Vlasvraagstukken van dezen tijd Toekomstproblemen Door Ir. L. J. A. DE JONGE, Rijkslandbouwconsulent voor Vlasteelt en Vlasbewerking, verbonden aan het Centraal instituut voor Land bouwkundig Onderzoek te Wageningen Rondom de Jaarw sseling li HEBBEN We in aas eerste artikel over de organisatorische vormgeving gesproken, wij willen thans aai ere toefcomstproblemen aansnijden Op het congres der Uuitsche Linnenindu- strie te Ereslau op 30 September en 1 Octo ber van 1941 zijn bijzonder belangrijke din gen naajr voren gebracht. Er is een leerstoel gesticht aan de Technische Hoogeschool te Bre-lau voor den machinebouw op het ge bied van de bastvezelverwerking. Tevens zul len daar de technici voor de bastvezelindu strie worden opgeleid De verwerking van vlas tot het eindproduct, de linnen weefsels. Is te duur geworden Ondank; verbeteringen van omderdeelen, zijn de arbeidsmethoden bij de vlasvezelbereiding spinnerij 'en weverij nog dezelfde als voor enkele tientallen van jaren. Het gaat er om, de. verwerking van de edele vlasvezel, in nieu we banen te leiden. Leidende figuren uit de kringen der Duitsche vlasvezelindustrie heb ben tijdens dit congres nieuw licht op dit vraagstuk geworpen. De hier te lande wel bekende Direktor Hdmke wees er op, dat de geheele vlasvezelontsluiting eenzijdig op het winnen der vezels is afgestemd, terwijl aan de nuttige bijproducten onvoldoende «r- dacht is besteed Om de veaelprijs te drukken zijn nieuwe ra tionalisatieplannen uitgewerkt en worden thans onder zijn leiding in het groot be proefd. Direktor Lorenz behandelde de nood zakelijkheid om de kosten van de linnen- spiimerij te drukken. Direktor Keiler behan delde het. zelfde vraagstuk voor de linnen weverij Voorts wci^a ue toekomst vragen van de textielindustrie behandeld, o.a. arbeidscon- centratie, do warmte-economie en het woe keren met de grondstoffen. Rationeele, ver beterde arbeidsmethoden en verder gaande mechaniseering zijn onmisbaar. De president Ken heeft als algemeen referent in het Rijks-Ministerie van Economische Zaken speciaal gewezen op de noodzakelijkheid, dat alles wat verouderd is aan machines en ar beidsmethoden, zoo spoedig mogelijk moet worden vervangen, teneinde het fabricage proces te vereenvoudigen en goedkooper te maken, tmn-Hi r>->i^cHn(!ren van tai van technische problemen te ver wachten zijn. Een uitDreiding van de root- en spincapaci- teit is noodzakelijk. President Kerj sprak de overtuiging uit, dat de technische vooruitgang van de vlasvezel- bereiding. van de spinnerij en de weverij een nieuwe periooe van oioc, a an ae viascuituur en de vlasverwerking zou geven. Het is duidelijk, dat er ook in ons land nog zeer veel gebeuren moet, willen wij den pas met andere landen bijhouden. België heelt m den voorbijen herfst een Vlas-Studie Commissie opgericht en wil een Vlasinstituut stichten. Daartoe is er een sa menwerking tot stand gekomen tusschen het Verbond der Belgische Vlaswevers, het Of- frie Central des Filatures de Lin de Belgique en het A'srem-een Belgisch Vlasbazenverbond. deze bemoeiingen kunnen worden gefinan cierd op een wijze, dat werkelijk grondig werk kan worden geleverd? Het genoemde college van 4 leiders uit de bedrijfsgroepen zon dan het geheel moeten besturen onder Overheldsleiding. Daartoe ls noodlg, dat de plannen voortgang vinden om te komen tot een Instituut voor Inlandsche Vezelgewassen, met b.v. een landbouwkundige afdeeling, een rootlaboratorium, een onderzoekafdeeling voor machines en werktuigen, monsterkamer, af deeling pers en propaganda, vergaderzaal voor de besturende colleges en bedrijfsgroe pen, kortom een huis voor het geheele be drijfsleven op vlasgebied, waar telers, vlas sers, handelaren, spinners en wevers als kind thuis zijn. Gevestigd in een centrale plaats, temidden van de vlasindustrie. Wij moeten de standaardisatie ,de keurin gen, het onderzoek van rootmethoden, de technische uitrusting en verbetering van cultuur en vlasveaelbereiding werkelijk aan kunnen om de eigen Nederlandsche vraag stukken te kunnen oplossen. Deze gedachte leeft thans meer dam ooit. Ik ontmoet steeds meer boeien, vlassers en handelaren, die dezen kant uitwillen. Het is immers hup aller belang. Dan zullen de be drijf sgenooten elkaar ontmoeten, zal de uit breiding van onderzoek, onderwijs en voor lichting mogelijk zijn. De Nederlandsche vlasteelt staat reeds op een hoog peil, hoe veel vraagstukken er ook nog resten. Een machtige uitbouw vam onze vlasnijverheid ls in vollen omvang gaande. De Vlas Studie Commissie. De op 19 Februari 1933 ingestelde Vlas- Studie-Commissie had tot taak de definitie ve regebng van onderzoek en voorlichting voor te bereiden. Wij hebben ons thans een beeld gevormd hoe het moet. Een Stichting „Nederlandsche Vlasteelt en Vlasbewerking" waaraan vrijwel alle organisaties op het ge bied van de vlasteelt en de nijverheid, den vlashandel en textielindustrie wilden deel nemen, is geheel voorbereid. Al is de vorm van organisatie en opzet nog weer steeds aan wijzigingen onderhevig, het groote doel is onveranderd gebleven. Het gaat er om, dat de plannen niet altijd maar plannen blijven. Ons prachtige vlasbedrijf is het immers waard om op moderne wijze toegerust de toekomst met een gerust hart tegemoet te kunnen gaan! (Wordt venviodgd). Ik hoop, dat onze vlasindustrie, on ze vlasspinners en -wevers met de vlastelende boeren wakker zullen zijn om tijdig ook hun toekomstbelangen te dienen en vei lig te stellen. De aangewezen weg is de samenwer king van de Over heid met de vlas corporatie of hoe de samenwerking der vier bespro ken groepen ook zal heeten Zijn wij zoover, dat door heffingen per ha. vlas en per baal lint, dus door kleine bij dragen uit het product zelve, Foto's Archief Agr, Pers

De landstand in Zeeland, geïllustreerd weekblad. | 1942 | | pagina 5