Over mond- en klauwzeer Zitdagen Bureau Pacht Nieuws uit het gewest VRIJDAG 12 FEBRUARI 1943 DE LANDSTAND PAG. 10 verschillende politiemaatregelen en de twee soorten sera, welke ik nu besproken heb, heeft men de ziekte jarenlang trachten tegen te houden. Het gelukte niet, en net gelukte in geen enkel land. Men verkeerde dan ook vrijwel op het doode punt in de bestrijding van het mond- en klauwzeer, totdat Deen- sche en Duitsche onderzoekers een geheel nieuwe methode ontdekten om de ziekte tegen te gaan en wel de meest natuurlijke welke men zich denken kan, namelijk door de dieren ongevoelig te maken door middel van entstof. Het gebruik van entstoffen tegen allerlei besmette lijke ziekten is zoo algemeen geworden, dat ik daar over niet verder wil spreken. Ik noem alleen maar enkele van de meest bekende, o.a. tegen hondsdolheid, tegen vlekziekte der varkens, tegen diphterie bij kin deren en bij kippen Welnu, eindelijk hebben eenige onderzoekers dan ook een ethode ontdekt om ent stoffen tegen het mond- en klauwzeer te bereiden en de proeven, welke in verschillende landen genomen zijn, hebben goede resultaten opgeleverd. Denemar ken, Duitschland, Zwitserland, Italië. Finland en Joego-Slavië zijn ons daarin, eigenlijk tot onze schande, voorgegaan. Nd echter de bereidingsmethode bekend is, kunnen wij in ons lar\d zelf de entstof ook maken en daarmede zijn we thans in een nieuw stadium der bestrijding van het mond- en klauwzeer gekomen. Het is van belang te constateeren, dat feitelijk in 1939 de waarde internationaal erkend werd. Op een vergadering in het voorjaar van 1939 te Parijs ge houden van het Internationale Bureau ter Bestrijding van Besmettelijke Veeziekten tyaren 42 landen ver tegenwoordigd door hun beste deskundigen met jaren lange ervaring op het gebied der mond- en klauw- zeer-bestrijding. De met algemeene stemmen aangenomen conclusies luidden 1. De kansen om mond- en klauwzeer met succes te bestrijden zjjn zeer belangrijk verbeterd door het gebruik van èntstof. Men kan daarmede een land beschermen tegen de ziekte en zelfs een ziekte, welke reeds uitgebroken is weer uitroeien. 2. Bij de eerste gevallen, welke in een land voor komen, moet men de zieke en verdachte runderen afmaken en rondom de besmette bedrijven kringen aanbrengen van geënte dieren. Bij uitbraak in weiden, moeten de dieren in de naaste omgeving direct geënt worden, daarna de verder verwijderde dieren 4. Naast de enting moeten de veterinaire politie maatregelen doorgevoerd worden. O 5. Er mag alleen entstof gebruikt worden, welke door den Staat goedgekeurd is. Wij zien dus: enting te zamen met veterinaire politie maatregelen. Nu zal men vragen: „Is dan de enting alleen niet voldoende?" Daarbij moet men bedenken dat niets in de natuur zich met 100 zekerheid laat bepalen. De Natuur blijft ons steeds voor raadseler stellen; zij is het bekende onbekende en ons mensche- lijk kunnen is tegenover de Natuur slechts gering. Wil zien dat b.v. met de enting tegen de diphterie bij kinderen. Bij den mensch zijn besmettelijke ziekten veel en veel gemakkelijker te beheerschen, dan bp de dieren en toch ziet men bij gelegenheid, dat ondank.1 de entingen en alle andere maatregelen de diphteri» bij kinderen toch nog den kop opsteekt. Hoe het zij, de wetenschap heeft ons een nieuw mtdde in den strijd gegeven, dit middel is in verschillend* landen op groote schaal met succes aangewend gewor den - het is onze