koolzaad Oogsthulp Oogsten en dorschen van Zittingsdagen Afdeeling Agrarische inzet in Juli 1943 =2=4, 3 Ongetwijfeld zullen vele boeren met gemengde gevoelens de werkzaamheden tegemoet zien welke noodig zijn om het thans te velde staande gewas kool zaad zonder al te groote verilezen te oogsten. Dit ia dan ook begrijpelijk, daar het koolzaad voor vele boeren een gewas is dat ze voor het eerst verbouwen. Men is dus onbekend met de behande ling; ook weet men dat het risico van het oogsten van geen enkel gewas zoo groot is als van koolzaad. Als practische Zeeuwsche boer wil ik gaarne een steentje bydragen door mijn ervaring welke ik het vorig jaar met den verbouw van het koolzaad opge daan heb. Het tijdstip dat met het snijden be gonnen moet worden is bij het zaad van het allergrootste belang, daar bij zonnig weer een dag te laat maaien veel verlies kan geven. Het laat zich aanzien, dat de oogst dit jaar zeer vroeg zal zijn. Wanneer de houwen voldoende bruin gekleurd zijn en het zaad bij opening een bruine kleur en soms reeds een zwarte kleur gaat vertoonen, kan met zichten begonnen worden. Bij donker weer behoeft men minder haast te maken dan bij scherp droog weer. Wanneer in de bruine houwen enkele voorloopers gaan verbleeken en de zwarte kleur van het zaad daardoor van buiten af beter zichtbaar wordt, is de rijpheid aangebroken. Als we met het oogsten beginnen, moe ten alle boeren wel weten, dat het snij den met den sikkel de allerbeste me thode is. De stand van het gewas of het ras kan reden zijn dat dit dan ook de eenige manier is om te oogsten. van twee jonge menschen, die alles samen willen doen? Die samen hun leven, maar ook hun huishoudendje willen opbouwen, die samen de handen aan den ploeg willen slaan, samen hun zaken bespreken en willen deelen m alle moeilijkheden? Wat ligt er b.v. niet een rijkdom verborgen in een klein boerderijtje, waar de boer en de boerin „voor" en „achter" samen leven; waar het vee met liefde verzorgd wordt. De groote scheiding die er in den laat- sten tijd zoo dikwijls tusschen voor en achter wordt waargenomen, zooals uok in het eerste schetsje duidelijk uit komt, bestond vroeger niet Toen leef den de boer en de boerin samen in hun bedrijf. Eenvoudig waren deze menschen, maar veel hebben zij gepresteerd, terwijl ze zoo weinig hulpmiddelen ter beschikking hadden. Zij namen de dingen zooals ze zich aan hen voordeden en zjj verricht ten groote werkstukken met als voor naamste hulpmiddelen de dingen, die zij rondom zich in de natuur vonden. Van het hout dat zij hakten zaagde de dorpsstelmaker planken, waarmede zij zelf hun huis onderhielden. En in de avonduren, als de vrouw bezig was met het spinnen van wollen garen uit de vacht van htm eigen schap, sneed de man mooie figuren in een gewone plank, die dan op de een of andere manier als practisch meubelstukje htm huis op sierde. Van het koren, dat op den akker groeide, werd door den dorpsmolenaar meel gemalen, waarvan de boerin brood en zelfs heerlijke koeken bakte. Van bet vlas, dat door den boer en zijn helpers gerepeld werd, werd door de boerin cf door een wever binnen geweven, dat in de huishouding werd gebruikt Prach tig werd dat linnen dikwijls opgewerkt. Dat was handwerk! Men kocht geen klaargemaakte patro nen in kleuren gedrukt, neen, mm werkte op eigen initiatief. En wat wa ren de motieven dikwijls schoon in al hun eenvoud. Ja, onze voorouders wisten reeds heel vroeg zeer schoone dingen te vervaar digen, dingen, die wij thans nog dikwijls Het Mansholt Hamburger koolzaad is een gelijkmatig gedrongen ras, wat min der geschikt is voor machinaal maaien dan het Lembkes, daar het door zijn veel vertakte stengels meer aan elkaar blijft haken. Het minder in elkaar haken van Lemb kes tegenover Mansholt's koolzaad kwam vorig jaar op mijn bedrijf waar ik beide rassen op een proefveld verbouwde en