OOGSTHULP De Zeeuwsche merrie-premle-keuringen i In totaal waren er voor deze belangrijke keuringen in geheel Zeeland ruim 1550 paarden opgegeven. De eilanden namen er hiervan even 700 voor hun rekening. Er waren dus veel meer aangiften dan vorig jaar. Dit liet zich verklaren door het feit, dat van de bekroonde tweejarige en oudere, nog niet eerder op deze keuringen bekronde paarden, de stamboekpapieren vanwege het Stamboek door den heer Lako wer den afgestempeld. Deze dieren mogen alzoo vrij verhandeld worden, mits tegen geldige aankoopvergunning. De waarde stijgt hierdoor aanmerkelijk, daar de niet bekroonde der hierboven genoemde meniën enkel via de taxatiemarkten kunnen worden verhandeld, terwijl ze bovendien ook eerder worden gevorderd. De kwaliteit was in doorsnee iets beter dan vorige jaren, wat niet te verwonde ren is, daar de kwaliteit voortkomt uit de kwantiteit. Verschillende paarden verspeelden een goede kans omdat ze te mager waren. Niet dat de jury, die bestond uit de heeren H. J. Aernaudts te Sluis en A. L. Stallaedt te Kloósterzande, een best paard dat mager was niet wist te waar- deeren, dat wel. Maar voor de kans nummers er onder was het wel funest. De keuringen hadder in het algemeen een vlot verloop, he., weer was in door snee goed en de belangstelling eigenlek maar matig. Wat dat betreft kunnen de Zeeuwen een voorbeeld nemen aan de Oost-Brabant- sche fokkers, wier animo voor alle keu ringen buitengewoon is. Het is hier niet de bedoeling om alles precies op denzoet te volgen. Dit is ook niet mogeljjk We willen dan ook liever het beste naar voren brengen in algemeen verband. Hier dan de keurin gen op de eilanden in vogelvlucht. Middelburg. Vooral in de jongere cata- gorieën zit veel goed materiaal, hetwelk in overwegende mate bestaat uit doch ters van den bekenden stamvader Aria's Clairon, een der zwaarste zonen van den beroemden Clairon de la Lys Op dezen regel maakten de beide beste 2-jarige vosmerriën van J. de Visser te Dom burg die 1 en 2 kwamen in de kleine maat wel een zeer gunstige uitzonde ring. Merries met flink beenwerk en zwaar gebouwd. Ze zjjn reap, door Ko- vacs v. Kruiningen en door Nelson. In de klassen der tweejarigen had voor al veel succes de jonge fokker D A. v. Nieuwenhuyzen te Nieuw en St. Joos- land en Andr. de Buck te Grijpskerke, welke laatste ook in de 3-jarigen met drie bekroonden van de partij was. Met de stallen van A. Wisse-Vogelaar en C. Mesu zijn dit de hoeksteenen der Wal- chersche fokkerij. Met nog vele anderen, want de animo is ei groot, werd de jieu- ringsplaats Middelburg geleidelijk een der beste van de eilanden en komt daar materiaal dat op een nationale tentoon stelling een best figuur zou maken. In dit verband zouden wij niet graag ver geten de prima bruinschimmelmerries Aria en Astrid van de Linge van Andr. de Buck die gemakkelijk en onbedreigd 1 en 2 kwamen in de overigens goede klasse der 5-10 jar. groote maat. Vooral Aria is een schoone verschijning en een reis naar Middelburg waard voor een liefhebber Beide merriën zijn door Aria's Clairon ert voor deze, alsmede voor hun ambitieuzen fokker een groot succes. Kortgene. Zeer veel viel daarbij af de keuringsplaats Kortgene. Gezien tegen over den tijd dat de hengst Orange K 1457 er in volle productie was, is de keuring er wel zeer sterk achteruit ge gaan. In de oudere klassen stonden nog eenige zijner beste dochters op de voor ste plaatsen, maar er is zoo weinig meer van over