„Nederland voedt zich zelf!" VAtodudi&doty 194-2 Omweiden heeft vier groote voordeelen: NEGEN ARE PER KOE! Ruim reageerders op Deze zijn: 1. De grasopbrengst is hooger. Bij dezelfde behandeling, dus ook zonder gebruik van meer stikstof wordt de hoeveelheid gras reeds aanmer kelijk hooger. Dit feit alleen al is voldoende om elkeen er toe te doen besluiten tot omweiden over te gaan. 2. De weide geeft voeder van een betere hoe danigheid. De samenstelling van het jonge gras benadert die van het krachtvoer; het verteerbaar zuiver eiwitgehalte van de droge stof bedraagt ten naaste bij 14%, terwijl de zetmeel waar de op ongeveer 66% gesteld mag worden. Bij geregeld omweiden krijgen de dieren voortdurend jong gras van een zoo gunstige'samenstelling, da't zelfs vee met een hooge melkgift er alles in vindt wat het noodig" heeft. 3. Men wint belangrijk meer wintervoer. Door het omweiden verkrijgt men meer gras. Daardoor is het mogelijk enkele kampen boven het gewone aan tal te gebruiken voor het winnen van hooi of wel van gras om te drogen of om in te maken. Op die manier kan men de hoeveelheid wintervoer aanzienlijk vergroo- ten. En van welk een beteekenis dit thans is, heeft-de afgeioopen winter ongetwijfeld geleerd. 4. Het bestrijden van het onkruid is veel een voudiger. Men kan de modem beheerde bedrijven gemakkelijk kennen in hun omgeving. Midden in een gele omgeving liggen zij als groene vlakten. Bij de öuderwetsche wijze van weiden van het vee, kunnen de boterbloemen zich in den zomer ongestoord ontwikkelen en volop zaad geven, omdat het vee ze niet lust. Ze vragen echter veel mest en nemen de plaats van het gras in. Weidt men geregeld om, dan kunnen ze afgemaaid worden. Op die manier wordt het vormen van zaad voorkomen. Een koe met een gewicht van 500 kilogram, die per dag 20 liter melk geeft met een vetgehalte van 31/2%, moet 16 dien dag in haar rantsoen ontvangen minstens 12 kg. droge stof. En deze droge stof moet minstens 1.7 kg. verteerbaar zuiver eiwit en minstens 8 kg. zetmeel- waarde bevatten. Dit komt er op neer, dat het voedsel f van de koe, wil het aan de eischen voldoen, een droge stof dient te hebben, welk? 14.2% verteerbaar zuiver eiwit (VZE) en 66.7% zetmeelwaarde (ZW) bevat. Dit gehal te aan VZE en ZW heeft nu jong weidegras ten naaste bij. Gaat men de samenstelling na van gras, op het tijdstip dat het vee wordt ingeschaard, dan bevat dit gemiddeld 14.8% VZE en 61.3% ZW in de droge stof. Jong gras is dus een volwaardig voedsel voor een melk gevende koe. Maar dan ook alleen jong gras! Want on der gras dus gras van weiden, waarin de koeien reeds langen tijd geloopen hebben heeft een veel lager eiwitgehalte en ook een geringere zetmeelwaarde. Het is dus van veel beteekrtiis dat men t de weiden steeds jong houdt. En dit is alleen mogelijk door Voortdurend omweiden. tv Deel Uw grasland dus in een aantal kleine kampen in en verweid veelvuldig Veelvuldig in dien zin, dat de koeien eiken kamp in ongeveer een week afgegraasd hebben. Gemiddeld kunt ge er op rekenen, dat in de huidige omstandigheden een volwassen koe ruim een are per dag afgraast. Dit beteekent dus, dat elke kamp ongeveer negen tot tien are per koe groot dient te zijn. T.b.c. is een verraderlijke ziekte. Voor ge het aan het uiterlijk van Uw dieren merkt, kan de gezondheid van Uw veestapel reeds door de t.b.c. zijn ondermijnd. Laat daarom Uw dieren op t.b.c. onderzoeken. Maak er aanstonds werk van en ruim de reageerders op. t Maak van de veelevering een deugd door Uw bedrijf t.b.c.-vrij te maken. Ge .doet er niet alleen U zelf maar ook uw volk een groot voordeel mee; K

De landstand in Zeeland, geïllustreerd weekblad. | 1942 | | pagina 16