mm De paardenbloem en rubber Dagverkorting in de sierteelt ACHT MIIU ARD Hengstenkeuringen in Zeeland PAG. DE LANDSTAND VRIJDAG 12 FEBRUARI 194» Chrysanten onder korten dag P EHALVE met Kalanchoe's en Euphorbia's heeft de practische kweeker de dagverkorting als methode om den bloei te bespoedigen ook reeds toegepast by de Chrysanten. Ook dit zijn typische kortedagsplanten, die men door het afknijpen van een stuk van den dag tot vroeger bloei kan dwingen. Een der jongste publi caties op dit gebied behandelt den invloed van het tijdstip der verduistering. Het is een verhandeling van St Woycicki, die voor zijn proefnemingen vijf ver schillende variëteiten gebruikte, tjw. King Orange, Blanche Poitevin, Champ d'Or en de grootbloemigen Miss Edith Cavell en Mona Davis. De bakken met Chrysanten werden hier verduisterd door afscherming met behulp van luiken. Een deel der planten werd blootgesteld aan een dagelijksche belichtingsperiode van 12 uur en een ander deel aan een periode van 8 uur. Bij laatstgenoemde groep werd voor King Orange en Champ d'Or een bloeivervroeging verkregen van niet minder dan 59 dagen. Verkorting tot 12 uur gaf een vervroeging van 56 dagen. De grootte der afzonder lijke bloemhoofdjes nam van 8 cm. tot 7% cm. af, de lengte der planten verminderde als gevolg van de sterk teruggeloopen assimilatie van 112 cm. bij nbr- malen dag tot 43 cm. bij een korten dag van 8 uur. Iets soortgelijks is ook door Nedesiandsche onderzoe kers vastgesteld; dit is dus geen nieuws. Van belang is echter, dat ook het moment der verduistering van invloed was. Het was niet onverschillig of de luiken 's morgens, 's mid dags of 's avonds werden gesloten. Proeven N „De Landstand" van 15 December 1942 las ik een artikel over den verbouw van een rubbergevende plant in Rusland. Deze plant, een paardebloem uit het gebergte in Centraal Azië, ingevoerd in Rusland, genaamd Kok- saghyz, bevat in de wortels een zeker percentage rubber. Als bedrijfsleider op een bedrijf in Rusland werd mij ook gewezen op den verbouw van dit gewas. Toen ik daarop een gesprek voerde met den land bouwkundige op ons bedrijf, deelde deze mij mede, dat volgens aanwezigestukken in het archief ook sprake was van den verbouw van deze plant op ons bedrijf Zelfs was dit bedrijf aangewezen als proefbedrijf met verschillende soorten Koksaghyz. Na een tijdje zoeken gelukte het ons het perceel te vinden, waarop deze plant in 1940 was uitgezaaid. Door wortelvermeerde ring en zaadafval waren de rijen wel al vijftien centimeter breed en minder goed zichtbaar. Distel en meidestruiken stonden er nog van den vorigen zomer, terwijl het geheel doorloopen was met witte klaver en onkruid. Onze landbouwkundige voelde er niet veel voor om door hakken en wieden hier orde te scheppen, maar ik stond er op, dat althans een gedeelte behouden bleef. Vijftien Are heb ik kunnen behouden. Half Mei vertoonden zich de eerste bloemknoppen en eind Mei was de bloei vrij volledig, waarna hij langzaam weer afnam. Het is een bloem, gelijk aan onze paardebloem. Het zaad wordt licht door den wind verspreid en op ons bedrijf vonden wij reeds tientallen meters van den akker verwijderd jonge planten. Ieder heeft in zijn jeugd wel eens een stengel met den wollig uit- zienden ronden bol van de paardebloem geplukt en de fijne zaadjes als veertjes de lucht ingeblazen. Elk zaadje heeft een parachute en hierdoor gaat de ver spreiding door den wind gemakkelijk. Echter is het moeilijk om het zaad te oogsten. Wil men door pluk ken het zaad winnen, dan moet men in de rijpings- periode dagelijks de rijpe bollen verzamelen. Zijn deze overrijp, dan gebeurt het dikwijls, dat bij het plukken de zaadjes loslaten. Een gedeelte hiervan ontspringt dan den dans en drijft op de vleugelen van den wind het luchtruim in. In Rusland heeft men voor de win ning van het zaad een machine vervaardigd met behulp waarvan men het gemakkelijker