dat dit slechts een schaduw is van wat er vroeger aan de lijn kwam. Er was een tijd dat Joh. Vogelaar na tionaal le stond met zijn vosschimmels, dat A. M. v. Nieuwenhuyzen een vier span beste schimmels had van Elegand de L&boureur en Gebrs. v. d. Landen beste bruinen om van de anderen nog maar niet te spreken; maar dat is nu verleden tijd. Er waren geen Noord- Bevelandsche fokkers op de keuring in St. Philipsland, anders hadden ze daar kunnen zien wat of er door eendracht en niet door aparte groepjes kan worden bereikt. Ze hadden er dan misschien eens diéper over nagedacht dan nu het geval Is, vooral daar door de jury nog enkele paarden werden bekroond die zulks ab soluut niet verdienden. Het spreekwoord der zachte heelmeesters achten wij wel algemeen bekend. Beate Lezers! As je zo's mee aore boeren an t prae- ten gaet, dan oor je overaol „Oe motte we van de zeumer in 's emelsnaem d'n oegst binnen kriegef" En 'k bin dae volkommen mèe eens. As toe voorop stelle da 't Europeesch belang gaet boven 't Nederlandsch, dan zei je toch an cToore kant: ,,'t Is toch ok een Europeesch belang dat d'oegst in Nederland binnenkomt en dat er zo weinig meugelyk bluuft stae." Toen a d'r an aolle mensen die in de landbouw werkzaem waere 'n vriestel- ling uutgereikt was, ja, toen zeië me: Ziezo, d'oegst is in elk geval verzekerd. Mae noe bin die vriestellingen ineens practisch ongeldig verklaerd en op de noe opgeroepen lichtingen 1923 en 1924 zu d'r nog wé meer volge. En in t algemeen mö de boer 't juust van die jonge krachten Mae affyn, 't is nie anders en zo as n generaal voo de slag nog s z?n troe> pen overziet, zo zu ons dat 'ok motte doeè. Welke krachten stae ons nog ter be schikking om d'oegst op tied binnen te kriegenf In d'eerste plekke bin d'r dan die nie onder d'arbeidsinzet vallende krachten de ouëre en de tot d'oegst vriegestelde arrebeiers van de jongere lichtingen. Noe nae mien gedachten zulle me d'r mee deze geschoolde krachten belange- nea niet komme. Dusmotte me de rest mee onge schoolde krachten voo mekaore brienge. En ier ligt voo de Nederlandsche arbeids dienst een groots werkterrein. De ruum tienduuzend jongens in d'ar- beidsdienst kunne 'ier laete zieë wat d ze waerd bin. En de tot noe toe opge- daene ervaringen wé getoond, dat zo wezenlijk wat waerd bin. Maed'arbeidsdienst kan mee z'n tienduuzend man nie overal tegelieke weze en d'r bluuft dus nog genoegd te doen. 'Oe losse m'n dat noe opt Krabbendijke. Doordat in dit rayon eenige goede paarden waren aangekocht en er eenige aardige paarden uit de allerachterste polders tegen Brabant meededen die vroeger nooit ter keuring kwamen, had deze keuringsplaats veel aan beteekenis gewonnen. Bij de tweejarige merriën kwam in de gr. maat aan den kop Koba v, Casterine door Kovacs v. Kruiningen en A. J. Boo- Welke werkkrachten bluuve d'r noe nog overt Ik zou zegge scholieren en vrouwen! As je 's naegaet dat onze boerenjon gens d'r plicht doeë en om mae 's 'n voorbeeld te geven de H.B.S.-ers S dae- gen in de weke schoole en bovendien nog 6 of 7 weken vacantie; dan zou ik zo zegge: Laete die 'ok d'r steentje mae s bie draege! Z'et d'r per slot van rekening zélf van mee. Wanneer d dus de oudste leerlingen van de Lagere Schoole, aolle klassen van ambachtsscholen, H.B.S., Gymnasium en noem maer op, wanneer d die 'n ver plichte oegstinzet opgeleit 'oort, dan komme d'r op die maniere wee tienduu- zenden en nog 's tienduuzenden krach ten bie. 