Veevoedernormen Moed Hoe viert Nederland het feest-^ ONS ORGAAN der herleving Prijsvraag van den Neder landschen Omroep H ET valt niet mee om het zich voor te stellen in deze wintersche periode, maar het is een feit: Paschen, het feest der herleving en de opstanding is al weer heel nabij. In verband daar mee heeft de Nederlandsche Omroep een prijsvraag uitgeschreven, waar aan iedere volksgenpqi kan deel--< nemen. Het gaat er hierbij om, dat de inzenders een zoo nauwkeurig mo gelijke omschrijving geven van de uit hun woongebied bekende min of meer algemeen in toepassing gebrachte Paaschgebruiken met typeerende be-' namingen en zoo mogelijk toelichting van de oorspronkelijke doelstelling. De beoordeeling zal geschieden in twee groepen: A. Beschrijving van Paasch-voor- jaarsgebruiken en spelen in eiken vorm. B. Beschrijving*1 in zoodanigen vorm dat het voor onmiddellijke uitzending in aanmerking komt. In het eerste geval zullen enkele prij- :n en premies worden uitgeloofd, terwijl inzenders in rubriek B behalve prijs of premie een honorarium ont vangen bij uitvoering van hun werk. De inzendingen moeten geteekend zijn met een schuilnaam en vergezeld zijn van een groote' enveloppe, die aan de buitenzijde den schuilnaam draagt en een briefje bevat waarop even eens de schuilnaam en tevens de wer kelijke naam en het adres van den inzender voorkomt (met eventueel de titel van de inzen iing! De beoordee ling geschiedt door een commissie van 3 juryleden aan te wijzen resp. door het Departement van Volks voorlichting en Kunsten, het Depar tement van Opvoeding, Wetenschap pen en Cultuurbescherming en den Nederlandschen Omroep. De inzen dingen worden vóór 22 Febr. a.s. in gewacht bij den Ned. Omroep, Post bus 2, Hilversum. Op de enveloppe vermelde men in den linker bovenhoek „Paaschprijsvraag 1942". Verdere bizonderheden kan men vinden in de nummers van de luistergids van 23 en 30 Januari. Het Rijksbureau vsoor de Voedselvoorziening in Oorlogtijd maakt bekend, dat voor de periode van 25 Januari t.m. 21 Februari 1942 „volgens onderstaande normen krachtvoedertoewijzingen zullen plaats hebben. Rundvee Per dier p. 4 weken Melkkoeien 12% kg. Kalf koeien 12% kg. Stieren, 1 jaar en ouder, niet in het bezit van twee breede tanden 12% kg. Andere stieren, wel in het bezit^van van twee breede tanden 12% kg. Paarden. Werkpaarden, 3 jaar en ouder, niet tot één der volgende categorieën behoorende. Wordt voor deze paarden geen haver uit eigen oogst toegewezen, dan heèft een adequate toe wijzing krachtvoeder plaats. Werkpaarden van 1% tot 3 jaar, niet tot één der volgende categorieën behoorende. Wordt voor deze dieren geen haver uit eigen oogst toegewezen, dan heeft een adequate toe wijzing krachtvoeder plaats. dorpseenheid 1e krijgen, die het sterke fundament moet worden van den levenden Landstand. Met zang en spel van de dorpsjeugd, gevormd In de Agrari sche Jongeren Beweging, is dat te bereiken. Deze gewenschte geest maakt ons in den Landstand tot stoere arbeidskameraden op den raaatschappeiijken akker. Alleen door aller inspanning zal ons kleine Nederland weer een mooie vrucht worden aan den Germaanschen levensboom, wiens belagers thans aan het Oostfront mede door onze volksgenooten worden vernietigd. „De geest moet sterk genoeg zijn om zich een lichaam te bouwen', heeft Stein vroeger gezegd. De geest van deii Landstand moet sterk gemaakt wor den op onze honderden dorpen. Daar en daar voor al, anders blijft hij een schim, hoe goed de opzet ook moge zijn. Wij zijn ons daarvan ten volle bewust. Daarom te meer zal het mede en vooral van het voorbeeld van de dorpsboerenleiders en hun advi seurs afhangen of de geest op de dorpen sterk wordt. Vóór alles is daarbij noodig: slechting van de tegenstellingen, zien naar het groote doei der samenbundeling, nog liever, samensmelting van allen die tot de dorpsgemeenschap behooren. Daar door zuilen de nieuwe verhoudingen in onze dorps samenleving organisch groeien, daardoor zal het lichaam „De Landstand" zich ontwikkelen en tot een zegen worden in deze lage landen. Maakt dat allen mede moaelijk door U krachtig in zetten ten bate van ons* volk. TER HAAR. Per dier per 4 weken Manegepaarden max. 84 kg. Stahouderspaarden max. 126 kg. Paarden van de bereden politie max. 126 kg. __Venter9paardemmax. 