„Nederland voedt zich zelf!" pAMducU&dafy 194-2 DE VETVOORZIENING is van de grootste betee- kenis voorde volksvoeding BOEREN, De prijs van blauwmaan zaad bekend! Nederland heeft, trouwens heel Europa heeft, groote behoefte aan vetten. Daarom dient in elk land, en dus ook hier te lande de vetproductie tot het uiterste opgevoerd te worden. Doen wij dit, dan slagen wij er misschien in, het in de toekomst steeds dringender vet- vraagstuk op te lossen. Vet voortbrengen kunnen wij op twee manieren: 1. door middel van onzen veestapel 2. door den verbouw van oliehoudende zaden. Gaat het alleen om het vet en daar gaat het nu in derdaad om dan verdient thans in het bijzonder de verbouw van oliehou dende zaden onze aandacht. Met dezen verbouw is immers een veel grootere vetopbrengst per hektare te verkrijgen, dan met het rundvee. Wij denken hierbij vooral aan het koolzaad en het blatiwmaanzaad. Het koolzaad is een gewas, dat de grootste vetopbrengst per hektare kan leveren. Een opbrengst welke zeker 8 X zo° groot is als die van het melkvee. ken over een goeden oogst, zoolang het hart van de plant nog gezond is. Mocht het koolzaad echter mis lukt zijn, dan staat ons als zomergewas voornamelijk nog het blauwmaanzaad ten dienste. Het blauwmaanzaad is het zomergewas dat de grootste olie-opbrengst levert en is zeer geschikt om uitgevroren granen of koolzaad te vervangen. In vroegere jaren toen onze boeren nog niet te lijden hadden onder het goedkoope aanbod van buitenlandsche plantenvetten uit overzeesche warme landen, werden in ons land veel meer inheemsche olieplanten verbouwd. Zoo moet het ook nu weer worden! Nu zijn wij, evenals voorheen, weer op ons zelf aange wezen. Thans moeten wij, met elkaar, zonder „hulp" van buiten af er het beste van maken. Dat geldt voor den verbouw van aardappelsvan granen, maar vooral ook van oliehoudende zaden. Het Nederlandsche volk vraagt TJ om vet Geeft hieraan gehoor en doet wat ge kunt om Uw volk voor een vettekort te behoeden. Op het oogenblik kimt ge het beste hieraan mede werken door, waar ge kunt, blauwmaanzaad te verbouwen. De prijs voor blauwïnaanzaad is thans bekend en bepaald op f 40,per 100 kg. Daarenboven heeft de regeering besloten aan de verbouwers een inleveringspremie toe te kennen van f 20,per 100 kg. De boeren zullen dus in totaal 60,per 100 kg. ontvangen. Door de ongunstige weersgesteldheid in den vorigen nazomer en ten gevolge van de strengè koude in den afgeloopen winter zal er niet zooveel koolzaad geoogst kunnen worden als noodig geweest was voor een goede vetvoorziening. Hebt ge reeds koolzaad gezaaid, ploeg den akker dan in geen geval om, zoolang nog uitzicht bestaat op eén bevredigende opbrengst. Ge behoeft U geen zorg te ma

De landstand in Zeeland, geïllustreerd weekblad. | 1942 | | pagina 23