dure plicht om het ook in ons lanc toe te passen. In ons land, waar de ziekte zeer grillig pleegt op te treden, vaak op plaatsen, waar men na het strengste onderzoek niet uit kan vinden, waar df besmetting vandaar is gekomen, zullen vele entings kringen om besmettingshaarden aangelegd moetei worden. Maar dat is niet erg, dat zijn bezwaren, welk met een goede organisatie alle te overwinnen zijn. Een zeer interessante proef op groote schaal werd on langs in Silezië genomen. Van 88 besmette gemeente: werd er in 41 geënt en in 47 werd geprobeerd me strenge politiemaatregelen de ziekte te bestrijden, li de geënte gemeenten had men de ziekte binnen 14 da gen tot staan gebracht en in de 47 andere gemeente) lukte het niet de ziekte onder de knie te krijgen. Mei bedenke daarbij, dat Silezië lang niet zoo vee-rijk ér weide-rijk is als Nederland en dat de Duitsche politie maatregelen veel strenger en uitgebreider zijn dan dr onze, De geënte gemeenten bleven 10—12 maanden vrij Nadat door omstandigheden niet meer geënt kon wor den, stegen de ziektegevallen weer belangrijk. De ent stof heeft hier wel lang nagewerkt, want in verschil lende andere gevallen werkt zij ongeveer 68 maandei na Dit is nog wel een bezwaar, dat echter naar ik vertrouw door verbetering der entstdf wel opgehevei zal worden. Steeds staat men weei voor de vraag: „Hoe komt het toch, dat die smetstof zich zoo gemakkelijk en zoo snel \*rspreidt?" Zooals w\j vorige week reeds beloofden, drukken wij hier den tekst af van het tweede deel van de belangrijke radiorede, die Dr. B. J. C. te Hennepe Dinsdag j.l. heeft uitgesproken. De mensch zelf is wel de gevaarlijkste smetstof-over brenger, maar ook losvliegende vogels en allerlei andere dieren des velds kunnen smetstoffen verspreiden. Over het gevaar van den handel (veemarkten, vervoer, enz.) heb ik reeds gesproken. Men denke echter ook nog eens aan het verkeer met melk en melkproducten Op papier is dat ook alweer gemakkelijk genoeg te regelen. Men zou bijvoorbeeld kunnen zeggen: Er mag niets van de boerderij af. Wat moet er dan met de melk gebeuren en hoe zou het er dan me( de volks voedselvoorziening uitzien? Dus de melk naar de zuivelfabrieken en daar de bussen en de melkproducten ontsmetten! Ten eerste kunnen zure melkproducten niet gepasteuriseerd worden en in vele gevallen blijken ook thans nog vele fabrieken niet eens inrichtingen te hebben waardoor de bussen ge steriliseerd kunnen worden, "tiet blijkt zelfs, dat be paalde reacties (de Storchsche reactie) die aangeven, dat de melk gepasteuriseerd is, positief uitvallen bij ondermelk, welke van de fabrieken naar de boeren teruggaat. De melk is dan vaak aan de fabrieken wel gepasteuriseerd, maar doordat de bussen niet gereinigd en ontsmet worden wordt het grootste deel van het pasteurisatie-eifect weer teniet gedaan. In dit verband wijs ik ook op het besmettingsgevaar met tuberkelbacillen. Naast handel, vervoer en markt wezen, kan dus ook het verkeer met melkproducten tot ernstige smetstofverspreiding aanleiding geven. Wie denkt de genoemde en tal van nog onbekende smet stofverspreidingswijzen met allerlei ontsmettingsmaat regelen en politie-maatregelen tegen te kunnen gaan heeft van de levenswijze van smetstoffen en de bestrij ding van besmettelijke ziekten absoluut geen begrip. Voeg hier nu nog bij-, dat de smetstof in verschillende typen voorkomt, zooals ik reeds gezegd heb, dan zal men begrijpen, waarom