56 kg. Sleeperspaarden max. 168 kg. Melkrijderspaarden max. 112 kg. Heeft voor melkrijderspaarden eên toe wijzing van haver uit eigen oogst plaats, dan kan voor deze paarden een aanvul ling van krachtvoeder worden verstrekt, met dien verstande, dat de totale voor deze periode toe te wijzen hoeveelheid voeder (haver gemengd paaidenvoe- der) nvax. 112 kg. bedrage. Per dier p. 4 weken Jonge paarden van 13 jaar (geen hengsten), welke ni^t als werkpaar den worden gebruikt 28 kg. Veulens beneden 1 jaar 28 kg. Hengsten van 13 jaar 50 kg. Hengsten boven 3 jaar 80 kg. Varkens: per dier per vier weken: Biggen tot 30 kg.: nihil; varkens van 3040 kg.: 5 kg. kern voeder Y voor varkens; varkens van 4060 kg., varkens van 6095 kg., varkens van 95110 kg., mestvarkenè boven 110 kg. (niet tot een volgende categorieën behoorende),: nihil; fok- zeugen bij de biggen 30 kg. grint-zemelenvoeder Z.; fokzeugen, minstens 3 maanden drachtig: 30 kg. grint-zemelehvoeder Z; andere fokzeugen: 20 kg. grint-zemelenvoeder Z; stamboekdekbeeren 50 kg. grin-zemelenvoeder Z; ster- en stamboek zeugen: 40 kg. grint-zemelenvoeder Z: bovental lige fokvarkens: 20 kg. grint-zemelenvoeder Z. -Schapen Per dier p. 4 Weken Ramlammeren, geboren in 1941 3% kg. Ooilammeren, geboren in 1941 3% kg. Fokooien, geboren vóór 1941, inclusief enterlingen 3% kg. Fokrammen, geboren vóór 1941 3% kg. Hamels (weeren), geboren in 1941 nihil- Hamels (weeren), geboren vóór 1941 nihil Andere schapen nihil Geiten Geiten, geboren in 1941 of vroeger 4 kg. Dekbokken 4 kg. Geiten lammeren, geboren in 194f4 kg. Kalkoenen Aan houders van kalkoenen wordt slechts een krach tvoedertoewij zing "verstrekt, indien op het bedrijf minstens 5 dezer dieren aanwezig zijn. De toewijzing bedraagt dan 3 kg. per periode per dier voor een maximum van 15 dieren per bedrijf. Door bijzondere omstandigheden zijn de nummers van vorige en deze week gecombineerd, Ter aanvulling op ons artikel „Loa mar lös", geschreven ten geleide van het eer ste nummer van ttDe Landstand", kunnen wij met betrekking tot ons weekblad nog het volgende opmerken. Reeds schreven wij in het eerste num mer dat „De Landstand" voor een deel in alle gewesten gelijk zal zijn, maar voor een ander deel afgestemd op hetgeen er leeft in ieder gewest, opdat het eigene van elke streek tot gelding kan komen. Daarvoor is natuurlijk een nauw con tact noodig tusschen de bewoners van elke gouw en onze redactie. Daarom zal aan ieder Gouw-bureau een redacteur verbonden worden, die het gewestelijk nieuws verzorgd en waarmee zich via de dorpsboerenleiders de leden van den Landstand in verbinding kunnen stellen. Door een geregeld contact met de gewes-j telijke redacteuren hoopt onder get eeken- de als hoofdredacteur steeds op de hoogte te zijn van hetgeen er leeft bij degenen waarvoor dit orgaan bestemd is. Wij zijn er van overtuigd dat ook met dit vierde nummer nog slechts een kleine stap .is gezet op den weg die moet leiden tot een op zeer hoog peil staand orgaan van het belangrijke publiekrechtelijk li chaam dat de Landstand is en waartoe hij nog verder zal uitgroeien. Gelukkig verkeert ondergeteekende nog in dezelfde omstandigheden als de meeste Landstand leden, namelijk dat hij ondanks dit werk op de redactie, boer is op zijn bedrijf en uit eigen belevenissen meent te kunnen aanvoelen wat er onder de werkers op het land en in de tuinen en de visschers op het water leeft. Vóór alles hopen wij door stijl en eenvoud ook in ons blad het ka rakter van deze werkers niet te verloo chenen, terwijl ook bij het kiezen van onze medewerkers telkens weer gelet wordt op de „boerenstiel" die ook zoo bij visschers en tuinders en niet minder bij den kloeken landarbeider past. Ons orgaan zal dikwijls moeten wijzen op de plichten die wij allen hebben, maar onze lezers zullen steeds meer, zoo hopen wij, beseffen dat ieder zijn plichten be hoort na te komen als hij voor zijn rech ten wil opkomen. Intusschen zij er wellicht ten over vloede op gewezen, dat eventueele op merkingen en wenschen omtrent den in houd kimnen worden gezonden aan het adres, dat boven elke gewestelijke uit gave is vermeld. Heeft men zeer speciale wenschen, heeft men bijdragen, die voor alle provincies van belang worden geacht, dan kan men zich wenden tot ondergetee kende. Alleen door een nauw contact van re dactie en lefèrs zal het mogelijk zijn dit weekblad DE plaats te verschaffen in het gezin van de Landstand-leden die wen- schelijk is. Nederland zal mede weer groot worden door den levenswil van hen die tot de Landstandbevolking behooren. Juist daar om zal het bindmiddel dezer bevolking, ons orgaan, waarheidsgetrouw en van den goeden geest doortrokken moeten zijn. Wij streven daarnaar; met de medewer king van duizenden uwer zal het geluk ken. Ruinerwold. Jac. ter Haar. Geef mij den moed om onrecht te onderkennen, Ook waar 't door eeuwen van gebruik gewettigd wordt, Den vasten wil aan onrecht nooit te wennen, Ook waaf demacht, het weg 'e nemen, schort. J. E. v. d. Waafs

De landstand in Zeeland, geïllustreerd weekblad. | 1942 | | pagina 2