T.B.C.! Nieuws uit het gewest Al uiv vee gekeurd op Inhoud PAG. S DE LANDSTAND VRIJDAG 23 APRIL 1948 Wat deskundigen er van zeggen x VEEHOUDERS In een tiental ar tikeltjes heeft de Landstand U aan de hand van diverse uitspraken van bekende deskundigen gewezen op het groote ge vaar, dat zoowel ons VOLK als onze VEE STAPEL bedreigt in den vorm van tuber culose. ONS VOLK wordt bedreigd in zyn gezondheid. Bedenkt: VOLKSGEZOND HEID IS VOLKSKRACHT. De bestryding van een der grootste bela gers der volksgezondheid berust bij U. GU ZIJT DAARVOOR VERANTWOOR DELIJK! Onze veestapel word£ bedreigd in z|jn bestaan. Houdt de beesten, die U nog toegestaan z|jn, gezond. Hebt U eenmaal de T. B. C. in Uw stal, dan zal z|j er moeilijk uit te kr|jgen z|jn. Dus: Laat Uw vee regelmatig keuren op Tuberculose! HET ABVIES VAN DEN LANDSTAND IN ZEELAND LUIDT DAN OOK: Geeft U nog heden op als lid van de Ver- eeniging ter bestrijding van Tuberculose en andere zieliten onder het Rundvee in Zeeland. G|j kunt dat doen b|j Uw veearts of bij den Secretaris: A. CAPPON, Cornelis Eversdijkstraat 2, te Goes. Clinge. De marechaussée alhier mocht er dezer dagen in slagen om in samenwerking met de Politie-autoriteiten twee vermoedelijke daders te arresteeren van de in Oost- Zeeuwsch-Vlaanderen hand over hand toenemende var kensdiefstallen. Dreischor. Met een overzicht van het drjkgeschot inde jaren 19141918 en prijzeft van steenkolen destijds tegenover de bemalingskosten van thans, opende de voorzitter de Vergadering van Ingelanden van den Dreischorpolder Vrijdag j.L, waarna een verslag over het dienstjaar 1942'43 werd gegeven, waaruit wij slechts aanstip pen, dat de stroomkosten voor het gemaal bedroegen 1391,05. Bovendien dat voor het onderhoud van de teerwegen eene hoeveelheid van 8999 kg. werd aan gekocht. Naast eenige mededeelingen, o.a. over de peilingen, die bevredigend genoemd mogen worden, verkoop van gras gewas, enz., was de begrooting over het dienstjaar 1943'44 de hoofdschotel. Hoewel geenerlei belangrijke werken uitgevoerd moeten worden, werd het dijkgeschot verhoogd tot 21.per H.A. Dijkersland. De aanslag van gebouwd eigendom bleef, bepaald op 6 cent per gulden belastbare opbrengst volgens de grondbelasting. De bezoldiging van den ontvanger-griffier en den water bouwkundigen ambtenaar werd met 100.verhoogd. De pacht van een gedeelte vooroever, in gebruik bij Gebr. van der Plasse te Ierseke, ^erd verlengd tot 31 Mei 1948. De begrooting werd vastgesteld in ont vang en uitgaaf op 25470,37. Waar komen de Nederlandsche plaatsnamen vandaan? (Vervolg van pagina, 2) Renkum (Redic-hem), Rossum (Roth-heim), Wilsum (Wilsheim), enz. Merkwaardig is* dat er in ons land plaatsnamen ein digen op dam, d|jk, kamp en toch plaatsnamen zijn, dit geloopt waren als heemplaatsen. Dit z|jn o.a.: Didam (Theo-heim), Zeddam (Syde-hemdan zijn er nog Bunnink, dat een Bunnic-hem heette. Doorn was eens Thor-hem, Wilnis was Uulus-hem, terwijl Beverwijk eenmaal het heem van Benor was. Het bosch werd „gerood" Nadat de volken, die in de oude tijden naar ons land kwamen, de vruchtbare dalen in gebruik hadden ge nomen voor het weiden der kudden, moest men al spoe dig ook de vele hooger gelegen wouden, die eerst alleen als jachtterrein en voorraadschuur voor bouw en brandstof hadden gediend, gaan ontginnen. Daar toe diende men allereerst de vele boomen te „roden". Wij spreken tegenwoordig van rooien, doch Het eigen lijke woord ls roden, wat dan beteekent: bosc.hgrond voor bebouwing geschikt maken. In het Oosten van ons land verbasterde men dit woord tot raai en rade. Al deze vormen roden, rooien, raaien en rade, vindt men nog terug in vele namen waarmede de plaatsen, waar w|j leven, worden aangeduid, als: