maakt beleend j Een praatje Het Rijksbureau voor de Voedselvoorziening Prijzen van blauw maanzaad, karwijzaad en cichorei wortelen oogst 1942 Instelling van een Kaad voor de voedselvoorziening Levering van nuchtere kalveren Meslcontraclen en huis- i slachting varkens over het zaaien van graan stige schade wordt daardoor toch niet.meer veroorzaakt. Voor de verdrijving van houtduiven, huismus- schen en spreeuwen kan men gebruik maken van velerlei vogelverschrikkers. Wij vestigen o.a. den aandacht op de z.g. Pyrotaknallers, die een knal als 6611 geweerschot geven. Deze knallers zijn zoo goed als ongevaarlijk en het gebruik ervan is niet aan een vergunning ver bonden. Nadere inlichtingen vindt men in Mededee- ling no. 96 „Vogelverschrikkers en andere af weermiddelen tegen Vogelschade" en in Vlug schrift no. 52 .Bestrijding van huismusschen", welke verkrijgbaar zijn bij den Plantenziek- tenkundigen Dienst te Wageningen tegen den prijs van resp. f 0.15 en f 0.04 franco per post. Deze Dienst verstrekt ook adressen waar de verschillende middelen verkrijgbaar zijn. InsteJline van de Bedrijfsorganisatie voor akkerbouwproducien en de daaronder ressórteerende onder bedrijfsorganisaties Nadat in het kader van den opbouw van de organisatie van de voedselvoorziening op grond van het Organisatie- besluit Voedselvoorziening 1941 op 15 November 1941 de Bedrijfsorganisatie voor Vee en Vleesch en op 1 Febr. 1942 de Bedrijfsorganisatie en Onderbedrijfsorganisaties voor Zuivel, Margarine, Vetten en Olieën zijn ingesteld, zijn met ingang van 1 April a.s. door den Secretaris- Generaal-van het Departement van Landbouw en Vis- scherij ingesteld de Bedrijfsorganisatie voor Akkerbouw producten en 8 daaronder ressórteerende Onderbedrijfs organisaties. Deze Onderbedrijfsorganisaties zijn: de Onderbedrijfsorganisatie voor: Granen, .Zaden en Peulvruchten: Zaaizaad en Footgoed; Veevoeder; Aard appelen: Vlas en Hennep; Suiker; Hooi, Stroo en Ruw- voeder; Griend en Riet. Deize Bedrijfsorganisatie en Ohderbedrijfsorganisatiea zullen geleidelijk de werkzaamheden overnemen van de Nederlandsche Akkerbouwcentrale, de Nederlandsche Inkoopcentrale van akkerbouwproducten, de Provinciale Inkoopcentfales van akkerbouwproducten, de Neder landsche Meelcentrale .en de Nederlandsche Aardappel meelcentrale. Het gebied der voedselvoorziening waarvoor deze orga nisaties zijn ingesteld, omvat in het algemeen, de afzet, de hande\, de in- en uitvoer en de be- en verwerking van alle producten, die tot dusver tot het terrein van bovengenoemde Centralen behoorden. Aan de Bedrijfsorganisatie en Onderbedrijfsorganisaties is evenals aan de reeds ingestelde Bedrijfsorganisaties en Onderbedrijfsorganisaties als publiekrechtelijke lichamen in den zin van art. 152 van de Grondwet, verordenende bevoegdheid toegekend. De verordeningen van -de Onderbedrijfsorganisaties behoeven evenwel be halve sanctie van Overheidswege in den regel eveneens goedkeuring van de Bedrijfsorganisatie. Bovendien heeft de Bedrijfsorganisatie wijzigings- en vernietigingsrecht der verordeningen van de Onderbedrijfsorganisaties. De bedrijfsorganisatie heeft het toezicht op de werkzaam heden van de .Onderbedrijfsorganisaties, waaraan zij dan -ook richtlijnen en aanwijzingen kan geven. Bij de werkzaamheden van genoemde organisaties zullen de door de organisatie Woltersom ingestelde of nog in te stellen bedrijfsgroepen, onderbedrijfsgroepen, vak groepen en ondervakgroepen worden ingeschakeld. Ieder die werkzaaip. is op het gebied dat de Bedrijfsorganisatie en Onderbédrijfsorganisaties bestrijken, zal tot deze organisaties behooren. Samenstelling, inrichting en be voegdheid der nieuwe organisaties zijn geregeld in 9 reglementen, die bij de beschikking van hare instelling zn bevoegd en die zijn gepubliceerd in de Nederlandsche Staatscourant no. 62 van Maandag 30 Maart 1942. Hangende de totstandkoming van alle vakgroepen en ondervakgroepen voor handel en industrie op het ge- boed van de Bedrijfsorganisatie voor Akkerbouwproduc ten en de onder haar ressórteerende Onderbedrijfsorga nisaties zullen als besturen optreden de Commissies ter Voorbereiding van genoemde