alle bes'trijdingsmethoden tot nu toe in alle vee- en weidelijke landen faalden. De geschiedenis 'eert qns.'dat de. ziekte meestal enkele jaren achtereen veel voorkomt en dan weer afneemt. De reden hiervan is, dat de dieren door het doorstaan van de ziekte min of meer ongevoelig worden. Men ziet dan ook na een tijd van veelvuldige ziekte de oudere 'dieren in minderen getale ziek worden en in lichteren graad, terwijl de ziektegevallen bij jongere dieren blij ven voorkomen. Toen in Januari 1942 de leiding van den Veeartsenijkun- digen Dienst aan mij toevertrouwd werd, ben ik begon nen de inspecteurs-districtshoofden van den Veeartsenij- kundigen Dienst en de inspecteurs in algemeenen Dienst bijeen te roepen om als het ware een balans op te maken van het oordeel dat deze deskundigen met groote ervaring zich gevormd hadden. Op grond hiervan is een plan de campagne opgemaakt volgens hetwelk in 1942 gewerkt is. Er zijn echter ver schillende omstandigheden, waarvan er enkele reeds door mij besproken zijn, welke thans niet te verbeteren zijn o.a. het marktwezen en de aflevering der melk der zuivelfabrieken. Ook het gebrek aan vervoermiddelen voor de dierenartsen en de inspecteurs, maakt een zeer mtensieve toepassing van allerlei maatregelen onmoge- ijk. Het gevolg xs dan ook geweest, dat de ziekte in 1942 niet bedwongen kon worden en zich in November reitelijk geheel onverwacht zelfs plotseling sterk uit breidde. Er zijn zoo geweldig veel lekken in het controle-appa raat, dat men steeds achter de ziekte aan komt hollen en mijn oordeel sluit zich dan ook geheel aan bij dat van de deskundigen van het Internationale Bureau :e Parijs dat ik besproken heb. Er komt nog by, Jat het weerstandsvermogen der dieren thans veel veringer is dan onder normale omstandigheden, /ooral een tekort aan vitamine C schijnt de ge- oeligheid voor besmetting te verhoogen. ,'anaf Februari heb ik aan plannen gewerkt om venals in het buitenland entstof in den strijd te :unnen gebruiken. Het mond- en klauwzeer-insti- uut te Amsterdam bleek van te geringe capaci- eit om voldoende vaccin te bereiden,, zoodat ik ïaar een andere gelegenheid zocht. Deze werd enslotte gevonden aan het gemeenteslachthuis te botterdam en nadat tal van bezwaren van technischen •n financieelen aard overwonnen zijn, kunnen wij 15 Febr. Hulst Maandag Café Brand. 17 Febr, Terneuzen Woensdag Hotel des Pays Bas. 20 Febr. Tholen Zaterdag Café Wed. Hoek. thans aan de inrichting van het nieuwe instituut beginnen. Inmiddels werd met een kleine hoeveelheid entstof, welke te Amsterdam bereid was, een proef genomen in de buurt van Sneek in Friesland. Deze proef ver liep gunstig. De entstof geeft reeds na 9 dagen een merkbaren weerstand tegen besmetting, doch werkt pas volledig 3 weken na de enting. De ongevoeligheid wordt ook op de vrucht overgedragen en kalveren blijven meerdere maanden na de geboorte nog onge voelig. De entstof ontneemt aan de ziekte haar kwaadaardig karakter en belemmert de verspreiding der ziekte in de koppels. De ongevoeligheid duurt 6 8 maanden. Op 38 bedrij ven in Friesland werden begin Juli ongeveer 2000 dieren geënt. Eenige dagen na de enting kwamen op een tweetal bedrijven nog gevallen van mond- en klauwzeer voor, daarna niet meer tot nu in Januari 1943 weer op één bedryf. Zonder twijfel hebben we dus in deze entstof een krachtig hulpmiddel in de hand in den strijd tegen de ziekte. In Rotterdam zullen we nu niet