De landstand in Zeeland, geïllustreerd weekblad. | 1942 | | pagina 13