met de hand liet snijden duidelijk naar voren. Het Lembk^zaad is ruim geschakeld, waardoor de planten zich onderling ge makkelijk laten scheiden. Dit heeft bij machinaal maaien voordeelen bij het scheiden van wat afgemaaid wordt en wat blijft staan en bij het uitwerpen der schooven. Ook voor de zware gewassen is de aan gewezen werkwijze het snijden met de hand. Dit levert dan ook in alle geval len het beste resultaat. Het vraagt ech ter de meeste arbeidsuren en daarover kunnen in deze tijden niet alle boeren naar him believen beschikken. Het snijden met langen stoppel waarop het zaad dan neergelegd wordt, hetwelk bij wind het opwaaien voorkomt en het binden met touw, vlas of roggestroo is wel het meest aan te bevelen. Ook met het dorschen geeft dat vele voordeelen. Het opladen kan dan vlug met een vork geschieden en het verwerken op de dorschmachine geeft minder stagnatie, daar bij los zaad de harde dikke sten gels den toegang tot den trommel vaak versperren. Persoonlijk heb ik het machinaal maaien met den tractorbin der in den Wieringermeer gezien van een licht gewas. Dat ging zeer goed, zonder al te groote verliezen. Beschikt men thans over te weinig arbeidskrach ten en is het gewas niet al te zwaar, kan men van den binder gebruik maken, doch men dient het gewas minder rjjp te laten worden en ar* morgens zeer vroeg te beginnen. Het bindapparaat dient zoo gesteld te worden dat het touw om het stoppeleind gelegd wordt. Het groote voordeel is, dat direct ge bonden wordt, hetgeen met de hand veel tijd eischt. Het werken met den grasmaaier en het uitnemen met de hand gaat ook goed. Men krijgt een korten stoppel en is er dan op aangewezen het zaad in schijven of tollen te. zetten. Het zetten van schijven d.w.z. ronde hoopen van één laag die met een ploeglijn stevig in elkaar getrokken, en daarna met zelf- bindertouw vastgebonden worden is ook wel aan te bevelen. Vooral nu met de groote oppervlakte wel eens eenige dagen gewacht zal moeten worden om aan de j beurt van dorschen te komen, is het zaad op die manier tijdelijk geborgen voor wind. Daar al het zaad aan de zon bloot staat, droogt het by regen vlug op en kan het zonder verlies wel 2 A 3 weken blijven staan. Het tollen is bewerkelijker. Men dient dan met touw de bovenste laag stevig vast te binden om afwaaien te voor komen. Een bezwaar is dat met dorschen lan ger gewacht moet worden en daarmee ook het risico van het weer grooter wordt. Wanneer de boeren bereid zijn elkan der te helpen met het dorschen, kunnen vele moeilijkheden overwonnen worden t.a.v. personeel en wagens. Het zal noo dig zyn om zoo rationeel mogelijk te dorschen. Al het mogelijke moet ge daan worden door z.g. burenplicht ten einde dit te bevorderen. Daar de persdraadpositie zoodanig is, dat voor koolzaadstroo weinig of geen persdraad beschikbaar wordt gesteld, is het aan te bevelen dat oud draad gebruikt wordt, anders heeft men veel Maandag 5 Juli, Den Bosch, 14-10 uur, Or. Nassaulaan 14. Dinsdag 6 Juli, Maastricht, 9-12 uur, Capucynenstraat 69. Donderdag 8 Juli, Amsterdam 10-15 uur, Heerengracht 538. Maandag 12 Juli, Zwolle, 11.45-10 uur, Burg. v. Rooi ens traat 22. Dinsdag 13 Juli, Arnhem, 11-10 uur, Nrdl. Parallelweg 1. Donderdag 15 Juli, Alkmaar, 11-10 uur, Kennemerstraatweg 23. Maandag 19 Juli, Leeuwarden, 9.30-14.30 uur, Willemskade 11. Dinsdag 20 Juli, Groningen, 10-10 uur, Martinikerkhof 32. Woensdag 21 Juli, Assen, 9-18 uur, Oostersingel 25. Maandag 26 >Juli, Utrecht, 13-10 uur, Catarijnenkade 5. Dinsdag 27 Juli, Goes, 12-17 uur, Groote Markt 28. Woensdag 28 Juli, Den Haag, 10-12 en 14-17 uur, Anna Paulownastraat 36. Donderdag 29 Juli, Rotterdam, 10-12 en 13.30-15 uur, Wester singel 46. te veel werk het stroo achter de machina weg te krygen. Op iedere boerderij is wel wat gebruikt draad aanwezig wat recht gemaakt kan worden. C. J. M. KLOMPH met