Rodenrijs, Rodenburg, Rhoon, Berkenrode, Breederode, Nijenrode, Kerkrade, Venraai, Stamprooi en Wanrooi. Het roden kwam reeds in de eerste jaren der negende eeuw voor. De woeste gronden waren toen aog zoo uitgestrekt, dat men er zich niet om bekommerde aan wien ze toebehoorden, of wie er zich een deel van toeeigende, mits men maar behoorde tot de „dorps"- gemeenschap. De meeste plaatsen met den uitgang rode zijn blijkens oude documenten wel van de 9e tot de 12e eeuw ontstaan en zijn dan ook wel de oud ste plaatsnamen, die we in ons land kennen. Wel een bewijs, dat onze voorvaderen reeds sedert eeuwen krachtig de ontginning van grond aanpakten. Naast het „rode" herdacht men in plaatsnamen ook wel het feit, dat de eerste spade in den grond werd gestoken. Als voorbeeld noemen we hier Nunspeet*en Elspeet, waaruit tevens al weer de verbastering van woorden uit bljjkt. Speet is hier dan spade. Nunspeet is;. Nuwen-spete, de jongere; en Elspeet: Elden-spete, de oudere ontginning. Hoewel niet volledig, hopen wij hiermede coch aan de lezers en lezeressen eenige kennis omtrent de afstamming van de Nederlandsche plaatsnamen bij gebracht te hebben. R. S. VAN MOURIK voor 1943 dezelfde is als in 1942. Het ^^edende be stuurslid P. v. d. Slikke werd wederom gekozen. In de vacature als lid van den Raad van Toezicht wegens aftreden van den heer J. Keur Dz., die niet meer her kiesbaar was, werd gekozen de heer P. M. v. d. Werff. Tot plaatsvervangende bestuursleden werden gekozen de heeren M. Andriesse en J. van D|jke en in de com missie tot het nazien der rekening over 1943 de heeren J. Rijstenbil en J. Verkerke. Door den voorzitter werd nog een jaarverslag over 1942 gegeven, waaruit bleek, dat het ledental was gestegen. Daarna richtte de voor zitter nog eenige woorden tot den scheidenden voor^ zitter van den Raad van Toezicht, de' heer J. Keur, waarbij de secretaris zich aansloot en waarvoor de heer Keur dapkte. Nieuwerkerk. Woensdagavond werd in Café De Later, dat vbor deze gelegenheid als schoollokaal was ingericht, de eindles van den tweejarigen Landbouwwintercursus gegeven. De landbouwconsulent, de heer Hofstra, kon niet tegen woordig zijn. Achtereenvolgens behandelde de heer Eveleens met zijn cursisten: scheikunde, natuurkunde, bodemstruc tuur, bemestingsleer, voederleer, dierkunde en planten ziekten. Zonder ^aarzelen en vlot kwamen de antwoorden op de gestelde vragen. De heer C. J. v. Westen, als lid van de Commissie van Toezicht, feliciteerde de jongens met het succes, waar mede zij dezen cursus gevolgd hebben. Dit is de grond slag voor een hooger ontwikkelingspeil. Den heer Eveleens bracht hij dank voor de manier, waarop hij het landbouwonderwijs geeft. Doordat de heer Hofstra niet tegenwoordig was, kon den de diploma's niet worden uitgereikt. Alle 39 cur sisten zijn geslaagd eij zullen het diploma ontvangen, welke keurig door den heer Van Hiele z|jn gecalligra- feerd. Geslaagd zijn in volgorde van het hoogste aantal punten: 1. L. M. Moermond, 2. C. van Sluijs, 3. M. A. Steenpoor ten, 4. W. de Vrieze, 5. A. Bal, 6. P/ v. d. Wekken, 7. J. v. d. Hoek, 8. J. de Jonge, 9. J. C. v. d. Voo, 10. H. v. d. Werf, 11. P. M. Vis, 12. J. Vlohil, 13. A. Kik, 14. M. Folmer, 15. F. van Driel, 16. W. J. bij de Vaate, 17. J. van der Wekken, 18. F. Dooge, 19. J. van Klinken, 20. P. C. de Waajj, 21. M. C. Dorst; 22. K. J. van Schelven, 23. K. Kik, 24. L. Goudzwaard, 25. Joh. v. d. Have, 26. P. de Reus, 27. P. Flikweert, 28. C. M. Beije, 29. W. de Reus, 30. M. W. de Rijke, 31. W. Vijverberg, 32. P. M. van der Bril, 33. J. Flikweert, 34. L. den Boer, 35. C. A. Kik, 36. L. D. van Klinken, 37. L. M. Niekerk, 38. M. EJjkweert, 39. C. Bolle. De heef L. Mr-Moermond dankte den heer Eveleens voor de'aangename manier en den ernst, waarmede les werd