„Nederland voedt zich zeil!" MEER AARDAPPELEN! PxodutiicstüA 194-2 No. 58 De grootst mogelijke uitbreiding van de aardappelteelt is dit jaar noodzakelijk om de voedselvoorziening van het Nederlandschq volk veilig te stellen. Zonder dezen grootst mogelijken aardappelverbouw komt het gebrek om den hoek kijken. Daarom doen wij nog eens voor het laatst een beroep op U om het nog beschikbare land zooveel mogelijk met aardappelen te bepoten. Poters zijn er nog. Niet in overvloed maar met wat moeite en wat goeden wil zijn zij nog wel te krijgen. Kunt ge nog beslag leggen op goedgekeurde poters, dan verdienen deze natuurlijk de voorkeur. An- ders zoo mogelijk: eerste nabouw van goedgekeurde poters. Maar hoe het ook zij, de hoofdzaak is, dat er zooveel mogelijk aardappelen komen. Ten voordeele van ons volk, maar ook ten vopr- deele van Uw bedrijfsuitkomsten. Gij krijgt de meeste aardappels per hektare door Veel opbrengende rassen te verbouwen. Goede, gezonde, zoo mogelijk goedgekeurde poters te nemen, welke niet te klein zijn. Zoo noodig: snijden van het pootgoed. Den pootafstand juist te kiezen: niet te wijd plan ten. Den grond goed los te maken en los te houden. 1. 2. 3. Voorgekiemae pootaardappelen in kiembakje. (Foto de long) BLAUWMAANZAADVERBOUW is het eenige middel om aan het dreigende vet-tekort het hoofd te bieden, Blauwmaanzaadverbouw kan zeer goed plaats vinden na granen, bijvoorbeeld haver of gerst, liever' echter nog na hakvruchten. Perceelen welke rijk zijn aan plantenvoedende stoffen, genieten de voorkeur. Blauwmaanzaad op gescheurd grasland is wel het allerbeste omdat in dat geval veel stikstof ter beschikking' staat. Weliswaar leenen de klei- en zavelgronden zich bij uit dij verbouw van blauwmaanzaad ontvangt men: 1. Een prijs van 60,per 100 kilogram zaad. De opbrengst aan zaad heeft de laatste tien jaren geschommeld tusschen 1100 en 1300 kg. -- per hectare. 2. Een bijzondere toewijzing van spijsvet oj spijsolie en wel van 1 kg. per 100 kg. inge leverd zaad, tot een maximum van 50 kg. per gezin. Dit wordt verstrekt boven en behalve de normale rantsoenen. 3. Een scheurpremievan f 250.per hectare. 4. Een bijzondere toewijzing van stikstof, welke op dezelfde wijze geregeld wordt als bij den kooi za a d verbouw stek voor de blauwmaanzaadteelt, maar er bestaat thans zeker reden om ook op de lagere, behoorlijk vochthoudende, zwaardere zandgronden blauwmaanzaad te verbouwen. Blauwmaanzaad vraagt een grond, welke in goeden toestand is. De ontwatering moet in orde zijn. De bo dem dient goed los en kruimelig en daarbij behoorlijk vochthoudend te zijn. Ook de bemestingstoestand moet goed' zijn. Dit behoeft geen bijzondere moeilijkheid op te leveren, aangezien voor blauwmaanzaadverbouw een ruime stik stoftoewijzing verleend wordt. Deze toewijzing geldt ook indien grasland voor blauwmaanzaadverbouw gescheurd wordt. Scheurt dus uw grasland voor blauwmaan zaadverbouw. Dat kan nu nog, want de zaaitijd duurt tot begin Mei. De teelt van blauwmaanzaad heeft ettelijke groote voordeelen: 1. Het geeft een hoogwaardig product en een beste opbrengst. 2. Het laat een losse en schoone stoppel na, ruim voorzien van wortel en stoppelresten; blauwmaanzaad is dus een puik voorgewas vooral voor wintergranen, 3. De hoeveelheid zaaizaad is slechts gering (214 tot 4 kg. per hectare). Het risico is dus klein. Overzaaien of inzaaien kost haast geen geld. Verbouwt blauwmaanzaad. Gij bewijst daarmede een dienst aan Uw volk dat zoo doende vogr een nijpend vet-tekort behoed wordt.

De landstand in Zeeland, geïllustreerd weekblad. | 1942 | | pagina 16