volken Boöem Landbouwmededee I ingen OFFICTEELE Volk en Bodem 20 Belangrijk nieuws van het bureau van den Provin cialen V oedselcommissaris voor Zeeland. Ongekeurd pootgoed. N het begin van de vorige weekis het onge keurd pootgoed van een aantal aardappelrassen voor pootdoeleinden vrijgegeven. Men is echter gebonden aan de sorteering 28/40 m.m. of tus- schenmaten; andere1 maten mogen dus niet wor den verhandeld. De onderstaande rassen zijn vrijgegeven, terwijl daarvoor de daarachter vermelde telersprijzen gelden Bevelander, Eigenheimers, Populair 5.50 per 100 K.G. Furore, Industrie, Noorde ling,, Triumph 6.per 100 K.G. Robyn, Wilpo, Duivelander 6.per 100 K.G. Alpha Ultimen, Voran 6.30 per 100 K.G. Dit betreft aardappelen geteeld op kleigrond. Van den zandgrond zijn alleen de onderstreepte rassen vrijgegeven en de prijzen daarvan liggen 50 ct. lager. Genoemde prijzen gelden franco dichtstbijzijnde gebruikelijke laadplaats, inclusief plombekosten en exclusief zak. De teler moet dus aan wagon of schip leveren en de plombekosten komen voor zijn rekening. Ongekeurd pootgoed mag alleen worden verhandeld wanneer 't door den keurings dienst op partij is gekeurd en geplombeerd. Een partij, die de Keuringsdienst afkeurt, moet de teler weer voor consumptiedoeleinden ter be schikking houden. Ter voorkoming van misverstand wordt erop ge wezen, dat met ongekeurd pootgoed niet uitslui tend wordt bedoeld het door den Keuringsdienst te velde afgekeurde pootgoed. Al het zgn. onge keurde pootgoed valt daar dus onder. Bodemproductie 1942. Het blijkt herhaaldelijk, dat er nog misverstan den bestaan omtrent onderstaande punten van het bodumproductieplan 1942. Ru w voedergewassen Wat er onder ruwvoedergewassen wordt verstaan, mag voldoende bekend worden geacht. De oppervlakte, welke men hiervan verbouwt, mag, te zamen met de oppervlakte grasland, niet grooter zijn dan de som van de oppervlakten, ruwvoedergewassen en grasland van 1941. Voorbeeld: Iemand had in 1941 2 ha. grasland en 1 ha. klaver, heeft geen grasland voor scheu ring opgegeven en is evenmin scheurplicht op gelegd. In plaats van die 2 ha. grasland en 1 ha. klaver mag hij in 1942 verbouwen b.v.: a. 2 ha. grasland en 1 ha. voederbièten; b. 1 ha. grasland en 2 ha. voederbieten; c. 2 ha. voederbieten en 1 ha., klaver, enz., enz. Wat onder a, b en c staat zou niet opgaan, indien hij grasland voor .scheuring had opgegeven of indien hem scheurplicht was opgelegd. Stel, dat diezelfde teler 1 ha. grasland voor scheuring had opgegeven, dan Zouden bovenstaande voorbeelden moeten luiden: a. 1 ha. grasland en 1 ha. voederbieten; b. 1 ha. grasland en 1 ha. voederbieten; c. 1 ha. voederbieten en 1 ha. klaver of: 2 ha. voederbieten. Desgewenscht mag men ook voederbieten enz. op zijn gescheurd grasland verbouwen, wanneer men maar zorg draagt, dat de totale oppervlakte aan ruwvoedergewassen niet grooter is dan de opper vlakte ruwvoedergewassen in 1941 verminderd met de oppervlakte gescheurd grasland. Peulvruchten. g In de Bodembeschikking worden onder peul vruchten verstaan: alle peulvruchten, uitgezonderd stam-, stok-, snij-, sla-, pronk- en tuinbóonen, peulen, stam- en rijs- erwten, voor zoover van deze gewassen de peulen groen worden geoogst zoomede met uitzondering van wikken en lupinen. Van peulvruchten mag op een bedrijf niet meer worden verbouwd dan het gemiddelde