Brieven van Bram uut den Braekpolder Brou wgers ttentoonstellin g te Rotterdam Wat Land en Volk" brengt 4 JUNI 1943 DE LANDSTAND PAG. 4 Bram uut den Braekpolder Beste Lezers! 'n Mens is 'n mens, of 't noe een Jood of 'n Germaan is, of een Engelsman of 'n RusZo zegge nog 'n oop boeren. En dan vervolgen ze: En daerom mo'k van 'eel die Landstand niks wettedie zitte mè te mie ren over ras en erfelijk'eid en aal die flauwe kulas of zulder allenig mae goed bin. 't Schient dat 'r 'nog a vee boeren bin die d zo dienke en daerom wil 'k daer 's 'n velletje pepier an waege. 'n Mens is 'n mens, of um noe Jood of Germaan is. Dat zegge die boeren. Mae zegge die boeren ok: 'n Paerd is 'n paerd of 't noe 'n Belg t's of 'n Shetland ponnyf Of 'n 'oen is 'n 'oen, of 't noe een Leghorn of 'n Krielkippe is Dat zou toch logisch weze, niewaer? Nee zeggen ze dan, want die paerden of die venders bin van glad verschillend ras. As je dan vraegt wat of 't er dan voo verschil is tussen die rassen, dan wete ze toch eel goed, dat ze verschillen in kwaliteit, in trekkrachtof in eieropbrengst, in vleesch, in bouw, of wat dan ok. En ok weet um eel goed welk ras beter voortteelt, dat d n eenén betere eigenschappen 'eit as d'n aore enzovoort. Mae diezelfde boeren, die a dat wete, wete niet of wille 't nie wete, dd 't bie de mens practisch 't zelfde is. Want bie de mensen kenne m'ok de ver schillende rassen en die verschille onder ling even vee van mekaore as dat bie paer den, koeien, oenders enzó 't geval is Evengoed as paerden in „exterieur" in lichaemsbouw dus van mekaore verschille, is dat bie mensen zo. Noe kunne ons Nederlanders, die a tot 't Germaansche ras be'oore, trots weze op dat rasen op d'r uutstékende eigenschappe die d 't bezit. Het is dus voo ons zaek dat ras zuuver te 'ouë. Evengoed as 'n fokker uut mö kieke, da 't um deur 't fokken gin vreemd bloed BRAEKPOLDER, 1 Juni 19^3 in z'n beesten briengtzo mö 'n ras as 't Germaansche, zurge, dat 't an andere ras sen onmeugelik is zich mee 't onze te ver mengen. Noe m'n dae betrekkelijk weinig Uist van ge'ó, op een uutzondenng nae. En die uut zondering bin de Joden. De Joden waere minderheid, die a d'r eige van die min- dePeid terdege bewust waere en toch nae de macht streefden. En 't middel om tot die macht te komen was: zich -vermenge mee de volken waer d ze de baes over wouë spéle. Deu die vermenging mee 'n aoi volk wiste ze de leidende pesities in 'anden te kriege en ao ze gelegend'eid aol de slechte eigen schappen die d ze bezaette, te ontplooien. De funeste gevolgen d'r van m'n in ons land zelf mae aol te goed kunne zieè. Noe zü je vraege wat 'ei dat noe mee de boeren te maeke. Mae juust omdat de boer de bloedbron van 'n volk is, mö de boer de voo zurge, dat 'n 't bloed van dat volk ok zuuver oudt De bloedzuuver'eid van de plattelandsbe volking bepaelt de bloedzuuver'eid van 'n volk. En daerom mö de boer d'r begrip voor dat 't an de Joden enzovoort onmeugelik gemaekt is zich in ons volk te mengen. Want waer a de Jood is, daer komt 't kapi talisme, let wè, nie 't kapitael, mae juust 't misbruuk d'r van. En dd m'n van de Joden niet vee goeds te verwachten dat toont d'oorlog toch wêgenoegd zou 'k zö zegge. En wat a d'n boer van de Jood te ver wachten eit, dat toont het communisten systeem, d.i. het jodensysteem in Rusland ons wè. Daerom, me motte in ons volk geen vreemd bloed dulde. Mae noe schei 'k er mee uut, want de vrouwe ei platte koeken gebakke, en die luste 'k liefste werm, Dus de groetenisse van BRAM. Kruiningen Aanvoer en belangstelling zeer goed. 7 Stieien, 30 koeen en 3 vaarzen werden aan het oordeel der jury onderworpen. 