„Nederland voedt zich zelf!" PwdudMiaty 194-2 HET GRASLAND No. 62 De voederleverancier voor ons rundvee is.... Woeker met Uw stalmest en gier 16 Een prima verzorging en een oordeelkundig gebruik van het weiland verzekeren U de hoogste opbrengst. Daarom. regelmatig omweiden De weidetijd is aangebroken. Nóg groeit het gras niet zoo hard als wij wel wenschten. Maar dat kan in zeer korten tijd anders worden. Neem daarom nü reeds maatregelen om te voorkomen dat dan gras verloren zou gaan door vertrappen, uit de ^kracht groeien, bos- senvorming ehz. Het beste middel om zoo volledig mogelijk te profiteeren van de perioden van snelle grasgroei is Weiden op kleine perceelen en regelmatig omweiden. Welke groote voordeelen biedt het beweiden in kleine perceelen? Vier belangrijke voordeelen* zijn: <r 1. De grasgroei wordt er door bevorderd. (De percee len krijgen langere rustperioden om zich te her stellen) 2. De zode kan beter verzorgd ivorden. .(Geregeld komt er een perceel vrij). 3. Het gras wordt zoo volledig mogelijk benut. (Het jonge gras krijgt géén gelegenheid om oud te worden en er wordt zoo weinig mogelijk gras ver trapt. 4. Er is geregeld jong, voedzaam gras voor het melk vee en het jongvee. (Het vee komt telkens op een nieuw perceel dat juist genoeg is aangegroeid). Veehouders, dat zijn vier zéér belangrijke voordeelen, welke tot de overtuiging moeten brengen, dat de toe passing van het omweidesysteem thans geen zaak meer is, welke door U overwogen kan worden, maar een eisch, welke door de tijdsomstandigheden wordt gesteld. Indien Gij U tot het uiterste wilt inspannen om Uw volk zooveel mogelijk melk en boter en Uzelf een zoo ruim mogelijk bestaan te verschaffen dan moet Gij op Uw grasland het omweidesysteem toepassen. Hoe groot moeten de perceelen zijn? Dat hangt sterk af van de kwaliteit en de groeizaam heid van het grasland, dat hangt ook af van de ligging van de verschillende perceelen. In het algemeen dient Ge er naar te streven de grootte der perceelen zoo te nemen dat ze in 710 dagen kaal gegraasd kunnen worden. Daarna moet het land 45 weken rust hebben. Zorg er dus voor dat Ge Uw grasland indeelt in min stens 5 perceelen. De Inspecteur van den Landbouw, Ir. G. Veen- stra, yestigt met nadruk de aandacht op het vol gende. De productiemiddelen, ook in den landbouw zijn thans beperkt. Hadden wij voorheen de kunst mest volop ter beschikking, op het heden js men in de graslandstreken alleen aangewezen op de zelf gewonnen stalmest en gier. Nu moeten we, evenals op ander terrein met de ons overgebleven productiemiddelen, in het be lang van de honderdduizenden in onze steden, die geheel op. de productie der Nederlandsche boeren zijn aangewezen, woekeren. De boer zal èn in het belang der hiervoor genoem den èn in zijn eigen belang, zorg moeten dragen, dat iedere wagen stalmest en iedere bak gier, het hoogst mogelijke rendement geeft. De omstandigheden in dit voorjaar hebben ge maakt, dat op de graslandbedrijven nog vrij groo te hoeveelheden stalmest en gier op het bedrijf aanwezig zijn. Het effect wordt bij gebruik op grasland in hooge mate beinvloed door de weers omstandigheden, welke op het uitrijden volgen. Op dat dit effect zoo groot mogelijk zij, wordt het tijdstip van gebruik zoo gekozen, dat de kansen op een groot rendement aanwezig zijn. Laat dezen mest daarom niet verdorren -in de schroeiende zon op het kaalgevreten land en laat de gier het groene laken niet doodbijten. De tijd is thans zeer ongeschikt, tenzij we uit de droogte in een regenperiode gerake- Wellicht biedt de meer regenrijke periode var Juli-Augus- tus betere perspectieven en kunnen aeze '-o-'1 -.re U nog ter beschikking staande hulpmiddelen het hoogste rendement geven tot voordeel van U en van ons allen. «O. Is kunstmest van doorslaggevende beteekenis voor het toepassen van het omweidesysteem? Ook zonder kunstmest behoudt het omweidesysteem zijn volle beteekenis. Ook zonder kunstmest is de opbrengst van het gras land bij beweiding in kléine perceelen 15% of 1/7 ge deelte hooger dan bij beweiding in groote perceelen. Dat beteekent dat door toepassing vanhet omweide systeem op 7 ha. grasland evenveel koeien gehouden kunnen worden als waarvoor anders 8 ha. grasland noodig zouden zijn. Maar dat beteekent ook, dat zonder inkrimping van den veestapel de voederpositie voor het vee gedurende zomer en winter aanmerkelijk verbeterd kan worden door het grasland te beweiden in kleine perceelen. Veehouders, benut die mogelijkheid. Zoo er één middel is, dat zoden aan den dijk zet voor de verbetering van de veevoederpositie dan is het de zoo volledig mogelijke benutting van het grasland door het beweiden in kleine perceelen. Pas daarom NU het omweidesysteem toe. K 1128

De landstand in Zeeland, geïllustreerd weekblad. | 1942 | | pagina 16