kan verzame len. Deze machine bestaat uit een viertal sterke zui- gers, die door het opzuigen van de lucht telkens vier rijen zaad mee afzuigen. De zaadjes worden in een verzamelbak opgevangen. Op de machine is een motor gemonteerd, die dienst doet als trekkracht en tevens het zuigapparaat in de buizen bedient. Het geheel schuift over de rijen en wordt door één man bediend. met Blanche Poitevin, Miss Cavell en Mona Davis toonden onweerlegbaar aan, dat ver duistering in de morgenuren meer invloed 'had, dan verduistering 's avonds. Verduistering in den middag werkte zelfs vertragend. Onderschepping van het ochtendlicht leidde tot een bloeivervroeging van 41 dagen bij Miss Cavell, van 38 dagen bij Mona Davis en van 76 dagen bij Blanche Poitevin, tegen bij onderschepping van het avondlicht 19, 17 en 67 dagen. De kwaliteit der bloemen. De gevulde bloemen van Mona Davis kregen bij dag- verkorting een kaal hart, hetgeen in normale cul tuur slechts voorkomt als zij worden gekweekt op ♦weedé knop of op eindknop Ook bij andere dubbel* chrysanten is dat het geval Deze variëteiten zijn dus zonder meer niet voor dagverkortingscultuur geschikt. Vermoedelijk is deze kwaliteitsvermindering een gevolg van gebrek aan assimilaten en het is dus volgens Woycicki wellicht mogelijk om de grens te vinden tot welke men bij het verkorten van den dagelrjkschen belichtingstijd kan gaan, zonder dat dit ongewenschte verschijnsel zich vertoont Woycicki probeerde ook nog vast te stellen of de ver duistering gebonden is aan een bepaalde groeiperiode en zoo ja, hoe lang de behandeling moet worden voort gezet. Een deel van zijn planten werd in Mei en Juni, een ander deel in Juni en Juli en een derde groep na midden Juli onderworpen aan 2, 4 of 6 weken korten dag. De resultaten waren in overeenstemming met de gegevens, verkregen bij de Kalanchoe; hervatting van den vegetatieven groei, indien de korte dag al te spoe dig door normalen langen dag wordt opgevolgd Ver duistering in de voorjaarsmaanden had geen ver vroegend effect, verduistering in de voorzomermaan den slechts indien de behandelingsperiode minstens vier weken duurde. Alles wijst er op, dat iedere variëteit haar eigen levensrhythme heeft en dat van elk afzonderlijk moet worden nagegaan, wat de verlangde belichtingsduur is en hoe lang het vegetatiepunt bij dezen belichtings duur noodig heeft om tot bloemvorming over te gaan De wortels zijn bruin-geel van kleur en bevatten een taai melkachtig sap, dat kleverig aan de vingers blijft hangen. Is dit sap aan de handen gedroogd, dan vertoont zich een zwarte plek, die doet denken aan solutie, welke slecht te verwijderen is Het zijn de wortels, waarin de rubber aanwezig is. Ook het blad bevat dit sap, doch na den bloeitijd trekt dit in den wortel samen. De rubber bevindt zich in de wortels in hoeveelheden van zes zeven procent en de oogst hiervan is dus hoofdzaak. Met een ondergrondsploeg worden de rijen omhoog geploegd, waarna de wortels verzameld worden. Het blad wordt tot op een paar centimeter boven het hart verwijderd. In kleine hoopjes zet men ze daarna op het land om te drogen. Hierna worden ze in schurer geborgen in niet te dikke lagen, op een houten vloer. Een steenen vloer geeft vocht op en werkt rotting in de hand. In ons magazijn bewaarde ik een partijtje en hieraan was na twee maanden geen ver mindering van kwaliteit te bespeuren. Het spreekt vanzelf, dat ook direct nadat de wortels taaidroog zijn, deze naar de verwerkende industrie kunnen worden gezonden. Op ons bedrijf ("zware leemgrond) had het gewas dezen zomer nogal van droogte té lijden. De leemgrond die scheuren vertoonde, werkte remmend op den groei. De cultuur kan naai ik meen ook hier te lande goed plaats vinden. Op een treinreis zag ik Koksaghyz gezaaid in de rogge. Na den oogst van de rogge duurt het niet lang of men kan zich de plant in de rijen zien ontwikkelen. De