van de jaren 1940 en 1941. Nu schijnen sommigen van. meening te zijn, dat men in 1942 b.v. geen bruine boonen mag verbouwen, als men in 1940 en 1941 alleen erwten en geen bruine boonen heeft ge teeld. Deze meening echter is verkeerd; men mag, wat de soort peulvruchten betreft, gerust omwisselen en dus boonen t^len in plaats van erwten of omgekeerd. Ook op het punt van het koolzaad, dat men ver bouwen moet, om een grooter teeltrecht van peul vruchten te krijgen, heerscht er misverstand. Men meene n.l. niet, dat ook zaad van kool, dat voor een handelaar op contract wordt geteeld, voor koolzaad door mag gaan. Zaad van kool is geen „koolzaad" en aldus voldoet men dus niet aan zijn verplichting. Gescheurd grasland (scheurpremie). Voor zoover grasland vrijwillig voor scheuring is opgegeven of krachtens een opgelegde scheur-- plicht is gescheurd, mag men er dezelfde gewas sen op verbouwen, als op het oude bouwland, m.a.w. wordt het gelijkgesteld met oud bouw land. Dit wil echter niet zeggen, dat de scheur premie in alle gevallen evenveel bedraagt. De scheurpremie bedraagt 250.— per ha. indien men op het gescheurde grasland in 1942 koolzaad oogst of voor zoover men op zijn bedrijf meer aardappelen teelt dan in 1941. In alle overige gevallen bedraagt de scheurpremie 150 per ha. Voorbeeld: Iemand scheurt 1.50 ha. grasland. Vorig jaar verbouwde hij 2 ha. aardappelen. Thraps verbouwt hij er in totaal 3 ha., dus 1 ha. meer dan in 1941. Hij ontvangt *over 1 ha. ge scheurd grasland de scheurpremie van ƒ250. per ha. en over de resteerende 50 aren de scheur premie van 150.- Éénjarige paarden. Wij vestigen er de aandacht op dat de in het voorjaar van 1941 geboren veulens onder de taxatie vallen, voorzoover het geen 'stamboek- dieren zijn. Dit zijn thans 1-jarige paarden. Als verjaringsdatum wordt aangehouden 1 Maart, tenzij men kan bewijzen, dat het paard later geboren is. Opheffing bedrijf en veelevering. De verplichte veelevering 194£ is gebaseerd op de inventarisatie van December 1941. Wie in Decembej 1941 vee had krijgt een aanslag. Dit geldt ook voor de bedrijven die nu of in den loop van het jaar hun vee opruimen, om welke reden dan ook. Om moeilijkheden te voorkomen is het van belang dat de betrokken veehouders zteh om inlichtingen wenden tot de L.C.O. Zulks geldt eveneens voor schapenhouders die een aanslag hebben. Zakboekje voor veehandelaren. Verschillende veehandelaren hebben thans nog geen zakboekje. Hierdoor wordt hen het ver handelen van vee thans onmogelijk gemaakt. Overtredingen zullen streng gestraft worden. Het eenige adres waar de zakboekjes voor vee handelaren verkrijgbaar zijn is: Bedrijfsorganisatie voor Vee en Vleesch, 's-Gra- venhage, Laan van Meerdervoort 53. Gelijktijdig moet. een bedrag van 50 cent per zakboekje ge stort worden op postrekening 446800 van de Bedrijfsorganisatie. Op de strook te vermelden: voor zakboekjes en tevens juiste naam en adres alsmede het erkenningsnummer van de N.V.C. DE PROV. VOEDSELCOMMISSARIS VOOR ZEELAND. Telersprijzen voor aardappelen en suikerbieten. In aansluiting op de publicatie, waarin de prijzen voor de akkerbouwproducten oogst 1942 worden genoemd, moge nog extra de aandacht worden gevestigd op het feit, dat de telersprijzen voor aardappelen en suikerbieten aanmerkelijk zijn verhoogd. Werd voor kleiaardappelen oogst 1941 wat be treft de