volk en Boóem VERSCHENEN V eemarkto verzicht Provinciale publicaties van den V oedselcommissaris PAG. 11 DE LANDSTAND VRIJDAG 22 JANUARI 1943 VAN JANUARI 1 9 4 3 IS Neem in het nieuwe jaar een goed besluit. Vraag vandaag nog een GRATIS proefnum mer aan. U weet het adres: MAANDBLAD „VOLK EN BODEM" Postbus 281 Den Haag (Ingezonden Mededeeling) ingegaan. De rest van de bewaarvergoeding, te weten 1.per 100 kg. voor de rassen genoemd onder a. en ƒ0.50 per 100 kg. voor de rassen genoemd onder b. zal op 1 Februari 1943 ingaan. Met ingang van laatst genoemden datum mogen derhalve alle bekendgemaakte prijzen voor pootaardappelen, zoowel voor telers, als voor handelaren met genoemde bewaarvergoeding wor den verhoogd. Indien op of na 1 Februari afleveringen plaats vinden ingevolge overeenkomsten, welke reeds vóór dien datum zijn gesloten, is de kooper, indien de verkooper zulks wenscht, verplicht aan den verkooper genoemde bedragen als bewaarvergoeding te voldoen, tenzij in de overeenkomst nadrukkelijk is bepaald, dat in den prijs -de vast te stellen bewaarvergoeding is inbegrepen. Wijziging regeling paardenhandel Met ingang van 18 Januari 1943 zal het niet langer noodzakelijk zijn bij de levering van paarden aan het Vee- en Vleesch Aankoopbureau een aanbreng-agenf* in te schakelen. De leverancier zal dus van dien datum af het recht hebben zijn paard zelf op de taxatiemarkt aan te bieden aan genoemd bureau. Van 18 Januari af zullen dus alle paarden, welke door dat bureau op de taxatie-paardenmarkt worden overgenomen, uitslui tend nog voor de taxatie-waarde verhoogd met zes procent worden doorverkocht. Zoowel bij vrijwillige als bij verplicht geleverde paarden kan met ingang van 18 Januari de leverancier van het paard een aanbreng- agent inschakelen. De vergoeding voor de bemoeiingen van den aanbreng-agent kan deze, wanneer hg de opbrengst van het aangeboden paard met zijn cliënt verrekent, van de taxatie-waarde inhouden. Het bedrag der vergoeding wordt door den aanbreng-agent en den aanbieder in onderling overleg vastgesteld en mag ten hoogste 2 procent van de taxatiewaarde van het ge leverde paard bedragen. Indien een paard door bemidde ling van een aanbreng-agent wordt geleverd, dient ook de agent het aanbiedingsformulier onderteekend te hebben. Voor de paarden, waarvan de aanbieding op een markt op of na 18 Januari 1943 is aangezegd, is bij wijze van overgangsmaatregel bovenstaande nieuwe regeling nog niet van kracht, indien het betreffende aanbiedings formulier uiterlijk op 15 Januari 1943 ten kantore van het Vee- en Vleeschaankoopbureau en den Secretaris van de provinciale toewijzingscommissie is ontvangen. Alsdan zal de aanbreng-provisie nog ten laste van den afnemer worden doorberekend. Het secretariaat der provinciale toewijzingscommissies is gevestigd in het bureau van den desbetreffenden Provincialen Voedselcommissaris, Afdeeling Paarden. ZONDAG 24 JANUARI: Van 8 308.45 uur gaan we over H. 1 en H. II ,,Den zin van het boer-zijn" beluisteren. Op dezen Zondagochtena wydt Dirk van de Bospoort zijn beschouwingen aan „Levende dingen". Van 13.00- -13.15 uur over H. 11 gaan we weer luisteren naar de serie „Wie en wat waren onze voorouders", waarvoor steeds meer belangstelling komt. MAANDAG 25 JANUARI: Van 8.008.15 uur over H. II eischen wjj de aandacht van iederen boer en tuinder voor het Actueel Nieuws. Ook den paardenfokkers raden wy aan eens naar deze uitzending te luisteren. Van 12 3012.45 uur over t±. 