11 Dieren kregen meer dan 80 punten. Van den vereenigingsstier Tom werden zeer goede afstammelingen voorgebracht. Dieren met beste krui sen en goede beenstanden. Hem werd vlot de ver hoogde prijs toegekend. Yerseke Hier werd voor het eerst gekeurd. Resultaat was goed. 3 Stieren, 27 koeien en 8 stuks jongvee werden voorgebracht. Kwaliteit goed. 10 Koeien kregen meer dan 80 punten. Borssele Hier was de aanvoer en de belangstelling niet groot. 3 Stieren, 16 koeien en 2 vaarzen werden voorgebracht. 10 Koeien behaalden meer dan 80 punten. Oudelande Aanvoer en belangstelling waren goed. Kwaliteit voor uitgaande. De aanvoer bestond uit 5 stieren, 34 koeien en 2 vaarzen., Meer dan 80 punten kregen 10 koeien. Kwadendamme j De aanvoer en belangstelling was zeer matig. I Stier, 7 koeien en 10 stuks jongvee werden aangevoerd'. 3 Koeien kregen meer dan 80 pnten. De wed A Rijk bracht een beste familiegroep voor, bestaande uit moeder met beste dochters. F. Zeeuwsche telers en verzamelaars veroverden alle prijzen E Rotterdam werd 31 Mei de 6e Nederlandsche Brouwergersttentoonstelling geopend, welke aldaar ge durende twee dagen gehouden is en georganiseerd werd door het Nat. Comité voor Brouwgerst te Wagenin- gen. Nadat de gasten door den voorzitter van het comité, Ir. G. Veenstra, welkom waren geheeten, nam Dr. H. van Veldhuizen het woord, dïe het een en ander mededeelde over de tentoongestelde monsters en er daarbij op wees, dat er door de landbouwers vooral op gelet moet worden, dat steeds zoo droog mogelijk geoogst wordt. In 1942 bedroeg het vochtgehalte in de aangeboden monsters 16.7 pCt.; het jaar 1941. dat zich door zijn natheid onderscheidde, was dit 17.3 pCt. dus slechts weinig hooger. Hierna werden door Dr. van Veldhuizen de prijzen uitgereikt, welke dit jaar aUen in Zeeland terecht kwamen. In de groep Telersmonsters oogst 1942 werd de le hoofdprijs verworven door den heer S. H. v. d. Berg, te Wissekerke, met een partij van 16.000 kg. Kenia. Deze inzending kreeg 56 punten. De 2e hoofdprijs ontving de heer I. L. J. v. d. Maas te Kats voor zijn partij van 12.250 kg. Kenia, evenifens 56 punten. De 3e hoofdprijs ging eveneens naar Kats naar den heer I. L. J. v. d. Maas, voor een partij Kenia van 11.605 kg. met 55% punt; 4e hoofd prijs ontvingen de Gebr. Dieleman te Wissekerke met 55 punten voor hun inzending Kenia, 14.935 kg. Eervolle vermeldingen ontvingen; A. J. Quaak te IJzendijke met 8430 kg. Kenia, 54% punt; H. J. Hanson te Colijnsplaat met 7630 kg. Kenia, 54% pnt.; B. A. Steendijk te Nieuwerkerk met 5250 kg. Kenia, 54% punt. In de groep; Verzamel partijen oogst 1942, werden de volgende prijzen toegekend: le hoofdprijs: Coöp. Landbouw-Ver. te Kortgene, Ras: Kenia; hoeveelheid 75.000 kg.; 54 punten; 2e hoofd prijs: Risseeuw en Schippers, te Groede, Ras: Kenia; hoeveelheid 30.000 kg.; 54 punten; 3e hoofdprijs: N. V. Wilhelmina te Colijnsplaat; Ras: Kenia, hoeveelheid 50.000 kg.; 53% pnt. Eervolle vermeldingen: 2 partijen van J. P. Verburg, te Kortgene; Ras Kenia; elk met een hoeveelheid 38.000 kg.; 52 punten. van 50.000 kg.; beide kregen 51% punt; Gebr. van Damme te WolphaartsdijkRas: Kenia, hoeveelheid De prijs voor de beste partij verzameld bezuiden Rijn, Lek en Nieuwe Waterweg, viel ten deel aan het Zeeuwsch Landbouwhuis te Sluis; Ras: Kenia, hoeveelheid 40.000 kg.; 53 pt. De prijs voor de beste partij verzameld benoorden Rijn, Lek en Nieuwe Waterweg is dit jaar niet uitgeloofd doch veranderd in een tweede prijs voor de beste partij bezuiden genoemde rivieren en viel ten deel aan Blondeel en Co., te Aardenburg; 30.000 kg. Kenia met 53 punten. Tenslotte werd dan nog een prijs uitgekeerd voor de partij met de hoogste commercieele waarde, die ver worven werd door C. V. G. O. te Goes met 49 punten. Hoeveelheid 100.000 kg. Ras: Kenia. Dr. v. Veldhuizen wenschte de prijswinnaars geluk met de behaalde resultaten. Zooals gewoonlijk was de tentoonstelling weer met zorg ingericht. Langs de wanden der zaal hingen