Bevelander, Koopmans Blauwe, Noorde ling, Roode Ster, Westeinder Bonte en Blauwe en Zeeuwsche Bonte en Zeeuwsche Blauwe zonder bewaarloon 3.75 betaald per 100 K.G., thans is dat gebracht op 4.75. De andere rassen kleiaardappelen zijn gebracht op 4.50 en- 4.25, terwijl van? de zand- en veen- aardafjpelen de rassen: Bevelander, Komeet, Noordeling, Populair, Record, Robijn en Roode Star gesteld zijn op ƒ4.per 100 K.G.; en de overige rassen óp 3.75. De suikerbieten zijn per 1000 K.G. van 16.gebracht op 19. De vooruitzichten voor de teelt van aardappelen en suikerbieten zijn hierdoor aanmerkelijk ver beterd. Ofschoon het misschien overbodig is, moet hier de wensch naar voren gebracht worden, dat de oppervlakte suikerbieten op ten minste gelijke hoogte komt te liggen als in1941, en dat de oppervlakte aardappelen nog aanmerkelijk wordt uitgebreid; de akkerbouwers worden aangespoord hiermede in overeenstemming te handelen. Aardappelen en suiker behooren nu eenmaal tot de belangrijke deelen van het volksvoedsel en er moet voor gezorgd worden dat in 1942 hiervan Maandblad v. d. Nederlandschen Landstand verschijnt 10 APRIL IN EEN NIEUW GEWAAD Vraagt ND REEDS een PROEF- nummer aan by de Administratie: Kortenaerkade 10 's-Gravenhage heeft belangwekkende inhoud 56 bladzijden omvang vele- prachtige foto's Zorgt er voor de, den 1 Oen April aanvangenden 2den jaargang niet te missen! voldoende wordt voortgebfcicht, temeer waar er van deze gewassen eern groote hoeveelheid voedsel per oppervlakte-eenheid wordt geoogst. DE REGEERINGSCOMMISSARIS VOOR DE BODEMPRODUCTIE. In scharen van vee. Evenals het vorige jaar is ook dit jaar voor het tegen een vergoeding aannemen Van vee in een weide ter inscharing de goedkeuring van de Grondkamer vereischt. De aanvraag tot het ver krijgen van deze goedkeuring dient te geschieden op formulieren in tweevoud, welke bij de Grond kamer verkrijgbaar zijn. Voor bedoelde goedkeuring komt als regel slechts -in aanmerking de aanvrager, die ten genoege van de Grondkamer aantoont, dat hij reeds in de jaren 1939 en/of 1940 vee ter inscharing heeft aangenomen. De inscharingsprijs zal in, het al gemeen niet hooger mogen zijn dan in 1939. De Grondkamer brengt den aanvrager voor de be handeling van de aanvrage in rekening een ver goeding van 10 cent per schaap of geit en voor paarden en runderen 50 cent per dier, met een minimum van 1.per aanvrage. Pacht kleinere perceelen. Pachtovereenkomsten betreffende los land, waar van de oppervlakte kleiner is dan 25 aren, be hoeven niet ter goedkeuring aan de Grondkamer te worden ingezonden. Ook mogen perceelen los land kleiner dan 25 aren voor een korteren duur worden verpacht dan den voor los land vast- gestelden wettelijken duur van 6 jaren. Bovendien zijn verschillende andere bepalingen van het Pachtbesluit op dergelijke pachtovereen komsten niet van toepassing. Wel is echter ver eischt, dat deze pachtovereenkomsten schriftelijk worden aangegaan. Het bovenstaande geldt echter niet, indien tus- schen verpachter en pachter meer dan één pacht overeenkomst is gesloten en de gezamenlijke om vang van het verpachte 25 aren of meer be draagt. In dat geval is het Pachtbesluit volledig van toepassing en moeten deze pachtovereenkom sten wel bij de Grondkamer ter goedkeuring wor den ingediend.

De landstand in Zeeland, geïllustreerd weekblad. | 1942 | | pagina 20