11-gaan we met den micro foon op bezoek bij de Familie De Boer, waar ook toe vallig de landbouwonderwijzer eens een praatje komt maken, die vader De Boer wil bewegen eens een proef veld aan te leggen van enkele lanbouwgewassen. Er is dus nier een vakman aan het woord, zoodat vele boeren van deze uitzending nog iets zullen kunnen leeren. Van 20.3020.45 uur over H. II hoort U in het programma „Uit Neerlands Gouwen" weer verzen over het land en zijn werkers, „Dichter en Boer II", samengebracht en voorgedragen door Chr. Volkamp. DINSDAG 26 JANUARI: Van 12.3012.45 uur over H. II spreekt in de serie „Wat de Directie van den Landbouw doet?" de Inspec teur van den* Veeartsenijkundigen Dienst, de heer Venema over schapenziekten. Hoewel het schaap geen hooge eischen stelt, mogen wij dit nuttige huisdier, waarvoor de aandacht tegenwoordig bijzonder is gestegen, niet verwaarloozen. Er is een fonds ingesteld door het Be- drijfsschap Voor Vee en Vleesch om de ziektebestrijding onder de schapen te stimu leeren. De middeleD hiervoor worden verkregen door 10 cent per stuk te heffen op de levering van slachtschapen. De bedoeling van dit fonds is financieelen steun te verleenen aan de bestu deering en bestrijding van schapenziekten, wat natuur lijk den schapenstapel weer ten goede komt. De heer Venema zal U echter meer vertellen over deze schapen ziekten WOENSDAG 27 JANUARI: Van 88.15 uur over H. II vragen w(j weer de aan dacht van onze plattelandsvrouwen voor een lezing door De tuchtrechter straft De tuchtrechter te Haarlem legde dezer dagen aan een veehouder te Vgfhuizen (gem, Haarlemmermeer) een boete van 1000.— op, daar de man niet alle daar voor in aanmerking komende op zijn bedrijf gewon nen melk volgens de voorschriften had geleverd. Voor hetzelfde vergrijp werd een veehouder te Geertrui- denberg veroordeeld tot 2500.Een veehouder te Hoogmade (gem. Woubrugge) moest zich bovendien voor vijf andere overtredingen van de voedselbepa- lingen voor den Haagschen tuchtrechter verantwoor den, o.a. wegens het zonder vergunning voorhanden hebben van zurende melk een stierkalf zonder gel dig identiteitsbewijs, vervoerdering van volle melk aan zrjn dieren en het doen van onjuiste opgaven bij de inventarisatie van zijn veestapel en zijn land. Dat kostte hem eenige boeten, te zamen 1050. Een bloemkweeker te Aalsmeer, die rozen, anjers en verschillende potplanten had gekweekt op een grootere oppervlakte koude kassen dan waarvoor hem vergun ning was verleend, werd door den tuchtrechter te Haarlem veroordeeld tot 1000.boete. Verkoop premie-merriën, hengsten, enz. De Wnd. Voedselcommissaris wijst er hierbij nogmaals nadrukkelijk op, dat o.m. het verkoopen aan handelaren van premie-merriën, IK jarige en 2% jarige nengsten en veulens geboren in 1942, slechts is toegestaan, ingeval de handelaar een aanJkoopvergunning kan overleggen. Een gedeelte dezer aankoopvergunning dient aan den verkooper te worden overhandigd, als bewijs, dat door hem een bovenbedoeld paard werd verkocht. Tevens wordt er hierbij nogmaals zeer nadrukkelijk op gewezen, dat de 2% jarige hengsten, welke op de in Jan.