afbeeldingen, o.a. van den anatomischen bouw van den gerstkorrel, van de ziekten en verkleuringen en van voorkomende korrelbeschadigingen. Tenslotte dient nog vermelding, het overzicht van de gx>rtbereiding. De verschillende phasen van gerst tot ronde gort waren hier op duidelijke wijze te zien. BENOEMD tot lid van den Dijkraad voor de waterkeering van Calamiteuzen Leenderf Abrahampolder, als vertegen woordiger van de polders Kats en Al te Klein, L. M. de Vos, te Kats (Kortgene). In de week van 6 t.m. IS Juni Zondag: Juni van 8.008.15 uur H. I is het weer tijd voor ..den zin van het boer-zyn". Luisteraars, over dit onderwerp hebt U zoo in den loop van den tijd al veel gehoord Van morgen echter zullen w(j het eens hebben over den zin van het niet- boer zijn. Hoe Dirk van de Bos poort hierover denkt, kunt U op hovengenoemden tijd beluisteren. En wie komt om kwart voor één onze huiskamer binnen stappen? Niemand anders dan Dirk van den Hul. die in den vervolge nu om de veertien dagen en wel op Zondag middag van 12.45—13.00 uur over H. I zijn bekende praatje „Als ik bet voor het zeggen had" zal hou den Het onderwerp, waarover h(j vandaag zal spreken is zeer inte ressant en velen zullen op H. I af stemmen om te hooren wat hij over „Wy hebben het niet van hooren zeggen te vertellen heeft. Maandag 7 Juni van 13.00—13.05 uur brengt „Land en Volk" nieuws voor den boer en tuinder Van 20 45—21 00 uur H. 1 Recht is recht. Een reeks voordrachten over Germaansch en Romeinsch recht door Prof. Dr. C J van Apeldoorn. Ditmaal wordt behandeld „Rechts ontwikkeling In den loop der tjj- den". Dinsdag 8 Juni 33.00—13.05 hoort U een beschouwing over melkcontrftle door Ir. J. van Rijsewijk. Woensdag ft Juni hoort U van 13 00 13.10 uur een -eportage over wat er met onze overtollige aardappelen gebeurt Tijdens een bezoek aan zoo'n aardappelverwerkingsinstalla tie, hoopt de verslaggever, de heer Hiddinga. hierover meer te vertel len. Donderdag 10 Juni van 13.0013.05 brengt „Land en Volk" een praatje, dat vooral de bijenliefhebTTers zal interesseeren. De heer F. W. Beek huis van Till zal het een en ander vertellen over het winnen van zo- merhoning. Vrijdag 11 Juni van 13.00—13 05 H I vragen wij de aandacht van de volkstuinders. In deze vyf minuten zullen wenken worden gegeven, die ieder in zyn tuintje kan toepassen. W\i vestigen er nog even de aan dacht op. dat de volgende uitzen ding voor de volkstuinders zal plaats vinden Zaterdag 26 Juni van 13.00 13.05 en vervolgens om de veertien dagen Om 18.45 Is weer de beurt aan de Directie van den Landbouw. U hoort een reportage over het werk van het Centraal Instituut voor Land- De boer, de productie en de directie van den landbouw Voortaan radio-uitzendingen op Vrijdagavond In verband met een Ingrijpende wijziging van het uitzendschema van den Xederlandschen Omroep zullen na 1 Juni a.s. de radio uitzendingen In de serie „De boer, de productie en de Directie van den Landbouw" plaats hebben op Vrijdagavond van 18.4518.55 uur. De eerste uitzending, vol gens den nieuwen zendtijd zal dus geschieden op Vrijdag 4 Juni, zü betreft een reportage van een grasdrogerij. bouwkundig Onderzoek te Wage- ningen. Zaterdag 12 Juni van 13.3013.45 uur begeven we ons met den heer H. Bloem op een wandeling door Vlie- land's schoone natuur. Luisteraars bent U wel eens op dit mooie wad deneiland geweest? Neenonze gids zal U op dezen radio-wandel tocht langs een der mooiste plekjes van dit eiland brengen. O.a. bren gen wy een bezoek aan Vliehorst, de groote zandvlakte, waar ontel bare vogels nestelen en broeden en waar verder de zeldzaamste verte genwoordigsters van onze inheem- sche flora groeien en bloeien. Laten wy Vlieland eens wat beter leeren kennen, dus tot Zaterdagmiddag.

De landstand in Zeeland, geïllustreerd weekblad. | 1943 | | pagina 4