„Nederland voedt zich zelf!" pjwdudi&sloty 194-Z Behandel uw vracht boom en die door de vorst zijn beschadigd! R A DIO-UITZENDINGEN No. 52 Evenals na de winters 1928/'29, '38/'39, '39/'40 zal ook nu bij de vruchtboonien beschadiging door vorst zijn opgetreden. Deze beschadiging kan zich voordoen aan het takgestel. aan den stam en aan de wortels. 1. Beschadiging van het takgestel. Zijn slechts enkele takken doodgevroren, snoei deze dan terug tot op het gezonde hout. Is daarentegen de, beschadiging van ernstiger aard, ga dan na óf de boom nog te redden is. Is de geheele kroon doodgevroren, doch de stam nog goed gezond, pas dan een algeheele verjon ging toe door terug te zagen tot op het gezonde hout. Wacht hiermede tot na het optreden der nachtvorsten. 2. Beschadiging van den stam. Treden aan den zonkant wonden op, behandel deze dan zoo spoedig mogelijk. Het deelweetsei en het spinthout gaat anders rotten, zoover mag het niet komen! Snijd doode schorsdeelen weg en dek de wonden al met menie, loodwit of leemhrii. Omwikkel den stam zoo mogelijk met jute zakken In geen geval mag de boom daarna zonder bescherming blijven. Het wandweefsel heeft in het begin èen lichte bescherming noodig van riet of stroo Moeten groote stukken bast worden weggesneden, dan kan brugenting uitkomst geven. Neem daarvooi een langlot en snij dit aan boven- en beneden- zijde schuin toe Schuif dit vervolgens boven en onder de glad afgesneden wond met een lichte boog onder den bast. Is de wond breed, plaats dan meerdere enten op onderlirfge afstanden van 57 cm. Bij strenge vorst kan de stam tot op het centrum scheuren. Er ontstaan vorstspieten, die zich bij het begin van den nieuwen groei van zelf sluiten. Snij deze wondranden glad bij om vorming van wondweefsel op te wekken Strijk de wondranden met menie aan. De vorstscheuren blijken makkelijk weer te splijten Bestrijk derhalve den stam in het late najaar goed met kalk of w,itte verf. Houd den stam desnoods met krammen of met ijzeren bouten bijeen Boor in Tiet laatste geval eerst gaten. Bij vorstspieten kan in het voorjaar een sterke sapvloeiïng op treden Zorg er voor. dat hierdoor geen rotting optreedt. De boven aanbevolen wondbehandeling werkt remmend op de sapuittreding. Bij steenvruchten geeft vorstbeschadiging vaak aanleiding tot gomafzetting Bovengenoemde wondbehandeling werkt eveneens remmend op gomafzetting. Dien tevens rijkelijk kalk, kali en (zoo moge lijk fosforzuurbemesting toe. Voorkom uitbreiding Van beschadiging. Druk derhalve de bast stevig tegen het hout. Maak de plek rondom met kopspijkertjes vast op de grens van losse en niet losse bast. Hard hameren 16 beschadigt de bast. N Hebben zich groote, rondom den stam liggende wonden ge vormd, dan is de kans op herstel bij hoog- of halfstamboomen zeer gering. Rooi in dit geval de niet meer te redden boomen. Bij struik- en vormboomen leidt in dit geval een sterk insnijden en eventueel herenten tot een sneller resultaat dan het aan planten van jonge boomen. 3. Beschadiging van de wortels. Zijn de wortels slechts oppervlakkig beschadigd, terwijl de dié per liggende wortels nog gaaf zijn, dan kan de boom in leven blijven. Bedek den voet met stalmest of met turfmolm. Dit houdt den grond gelijkmatig vochtig. Indien de boomen aan kroon, stam of wortels zoo sterk hebben geleden, dat er geen kans op herstel is, verwijder ze dan zoo snoedie mogelijk. Laat ze niet lang liggen! Zieke en ten deele afstervende boo men zijn overdragers van schadelijke insecten en van ziekten. Verwijder in ieder geval onmiddellijk de schors. 4. Algemeene wenken. Een rijke vruchtzetting heeft beschadigde boomen al dikwijls gedood. Beschadigde boomen hebben de neiging om veel bloemen en veel vruchten te geven. Dit is juist een teeken van zwakte. De in geringe mate aanwezige reservestoffen worden dan gebruikt voor de vorming van vruchten. Genezing der wonden blijft daardoor achterwege. Beschadigde boomen dienen eerst voldoende krachtige lang- loten te vormen. Laat ze niet eerder vruchten dragen! Verzorg door vorst beschadigde boomen bijzonder goed. Bedek den voet met verrotte mest. Deze levert de noodige voedingsstoffen en houdt den grond gelijkmatig vochtig. Orga nische mest is beter dan kunstmest. Zijn de vruchtboomen beschadigd houd dan het gras onder de boomen zoo kort mogelijk. De wortels van het gras dringen dan niet zoo diep den grond in. In bloei schietend gras vormt zeer diépe wortels en onttrekt aan den grond te veel water en voedingsstoffen. - Zieke, verzwakte boomen trekken insecten aan en zijn zeer vatbaar voor schimmels. Pas derhalve een juiste ziektebestrij ding toe. Slechts een krachtig, gezond blad kan dienen voor het hersjel van den boom. Week »an 15 Maart tot 22 Maart 1942 Maandag 15 Maart 13.0013.15 uur, Hilversum k „Eerst Raet dan Baet". Practische wenken voor den boer. Vrijdag 19 Maart. 13.0013.15 uur, Hilversum I: „Stikstofaanwending op kleigronden". Spreker: Ér. H. de Groot, Rijkslandbouwconsulent. K 1123

De landstand in Zeeland, geïllustreerd weekblad. | 1942 | | pagina 16