-Febr. a.s. te houden stamboekkeuringen worden afgekeurd. NIET vrij mogen worden verkocht. Deze afgekeurde hengsten dienen bij verkoop over de taxatiemarkten verhandeld te -worden. Bijzondere Tuinbouwteeltvergunningcn De Wnd. "Voedselcommissaris voor Zeeland maakt be kend, dat nog steeds geen aanvraagformulieren voor Bij zondere Tuinbouwteeltvergunning beschikbaar zijn. Zoodra de formulieren door de Landsdrukkerij zijn afge leverd, zullen deze bij de plaatselijke Vertegenwoordigers en bij de veilingen verkrijgbaar zijn. In verband met het opmaken van een zaaiplan en de op gave van het teeltplan voor de afdeeling Kunstmest wordt medegedeeld, dat de aan te vragen oppervlakten bijzondere teeltvergunning aan alle aanvragers, ongeacht hun be drijf sgrootte, zal worden toegewezen, mits de aanvrager als bonafide teler kan worden aangemerkt. De Bijzondere teelt vergunning wordt verleend voor uien, vroege aard appelen, wijnpeen. kool, boonen en erwten om groen te plukken, knolselderij en alle eenjarige Tuinbouwproducten. Mevrouw Groenewegen— Nelemans, die bij velen geen onbekende meer is, over „De boerenvrouw ln haar be drijf". Van 12.3012.45 uur over H. II brengen wij U een repor tage over de paardenfokkerij in Friesland. De verslag gever Is L. Pol. Natuurlijk verwachten wij alle paarden liefhebbers en -fokkers aan den luidspreker. DONDERDAG 28 JANUARI: Van 8.09—8.15 uur over H. II begeven we ons met den microfoon naar Limburg, waar we een vraaggesprek zullen hebben met Boer tjuaedvlieg. die voortgekomen uit een boerengeslacht thans boerenleider in Limburg is. Boer Quaedvlieg vertelt ons het een en ander over het boerenleven in Limburg. Van 12.30—12.45 uur over H. II kan men in de serie „In en om den bijenstal" een lezing beluisteren van den heer F. W. Beekhuis van Till over de uitzonderlijke erfelijkheid der bijen tiet is wel eens aardig om over dit Interessante onderwerp eens wat meer te hooren, vooral daar de honingbijen merkwaardige afwijkingen vertoonen. Hoewel de wetenschap der erfelijkheid nog zeer Jong is en een der grootste triomphen van den menschelijken geest is, heeft ze toch in haar kort be staan door de toepassing in plant- en dierkunde haar practisch nut wel al bewezen. KIJDAG 29 JANUARI: Van 88.15 uur over H. II geven we voorlichting aan tuinders. In een vraaggesprek kan men beluisteren wat men eigenlijk onder de teelt van broeisla verstaat. Een tuinder zal ons het een en ander over deze belangrijke voorjaarsgroente vertellen. Van 12.1512.45 uur over H. II brengen w(j in het streekprogramma een klankbeeldenreeks over Amers foort, samengesteld door H. P. Wouwenaar. U zult hoo ren, dat Amersfoort nog iets meer geeft dan een kei en een koppelpoort- Van 15.0016.45 uur over H, 1 brengen wij een uitzen ding. welke aan het paard is gewyd. Naast een beschou wing over het fokken van veulens wordt er een cultuur historisch overzicht gegeven van de beteekenis van het paard voor het menschdom in de afgeloopen eeuwen. Een hoorspel „Renbaan-emoties" wisselt dit programma af. Samensteller is G. de Josselin de Jong ZATERDAG 30 JANUARI: Van 18.0018.10 uur over H. II gaan we weer luisteren naar Dirk van den Hul, die in zijn bekende praatje „Als ik het voor het zeggen hadhet ditmaal zal hebben over „Van vader op zoon". Laten wy ons met elkaar eens even in dit onderwerp verdiepen Van 18.1018.30 uur over H. II besluiten wij