organisaties, ingesteld bij de Ned. Akkerbouwcentrale. Ten slotte wordt aan genoemde organisaties een Aan- en Verkoopbureau voor Akkerbouwproducten verbon den. dat belast is met eventueele commercieele trans acties en rechtstreeks onder toezicht staat van den Directeur-Generaal van de Voedselvoorziening. In hoofd zaak zal deze taak bestaan in het aan- en verkoopen. opslaan, en be- en verwerken van de onder het gebied van de Bedrijfsorganisatie en Onderbedrijfsorganisaties .vallende producten. Het reglement van dit Aan- en Ver koopbureau is eveneens gevoegd bij bovengenoemde be schikking van de instelling van de onderhavige organi saties. Blauwmaanzaad. Het Rijksbureau voor de Voedselvoorziening in Oorlogstijd maakt bekend, dat voor blauwmaanzaad van oogst 1942 den telers een richtprijs in -uitzicht wordt gesteld van f 4o,per 100 kg., vermeerderd met een inleveringspremie van f 20,per 100 kg. Dit beteekent derhalve, dat de teler voor het door hem ingeleverde blauwmaanzaad in feite f 60,per 100 kg. ontvangt. Karwijzaad. Voor karwijzaad van oogst 1942 wordt den telers een richtprijs in uitzicht gesteld van f 40,per 100 kg. Cichorei-worteien De richtprijs voor groene cichorei-wortelen oogst 1942 zal f 16,per 1000 kg. franco dro gerij bedragen. o Door den Secretaris-Generaal van het De- partemeht van Landbouw en Visscherij is bij besluit van 24 Maart 1942 .opgenomen in de Ned. Stcrt. van dien datum, ingesteld een Raad voor de Voedselvoorziening. De instel ling van den Raad is voorzien in artikel 15 van het Organisatiebesluit Voedselvoorziening 1941. Aan het Reglement, regelende de samen stelling, taak en bevoegdheid van den Raad wordt het volgende ontleend. De Raad heeft tot taak den Secretaris- Generaal van advies te dienen bij de uitvoe ring van het Organisatiebesluit Voedselvoor ziening 1941 en van andere wettelijke regelin gen op het gebied der Voedselvoorziening. Voorts zal in den Raad het contact gelegd worden tusschen de bij de uitvoering van dit besluit betrokken ambtelijke instanties eener- zijds en de organisaties en groepen, ten be hoeve van de voedselvoorziening ingesteld of ingeschakeld anderzijds. In den Raad zullen zitting nemen: De Directeur-Generaal van de Voedselvoor ziening, Hoofdambtenaren van den Dienst van de Voedselvoorziening ,de Directeur-Generaal van den Landbouw met eenige zijner Hoofd ambtenaren, eenige vertegenwoordigers van het Departement van Handel, Nijverheid en Scheepvaart, een vertegenwoordiger vz(n het Departement van Financiën, de Voorzitters van de Bedrijfsorganisaties, ingesteld op het gebied van de voedselvoorziening, vertegen woordigers van den Nederlandschen Land stand, vertegenwoordigers van de bedrijfs- en vakgroepen voor de industrie, handel en am bacht op het gebied van de voedselvoorziening zoomede eenige vertegenwoordigers van de wetenschap op het gebied van de voeding en de volksgezondheid. De Directeur-Generaal van de Voedselvoorziening, de heer Ir. S. L. Louwes is voorzitter van den Raad. De Raad zal op 31 Maart door den Secretaris-Generaal worden geïnstalleerd. De Bedrijfsorganisatie voor Vee en Vleesch maakt bekend, dat het met ir.gang van 28 Maart 1942 niet langer mogelijk zal zijn des Zaterdagsnuchtere kalveren op een slachtvee- markt of leveringsplaats ter levering aan te bieden. De levering dezer dieren dient der halve op een der andere werkdagen plaats te vinden. MET het voorjaar is op elke boerderij weer een periode van groote drukte begonnen. Wederom moeten wei- en akkerland van mest stoffen worden voorzien. Diverse grondbewerkingen moeten plaats vin den. Zomergranen moeten worden gezaaid. Dit zaaien nu kan verschillend plaats vinden. Voorop staat, dat het zaad niet te diep mag worden ondergebracht. De juiste diepte voor granen is 2 tot 3 cm. Dit biedt het voordeel dat het graan slechts een korte spruit behoeft te vormen om boven te komen. De plant wordt steviger en door den forten halmheffer, d. i het 'deel tusschen kiemwortels en de te vor men kroonwortels, liebben we geringere kans op beschadiging door ritnaalden en dergelijke. De oudste manier van zaaien is die met de hand, waarna het zaad met een lichte egge wordt ondergewerkt. Hiermede