gegeven. Als blijvende herinnering bood hij hem namens zijn mede-leerlingen een prachtige ets aan. Hierna .sprak de burgemeester de cursisten toe. H(j memoreerde dat thans gedurende 42 jaren of 21 cur sussen in deze gemeente landbouwonderwijs is gegeven. Stavenisse. Vrijdagavond had in de Openbare Lagere School de openbare eindles plaats van den 3-jarigen Algemeenen Landbouwcursus. Tot de aanwezigen behoorden o.a. de Rijkslandbouw- consulent Ir. Drogendijk uit Goes, de beide wethouders, de voltallige Commissie van Toezicht en de heer Hage van Scherpenisse. Nadat de voorzitter van de C. v. T. een kort openingswoord had gesproken, werden de cur sisten door de leeraren, de Heeren Oudesluijs en Stoel, ondervraagd. Uit de gegeven antwoorden bleek wel, dat de cursisten de afgeioopen 3 jaar niet onledig had den doorgebracht. Met een toepasselijk toespfaakje reikte de Rijksland- bouwconsulent aan allen een diploma uit en wel met de aanduiding „zeer goed" aan W. de Vos, C. Quist, met de aanduiding „goed" aan: M. A. Klippel, W. M. Wesdorp, C. Hage, H. van Iwaarden en J. van Dommele. Hierna voerden de voorzitter van de Commissie van Toezicht, de loco-burgemeester en de heer J. Hage het woord. St. Maartensdijk. De Coöp. Boerenleenbank hield 6 April j.l. haar jaar vergadering ten huize van den heer N. J. Nelisse. Na opening door den voorzitter, Dh. A. L. Hage, vólgde aanwijzing van den secretaris en stemopnemers. Aan wezig waren 36 leden. Uit de rekening en balans met het financieel overzicht nemen we over dat ingelegd werd op de spaarbank ƒ317.444,40, terugbetaald 279.667,83. Totale inleg op de spaarbank ƒ566.648,44. Op 1 Jar. '43 was het aan tal spaarboekjes 844. Aantal leden 170. In rekening-courant werd ontvangen 812.096,73 en uitgegeven 880.151,99. De voorschotten liepen terug met 28.503,46 en staan nu nog op 169.475,93. De rekeningc|jfers waren 1.218.748,45 en de balanscijfers ƒ643.669,97. De winst over 1942 bedroeg ƒ1923,57. Als bestuurslid werd herkozen de heer M. Bil; als lid van den Raad van Toezicht werd herjeozen de heer G. J. de Wilde. Tholen. Naar wij vernemen, zal er een centralisatie plaats hebben voor de levering van alle gestorven of afge keurd klemvee, als nuchtere kalveren, schapen, var kens, enz. Deze cadavers zullen in de toekomst door de eige naars moeten worden gebracht naar het cadaverhuisje naast de stadsmestvaalt. Benoeming. Benoemd tot dijkgraaf van den Prosperpolder (Ned. ged.) P. V. M. Vercauteren te Clinge. Scherpenisse. In de in Hotel „De Gouden Leeuw" gehouden algemeene vergadering van de Boerenleenbank gaf de voorzitter het woord aan den secretaris der vorige vergadering, die de notulen dier vergadering voorlas, welke na een kleine wijziging werden goedgekeurd. Tot secretaris dezer vergadering werd benoemd de heer P. v. d. Slikke. De kassier las de rekening en verantwoording en balans over 1942 voor, waaruit bleek, dat een winst was gemaakt v?- 4909. De reke ning en balans werden na adviseering goedgekeurd. In ontvangsten en uitgaven gaf de rekening 511.259,64 aan. De balans gaf aan beide 169.207,16 aan, voor uitbetalingen aan Landbouwproducten enzoqvoorts is 205.641,11 noodig geweest. Tot afgevaardigde naar de algemeene vergadering te Utrecht wérden de voor zitter en de kassier benoemd. Hierna deelde de voorzitter mede, dat de rentevoet 2e Jaargang No. 16 Vrijdag 23 April 19^3^ Indrukken en gedachten (XXXIV) 1 Waar komen onze plaatsnamen vandaan? 2 Achter den ploeg 2 Nieuws uit het Gewest 3 Brieven van Bram uut den Braekpolder 4 Het Land der Zwarte Aarde 5 Zuurheid van den bodem 5 Tuinbouw 6/7/8/9 Wat „Land en Volk" brengt 9 Snijmaïs .79 Hoef- of Straalkanker 10 Officieele mededeelingen 10

De landstand in Zeeland, geïllustreerd weekblad. | 1943 | | pagina 3