'k Wette wé, ze bin ongeschoold, mae dae komme 'k zommedeen nog even op vrom. Zo is 't mee de vrouwspersonen ok. Elke vrouwe kan wé 's één of twee dagen in de weeke op 't land werke. Want wezenlik, mee mien gedachte is dat de eenige manier om d'oegst op tied binnen te kriegen. Noe nog even op dat ongeschoolde vrom gekomme. 't Is natuurlijk nie de bedoeling om 'n kind van 16 jaer, of 'n vrouwe op 'n zelf- binder te zetten of op 'n aerappelrooier, mae 't graen an schooven zette en de opgestoken of machinaal gerooide aerd- appéls opraepe en in 'n mpnde doeë, nen. Ze had door ziekte veel van het overschot dat ze te Goes op de 18 maan den keuring had verloren, 't Is te hopen dat ze haar oorspronkelyken vorm weer spoedig zal herkrijgen. Haar moeder is de bizonder goede fokmerrie Castorine K 17946 door Castor 916. De paarden van stallen Lenshoek waren hier evenals te Goes wat weinig in con ditie, waardoor ze minder indruk maak- daer ei je toch wezenlik geen veint van 20 jaer voo te wezen. Dit bin nog mé twee voorbeelden mé zo binder in d'oegsttyd 'k weet nie hoe vee van die werkjes, waer d drie onge schoolde krachten even vee doeë as één goed geschoolde. Minneer d de klassen van de scholen onder toezicht van de leeraren en de vrouwen onder toezicht van goeie krach ten op die maniere ingezet oorenoe dan gelove ik dat me d 'n einde op de goeie pad bin. En 'ok de betreffende personen, de scholieren en de vrouwen dus, noe ik gelove nie dat die dat noe zo'eel ver schrikkelijk zouë vinde. 'k Zegge nog 's: 't Is 'ok in ulder eige belang. En 'n kleine premie boven 't geweune rantsoen zou d 'n goeie pleister op de wonde weze. Ik gelove dat 't de taek van de Land stand is, dit te organiseercn en de boe ren op dat gebied 't elpen en de a.s. arbeidskrachten de neudige voorlichting te geven, 'k Zou wé 's graeg wete, oe d julder d'r over dienke. Klim aoUemael s in de pen en schrief je meening 's an mien, p.a. Postbus 31, Goes. En noe tot ziens en 'artelyk gegroet van julder yf "'""IlS Nu er zooveel krachten noodig zijn voor arbeidsinzet in Duitschland, om de oorlogs productie te handhaven en te vergrooten ten einde den oorlog te winnen, heeft de Jeugd storm gemeend het zyne te moeten bijdragen om in eigen land de voedselvoorziening veilig te stellen. Vele leden van den Jeugdstorm hebben aan den oproep van de afd. JSoerenzaken gevolg gegeven en zich aangemeld om behulpzaam te zijn by net binnenhalen van den oogst. Landbouwers, die een of meerdere stormers of stormsters als oogsthulp kunnen gebruiken, kunnen een aanvrage richten tot den Neder- landschen Landstand, AFD. JONGEN LAND STAND, KORTENAERKADE 9, DEN HAAG, onder opgave of stormers of stirmsters wor den gewenscht, alsmede het aantal. Tevens gelieve men te vermelden, hoe de jongens en meisjes gehuisvest zullen worden, wanneer ze kunnen komen, welke werkzaamheden ver richt moeten worden, hoe groot het bedrijf is, enz. De hulpjes genieten vrijen kost en inwoning en eenig zakgeld (naar leeftjjd en prestatie). Hoewel van deze jongens en meisjes niet hetzelfde geëischt kan worden, als van een volle arbeidskracht, zullen ze toch een wel kome hulp zyn bij het graan binden, garven smijten en vele andere werkzaamheden. Op grootere bedrijven, die een ,;roep jongens kunnen gebruiken, kan misschien ook voor een leider worden gezorgd. Men richte de aanvrage tydig aan boven, vermeld adres. S. B. .-i,i-

De landstand in Zeeland, geïllustreerd weekblad. | 1943 | | pagina 3