„NeJerland voedt zich zelf!" Vonkjes EEN VOLK, DAT LEEFT, BOUWT AAJN ZIJN TOEKOMST Het oog van den boer Een gewaarschuwd man.... Veel melk van een hoog gehalte No. 50 Sedert het begin van deze eeuw werd de Nederlandsche vee stapel aanzienlijk uitgebreid en verbeterd. In vergelijking met andere landen werd de productie zeer hoog opgevoerd. Dit is een gunstige omstandigheid. Een productieve melkveestapel is van groote waarde voor de voeding van ons Volk. Het zal ech ter wel gebleken zijn, dat de eene koe veel beter in staat is om het ruwvoer om te zetten in een flinke hoeveelheid melk dan de andere De ruimgebouwde koeien met goede melkteekens zijn ais regel de beste. Is U dit bekend?- Gij kunt dit voor Uzelf nagaan door al Uw koeien op productie te laten controleeren. Melkcontröle is de eerste vereischte voor de verbetering van den veestapel. Maar dan moet de melkcontröle ook op groote schaal plaats vinden. Sluit U daarom aan bij de melkcontrölevereeniging of richt anders tezamen met Uw buurtgenooten een melkcontröle- vereenigiftg op. Ook Gij, kleine boer, moet in deze richting meewerken. Ook voor Uw bedrijf zijn koeien, welke méér kosten dan opbrengen, schadelijk Voor het Nederlandsche Volk is het van zeer groote beteekenis, dat met de beschikbare voedermiddelen zooveel mogelijk melk wordt verkregen. De boer, die nu reeds met alle aandacht bezig is de kalveren van zijn beste koeien oordeelkundig op te fokken, bouwt aan zijn toekomst. Het is van groot belang, dat van de beste koeien aanteekening wordt gehouden van de melkopbrengst, de data van dekking, den stier, waardoor de koe gedekt werd, den geboortedatum van de kalveren, enz. Daarom moeten de veehouders, die over een goeden veestapel beschikken, lid zijn van een fokvereeniging. Dan zal ook meer aandacht besteed worden aan de hoedanigheid van den stier. De stier kan zeer veel bijdragen tot de verbetering van den veestapel Gezamenlijk kan men meestal een beteren stier koopen dan ieder voor zich alleen dat zou kunnen. Overleg daarom met Uw buurtgenooten over den gezamenlijken aan schaf van een stier. Een fokvereeniging dient vanzelfsprekend hooge eischen te stellen aan de te gebruiken stieren. De verbetering van den veestapel is een zaak van de eerste orde Hoe meer U daarbij samenwerkt te zekerder worden snelle vorderingen gemaakt. Een klein deel van de Nederlandsche veehouders heeft de pro ductie van den Nederlandschen veestapel reeds sterk opge voerd. indien ook U met Uw buurtgenooten gaat samenwerken zal nog belangrijk meer bereikt worden. Daarom, boeren, aarzelt niet langer. Neemt de verbetering van den veestapel krachtig ter hand. Inplaats van nog geen 30 van de 100 koeien moeten dit jaar toch zeker 50 van de 100 worden gecontroleerd. Het aantal fokvereenigingen moet evenals het aantal stierhouderijen sterk uitgebreid worden. ii - Bij de melkveehouderij is het waakzame oog van den boer van grooten invloed op de opbrengst van de koeien. Een goede boer, die véél wil melken, zorgt voor: een warme stal en een goede verzorging. Behalve warm, dient de stal ook goed geventileerd en verlicht te zijn. Zorg er verder voor, dat de koeien schoon gehouden worden Gebruik daarom dagelijks roskam en borstel. Loop geregeld de stallen na om de mest te verwijderen. Ook een goede gierafvoer is van groot belang. De veehouder wordt gekenmerkt door de kwaliteit en de verzorging van zijn koeien. Prima melkkoeien vereischen een uitstekende verzorg ging. Laat daarom licht, lucht en zon toe in de stal en houdt Uw koeien schoon. Wie in het voorjaar veel lammeren bij zijn schapen wil zien, moet NU de drachtige ooien goed voeren. Het paard is Uw trouwe makker bij den arbeid, geef het daarom een goede verzorging. Geeft het beste voer aan Uw versche melkkoeien en Uw jongvee. Wie zijn jongvee prima oppast, zorgt het best voor de toekomst. Ook 's winters moeten de hoeven van het paard gere geld verzorgd worden. Let op het hoefbeslag. Een melkveestapel van hoog gehalte is niet alleen voor den boer zelf een zeker bestaansmiddel, maar is ook voor het geheele Nederlandsche Volk van het grogtste belang. De melkcontröle is een zeer belangrijk middel om den veestapel te verbeteren. Elke rechtgeaarde boer dient daarom de melkopbrengst van zijn koeien te kennen. Boeren, wordt dus lid van de melkcontrölevereeniging K 1128

De landstand in Zeeland, geïllustreerd weekblad. | 1942 | | pagina 16