verkrijgt men een ondiepen zaai. Verder kennen we het heden ten dage veel toegepaste zgaien met de machine, hetgeen vooral op de lichte zand- en dalgronden noga! eens het bezwaar'van te diepen zaai met zich mede brengt. Hoe of we dit zoo mogelijk voor komen, daarover willen wij het nu juist eens hebben. Dit te^ diepe zaaien wordt veroorzaakt doordat de veelal te zware en scherpe zaai- scharen der machine te ver in den .bodem drin gen. Verschillende nieuwe machines hebben Het Vee- en Vleeschaankoopbureau maakt bekend, dat door haar een aantal mestcon- tracten beschikbaar wordt gesteld voor het leveren van slachtvarkens met een levend ge wicht tusschen 80 en 100 kg, of indien het een afgemeste fokzeug betreft, met een minimum levend gewicht van 175 kg. Voor de varkens met een gewicht tusschen 80 en 100 kg zal den prijs worden uitbetaald van f 0.72 per kg levend en voor normaal afgemeste fokzeugen vanaf een gewicht van 175 kg een prijs van f 0.70 per kg levend, of dienovereenkomstige prijzen per kg geslacht, terwijl bovendien een premie zal worden uitgekeerd van f 10.'— per varken, dat in die gewichtsklassen wordt af geleverd in de overeengekomen maand van levering. De leveringsmaanden zijn April, Mei, Juni, Juli of Augustus. Voor elk te contracteeren varken kan door den varkenshouder 200 kg krachtvoeder wor den betrokken, te verdeelen over 4 vier-weke- lijksche voederperioden Het afsluiten van een of meer mestcontraeten geeft den contractant tevens het recht om, indien hij zulks wenscht en zijn varkenstoe- wijzir.g dit toelaat, reeds direct na het con tracteeren één varken aan te houden op een huisslachtingsvergunning teneinde" dit varken in het as. huisslaehtingsseizoen voor eigen ge bruik te slachten. Hij dient er hierbij echter rekening mede te houden, dat het maximum gewicht Van huisslachtingsvarkens 150 kg be draagt, tenzij een fokzeug voor huisslachting bestemd wordt, voor welke categorie nog een nader bekend te maken maximum gewicht zal gelden. (Hiertoe is de volgende regelmg getroffen. Zij die een mesteontract wenschen af te slui ter., wenden zich. onder opgave van het aan tal gewenschte mestcontraeten en de maan den van levering tot de daartoe door de LandbouwCrisisOrganisaties aangewezen varkenshandelaren. Deze opgaven dienen uiterlijk 18 April as. ten kantore der Land- bouw-Crisis-Organisaties te zijn ontvangen. De aandacht wordt er verder op gevestigd, dat, indien het aantal aanvragen het aantal beschikbare mestcontraeten overtreft, de Landbouw-Crisis-Organisaties de mestcontrae ten zullen toewijzen aan hen, die hiervoor huns inziens het meest in aanmerking komen, terwijl tevens aan hen, dis volgens hun op gave de mestcontractvarkens het eerst kun nen afleveren, voorrang zal worden verleend. voor lichte gronden reeds zaaischaren van zoo danige lichte, constructie en vorm, dat zij slechts weinig in den grond dringen. Bij de oudere machines is dit veelal niet het geval. De oorzaak hiervan schuilt in het feit. dat zaaimachines het eerst ingang vonden op de zwaardere gronden en de toepassing op lich tere gronden eerst jaren later volgde. Dit is dan ook de redenen dat de fabrikanten het meest rekening houden moesten met de zwaar dere gronden. Heeft men echter een oudere machine en wil men ondiep zaaien, dan is het raadzaam om op lichten grond slechts te zaaien op bezakten voor, tfi. eenigen tijd na de grondbewerking. Kan daar niet op gewacht worden, dan is het raadzaam eens te zien of de oude machine niet eenigszins verbeterd kan worden. Dit kan door het aanbrengen van sleepvoetjes aan de scharen, waardoor de zaai- diepte geregeld kan worden. Doch ook zonder deze is nog wel iets te bereiken, n.l. door de verbinding welke van de zaaischaar naar vo ren loopt zoodanig door te buigen, dat de scha ren een meer sleepende houding krijgen. Aan de scharen zal nu nog in sommige gevallen hun grootste scherpte ontnomen moeten wor den. Deze beide werkzaamheden kunnen heel goed door een handigen smid worden uitge voerd. Het is een verbetering die het voordeel heeft van geen nieuw materiaal te kosten. E.

De landstand in Zeeland, geïllustreerd weekblad. | 1942 | | pagina 19