krijgen een model, modern ingericht entstof-instituut, maar we zullen de gebouwen en terreinen die we daar hebben, zoodanig veranderen en inrichten, dat we er een zeer bruik baar instituut krijgen, dat voldoen kan aan de eischen, welke de wetenschap thans stelt. We kunnen als de inrichting gereed is, direct entstof maken voor 240.000 runderen, maar als het moet kan daar ook voor een millioen runderen per jaar bereid wprden. Hiermede kunnen we dus tal van geënte kringen leggen om de besmettingshaarden. Met de thans be staande bereidingsmethode heeft men de smetstof van 1 rund noodig om voor 100 runderen entstof te kunnen maken. Om entstof voor een millioen runderen te kunnen maken, zullen we dus de smetstof van 10 000 runderen noodig hebben. Men begrijpt dus wel, dat om ongeveer 200 riyjderen per week te kunnen behan delen ter bereiding van smetstof er een heele inrich ting noodig is met groote stalruimten en veel speciaal geschoold personeel. De kosten zullen per entstof on geveer 1.— per rund bedragen. We komen nu met dit instituut te Rotterdam in veel voordeeliger omstandigheden te verkeeren, dan dat In het buite'nland het geval is. Daar heeft men zeer dure instituten voor dit doe) moeten oprichten. Als we dus ons instituut gereed hebben zijn wij in ons land het buitenland weer een belangrijke schrede voor en zullen het mond- en klauwzeer op een, in verhouding tot de schade, goedkoope manier kunnen bestrijden. Onder de tegenwoordige omstandigheden zal de inrichting van het instituut niet zoo vlot gaan als wy gaarne zouden wenschen. In middels gaan wy natuurlijk door met verschil lende politiemaatregelen zoo goed mogelyk uit te voeren, en we hebben thans in zooverre den wind mede, dat er op het oogenblik een kentering in de uitbreiding der ziekte aan het optreden is. In dergelijke perioden van afne mende uitbreiding Iaat zich de ziekte veelal veel gemakkelijker beperken dan wanneer zij in het opkomende stadium is. Hiermede moet ook wel degelijk rekening worden gehouden by de beoordeeling van geneesmiddelen en be- strijdingsmethoden. Laten we hopen, dat we tegen den weidetyo met alle middelen, welke de moderne wetenschap kan aangeven, dus met hygiënische maatregelen en entstof, de ziekte geheel onder de knie zullen krjjgen. Aan deskundigheid en arbeidslust by de be treffende ambtenaren en dierenartsen ontbreekt het niet. De Veeartsenijkundige Dienst is paraat en doet alles wat hij kan. St. Maartensdijk. Op de weegbrug alhier Aardappelen Uien Suikerbieten Pulp Ylas Hooi en stroo Wijn- en voerp. Mest Kolen Grint en zand Rapen Ijzer en hout Roode kool Totaal 16.011.643 kg. Verder zijn nog gewogen 44 stuks vee. 1 motor. 1 tractor,. 1 zaaimachine. Dezer dagen hield de Ver. van Varkenshouders „Draagt elkanders lasten" haar alg. vergadering. Aanwezig in kas 819.09 op 1 Jan. 1942. Ontvangsten in 1942 167.41 totaal ƒ986.80. Uitgaven 1942 158.35. Saldo in kas op 1 Januari 1943 S2S.45. Aantal leden der vereeniging 71. In het tijdvak 1937 heden werduitgekeerd 1073 65. In 1942 werd voor drie gestorven niggen totaal 108.80 uitgekeerd. Uitkeering voor biggen werd vastgesteld op 80fc en 1.handgeld per stuk. De contributie werd met algemeene instemming met 5 cent verhoogd, en bedraagt dus nu 0.15 per week. Niet-varkenshouders betalen nu ƒ0.75 in plaats van ƒ0.50 per jaar. werd in 1942 gewogen: 5 291 110 kg.

De landstand in Zeeland, geïllustreerd weekblad. | 1943 | | pagina 18