rijenafstand is ongeveer 35 a 40 centimeter. De onder linge afstand in de rijen is tien twaalf centimeter Veel zaad is niet noodig. Met 300 gram per H.A moet men al ruim toekomen. In goeden zandgrond, alsook in een veenbodem, zal de plant goed gedijen. In Augustus of begin Septem ber gezaaid, zal de plant zich voldoende ontwikkelen om door den winter te komen, waarna den volgenden zomer geoogst kan worden. Het eerste jaar kan meu zich bepalen tot den zaadoogst, waarna dan hel tweede jaar de wortel geoogst kan worden. Vervol gens kan men dan telken jare zaaien en oogsten. Vooi vegetatieve vermeerdering door wortelstekken !s vee' arbeid vereischt, zoodat de uitplant hiervan het rendement zeker zal beïnvloeden. Om aan te vanger zou men wortels kunnen invoeren en reeds in 1943 kunnen oogsten. Mogelijk kan. waar wij het thans zonder rubber moeten doen, dè invoering van Kok saghyz ons over het rubberlooze tijdperk heen helpen. H. WELLING. Onderlinge OORLOGSSCHADE Verzekering Mootschqppij MOLESTVÉRZEKERINGEN voori beschadiging van gebouwen, inboedels, inventarissen, vaar tuigen, enz. bedrijfsschade en huurderving, ook voor binnenvaartuigen; persoonlijke ongevallen; geld, geldswaarden en preciosa Haifjaarlijksche Schaderegeling! Meer dan 500.000 objecten »jn reeds verzekerd voor ruim Voegt daarbij ook Uw belang en vraagt Inlichtingen bij Uw 1 Assurantiebezorgerl t ingezonden Mededeeling) Te Tholen werd op 28 Januari j.l. door de Ver. „Het Nederlandsche Trekpaard"afd. Zeeland een keuring van dekhengsten gehouden. De uitslag is als volgt: Goedgekeurd voor dekking: Mayeur van de Boschhoeve, 105788, eig. Jac. Fr. Broo- mans te St. Annaland. Castor van Vosmeer, 100153, eig. Gebr. E. J. en L. J. Koster te Tholen (Zld.) Paul van Steenzwaan. 91272, eig. C. G. Polderman te Tholen. Goedkeuring verlengd tot voorjaar 1944: Benno van Acron, 90974, eig. C. G. Polderman te Tholen. Prins, 91280, eig. Gebr. E. J. en L. J. Koster te Tholen. Afgekeurd Clairon van t Leguit, 103022, eig. Gebr. E. J. en L. J. Koster te Tholen (Zld.) Charles, 96621, eig. A. W. C. en J. K. van Nieuwenhuyzen te Molenvliet, Tholen. Floris, 96575, eig. Gebr. E. J. en L. J. Koster te Tholen (Zld.) Premiekeuring: 3-Jarige hengsten, niet in keurstamboek opgenomen, kl. maat, 3e prijs: Mayeur van de Boschhoeve, 105783, eig. Jac. Fr. Brooijmans te St. Annaland (Zld.) Oudere hengsten, gr. maat, 3e prijs: Mayeur van 't Kerkje, K 1548, eig. Jac. Fr. Brooijmans te St. Annaland en Gebr. C. en M. van Tilbeurgh te Oud-Vossemeer. De keuring te Zierikzee vond plaats op 29 Januari 1943 met den volgenden uitslag: Goedgekeurd voor dekking: Robert van Steenzwaan, 104837, fok-eigenaar A. J. Steendijk te Nieuwerkerk (Zld.) Roland van Steen- zwaan, 104858, fok-eigenaar A. J. Steendijk te Nieu werkerk (Zld.) Solan, 97214, eig. Hengstenver. „Weste lijk Schouwen". Seer. P. L. Vis te Haamstede (Zld.) Albion van Heensehe Molen, 96212, eig. S. J. Gast te Duivendijke (Zld.) Carlo, 93936, eig L. J. H. Koopman te Nieuwerkerk en G. J. Klompe te Noordgouwe (Zld Deze laatste hengst werd opgenomen in het keurstam boek. Premiekeuring: 3-jarige hengsten, niet in keurstamboek opgenomen, groote maat: 3e prijs: Robert van Steenzwaan, 104837, fok-eigenaar A. J. Steendijk te Nieuwerkerk (Zld.) 3-Jarige hengsten niet tn keurstamboek opgenomen, kleine maat; 3e prijs: Roland van Steenzwaan, 104858. fok-eigenaar, A. J. Steendijk te Nieuwerkerk (Zld.) Oudere hengsten, groote maat; le prijs: Carlo, 9393G, eig. L. J. H. Koopman te Nieuwerkerk en G. J. Klompe te Noordgouwe; 2e prijs' Brillant K 1736, eig. C Pat mos te Eikerzee, post Scharendijke (Zld.); 3e prijs: Ulrich, K 1817, fok-eigenaar Wed. J J. v. d. Zande te Nieuwerkerk (Zld.) Oudere hengsten, kleine maat; 3e prijs: Certain van Dora, K 1945, eig. C. Padmos te Eikerzee, post Scharendijke (Zld.)

De landstand in Zeeland, geïllustreerd weekblad. | 1943 | | pagina 17