stille bewondering aanschouwen. Als wij de vele overblijfselen uit den oerouden tijd bekijken, hoe kunstig het vuursteen bewerkt is tot gebruiks voorwerpen: vlijmscherpe mesjes, en houweelen, als we het mooie aardewerk zien met de eenvoudige motieven, de prachtig bewerkte sieraden, vervaardigd uit goud, zilver en brons, de haarkam men, gemaakt uit de botten van de wilde dieren door de mannen geschoten op de jacht, dan bekruipt ons een beklem mend gevoel en dan realiseeren we ons: Wij met al onze wetenschap, met al het materiaal dat ons ten dienste staat, wat hebben w\j toch weinig gepresteerd vergeleken bij onze voorouders, die hoofdzakelijk steunden op hun eigen lichaams kracht en slechts hun hulpmidde len zochten in de natuur. Wat hebben zy toch dicht bij het ware leven gestaan. Waar is de mooie volkskunst gebleven, waaruit zooveel "zuivere levenssymboliek spreekt, waar is de groote zorgzaamheid, het verantwoordelykheids- en saamho righeidsgevoel; waar de levens vreugde, die bij den arbeid behoort? Daarvoor is gekomen: ip de plaats: vervlakking, egoïsme, verdeeldheid, gemakzucht en ontevredenheid. Het is begrijpelijk, dat deze toe stand geen stand kon houden. Er moest een reactie komen en deze is dan ook niet uitgebleven. Wij heb ben over de toestanden van bede a niet te morren, zy zrjn een voort vloeisel van de verwording der sa menleving, waaraan wij allen een deel hebben en waarvan wy nu de gevolgen hebben te dragen. Maar laten wij er voor waken dat de offers, die in dezen tijd worden gebracht, niet vergeefsch zyn. Uit dezen tijd zal een tijd geboren wor den, waarin de zin van het leven weer ten volle wordt beleefd en be grepen en de levenszin zal weer gaan spreken tot ieder ontvankelijk gemoed. a Het zal dit jaar niet gemakkelijk zijn den oogst op tijd binnen te krijgen, nu zoovele werkkrachten in Duitschland te werk worden gesteld. Voor het winnen van dezen gigantischen strijd I» bet echter noodzakelijk en niets #n- ders dan een blijk van kameraad schap, dat, terwijl In Duitschland de totale oorlog is afgekondigd, wi) ook alle beschikbare arbeids krachten niobiliseeren om onze bijdrage te leveren, ten einde te komen tot de uiteindelijke over winning. De Nationale Jeugdstorm, die het voorbeeld wil geven aan de geheele Nederlandsche Jeugd, heeft een beroep gedaan op zijn leden, die In de gelegenheid zijn, om zich als oogsthnlp In te zet ten. Vele Stormers en Stormsters gaan dit jaar by bevriende boe ren hun vacantia nuttig besteden, nuttig voor zichzelf en ook nut tig voor ons Volk. Want het ge heele Volk heeft er belang bij, dat de oogst goed uit zal vallen en op tijd zal worden binnengehaald. Niets mag In dezen tijd verloren gaan. Echter vele Stormers en Storm sters, vooral zy, die uit de stad komen, zUn niet in de gelegenheid by kennissen te gaan werken. Zy kunnen zich echter melden by de Afd. „Boerenzaken en Land dienst" van den Jeugdstorm. Tot nu toe zyn reeds meer dan 500 aanmeldingen binnengekomen. De Landstand stelt de boeren In de gelegenheid een aanvraag om één of meer oogsthulpen in te dienen. Zooveel mogeiyk echter zuilen re in groepsverband worden Ingezet. AANVRAGEN KUNNEN TOT 10 JULI GERICHT WORDEN AAN DE BUURTBOERENLEI- DERS. By de aanvrage moet worden op- gege ven le. Hoeveel jongens en meisjes worden gewenscht. 2e. Welke slaapgelegenheid aan wezig Is. 3e. Welke werkzaamheden ver richt moeten worden. 4e. Wanneer de jongens of meis jes kunnen komen en hoe lang er werk voor hen Is. 5e. Hoe groot het bedryf is. 6e. Hoe het bedryf vanaf het dichtst byzynde spoorwegsta tion Is te bereiken. Het zakgeld bedraagt naast vry'en kost en inwoning voor hen die 14 jaar of jonger zyn één gulden voor hen die 15 jaar en ouder zyn twee gulden per week. Meld U dus tydig by uw Buurt- boerenleider. S. B.

De landstand in Zeeland, geïllustreerd weekblad. | 1943 | | pagina 3