den reeks van uitzendingen voor het platteland met een Land- mans Lust-programma, g'etiteld: „Levensgang ln het Westland". Een luisterspel uit het tuindersbestaan, van G. A. H. Leenen. Hoewel er ook gedurende de stijging in de veeprijzen zoo nu en dan een flauwere stemming valt waar te nemen, kan dit niet gezegd worden van het kalf- en versche melk vee. Hiervoor valt een gedurige stijging te constateeren, zy het dan dat er de eene week bij de andere ook wel een meer of mindere fluctuatie te zien is. Vorige week is bij gedaan, voor een wat goede kalfkoe wordt nu al boven de duizend gld. besteed en het wil ons voorkomen, dat het einde er nog niet isbij vorig jaar gezien 'wordt er nu zoo ongeveer het dubbele besteed. Dat het magere vee en vnl. het vee dat geleverd wordt aan het Bedrijfschap van Vee en Vleesch niet zoo direct in evenredigheid in prijs stygt komt doordat de aanschrij vingen om vee te leveren aan het Bedrijfschap niet steeds gelijk is, vandaar dat de vraag de eene week bij de andere, alsook in de verschillende provinciën verschil maakt. Hier uit vloeit ook voort, dat b.v. de prijs sterk verschilt voor wat de leveringsbonnen betreft Het aa.nbod bleef óp alle markten voor wat het kalf- en en versche melkvee betreft zeer kort, de vraag was de vorige week weer vlotter, zoodat het tegen hoogere prijzen geplaatst kon worden. Ook mager vee was er niet ruim aangeboden. Heden Dinsdag te Rotterdam een tamelijk aanbod van mager vee. kalf- en versch melkvee echter maar kort aangeboden. Het magere vee kon wat moeilijker geplaatst worden daar de vraag naar levenngsbonnen van uit Zuid- Holland stiller was; de leveringsbonnen golden voor leve ring Rotterdam om de 80 cent de kg.er was echter ook weer vraag naar de noordelyke provincies, hetgeen het vee nog aan den prijs hield. In 't kalf- en versche melkvee verliep de handel ook kalm maar toch zeer duur: een wat goede koe gold boven de duizend gld. H. De in 1942 reeds uitgereikte vergunningen blyven geldig. Nadere bijzonderheden zullen tijdig worden gepubliceerd. Belanghebbenden kunnen bij het aankoopen van zaai- en pootgoed en met het aanvragen van kunstmest met toe wijzing rekening houden. Aankoop pootgoed in Zeeuwsch Vlaanderen In Zeeuwsch Vlaanderen is eenigen tijd geleden al het goedgekeurd pootgoed van de rassen Eersteling, Roode Eersteling, Ideaal, Bintje, Eigenheimer, Furore, Industrie Voran en Alpha door de B.E.A. I voor export aangekocht, met dien verstande evenwel, dat de hoeveelheden die be stemd waren of alsnog bestemd zouden worden voor eigen uitpoot of voor verkoop in het binnenland, op het contract met de B.E.A. II in mindering konden worden gebracht. Naar aanleiding daarvan maakt de waarnemend Voedsel commissaris voor Zeeland thans bekend*, dat de mogelijk heid om van het pootgoed van de B.E.A. II nog hoeveel heden voor het birfnenland te bestemmen, 31 Januari a.s. gesloten wordt. Hieruit volgt, dat z(j, die in Zeeuwsch Vlaanderen nog pootgoed van bovengenoemde rassen voor het binnenland wenschen te koopen, dit vóór 1 Februari a.s. moeten doen. De verkoopers moeten er zorg voor dragen, dat bij ver koop aan telers, de bestelbon en bij verkoop aan hande laren de koopbevestiging, vóór 1 Februari by den P.B.H. wordt overgelegd.

De landstand in Zeeland, geïllustreerd weekblad. | 1943 | | pagina 11