Bodem on bemesting PrlisvHa™"i'mhs0" w" Humussoorten Stroo in «Ion komposthoop Het Landelijk Rijvereenigingswezen j OEWEL liet nout het beste bouw materiaal is voor het inwendige van den naardenstal Is het toch de grootste vijand der dieren, wanneer het ondeskun dig verwerkt wordt. Helaas is het nog steeds te weinig bekend, dat bijna alle ziekten voor zoover zij niet door over brenging. aansteking of fouten in de voede ring zijn veroorzaakt, hun oorzaak vinden in het hout, indien het hout in den stal ruw. d.i. ongeschaafd verwerkt werd, want het ruwe hout is ten eerste een groote vuil en stofvanger, ten tweede de broed plaats voor allerhande ontuig. dat de dieren Pijnigt en ten detde de kiemplaats voor alle het paard ziekmakende zwammen, kie men en andere ziekte-verwekkers. Men behoeft slechts het oude, zich lange- ren tijd in den stal bevindende hout en meer in het bijzonder daarvan vochtige en vervuilde doelen onder de loupe te nemen om verrast te worden door het groote aan tal gevaarlijke bewoners dat dit hout her- borst. BIJ de verrotting van het stroorijke uitgangsmateriaal van den stalmest ontstaan donkergekleurde stofferi, die ten slotte in humusstoffen worden omge zet. Aanvankelijk onder spaarzame toetreding van lucht en uiteindelijk onder afsluiting van de lucht worden de verschillende stoffen afgebroken en weer anders opgebouwd, tot uiteinde lijk de voor den landbouw zoo bij uit stek belangrijke humusstoffen ontstaan. Dit is niet een enkelvoudige stof. zoo als suiker of zout, waarvan alle deel tjes dus onderling gelijk zijn integen deel worden onder de benaming een geheele reeks ten deele nog mbekende stoffen samengevat, die allemaal eigen schappen gemeen hebben, die we aan humus toedenken. Deze humusstoffen worden nu in twee groepen verdeeld, te weten den verteerbaren en den on- verteerbarcn humus. De laatste wordt ook wel stabiele humus genoemd (be stendige humus). Deze stabiele humus is, zooals 3e naam al aanduidt, dat gedeelte van de hu musstoffen, dat door bacteriën moei lijk aan te tasten is, dus een duurzaam bestanddeel van den bodemhumus gaat vormen Het andere gedeelte van de humus stoffen is wel door bacteriën aan te tasten, wel verteerbaar, dus en vormt dan ook een voedingsbron voot de microben. De stabiele humus Ir den bodem is een zeer belangrijk bestand deel. Dergelijke gronden houder het water goed vast en bevatten tevens steeds voldoende lucht. Een prachtige kruimelstructuur is doorloopend aan wezig, die door regen niet verstoord kan worden. Zoo zorgt de stabiele hu mus voor ideale bodemeigenschappen: Lichte grondsoorten worden "i zwaar der door, terwijl zware gronden er los ser door worden en meer doorlatend. Daardoor verbeteren ook de levensvoor waarden voor micro-organismen Voor ae zandgronden is vooral van belang, dat het water door den stabielen humus be(er wordt vastgehouden. Daardoor kan een langere droogtcperiode over wonnen worden Verdei worden de plantenvoeaende stof fen door humus <vebonden en zoodoen de voor uitspoeling gevrijwaard Deze binding is vrij los, zoodat deze stoffen te allen tijde voor de planten ter be schikking staan Dan is nog een be langrijke eigenschap van den stabielen humus het bufferend vermogen Hier onder verstaan we het volgende Door verschillende processen zooals bij bemesting met zure meststoffen kun nen zuren in den bodem ontstaan welke ernstige schade aan daarvoor gevoelige gewassen zouden kunnen teweegbren gen. Deze zuren nu worden door den stabielen humus gebonden, waardoor de schade wordt voorkomen. Omgekeerd worden ook eventueel ontstan® basen gebonden. De humus vangt dus van beide kanten, van den zuren en van den basischen kant, stooten op, vandaar de uitdrukking: „bufferend vermogen". Ten slotte is er nog het vermogen om verschillende plantenvoedingsstoffen uit den bodem beter oplosbaar te maken. Zoo draagt de stabiele humus, in sa menwerking met het koolzuur, dat door den gewonen humus wordt voortgebracht er toe bij, dat het phosphorzum in den bodem beter oplosbaar wordt ge maakt. Het een met al toont voldoende aan, welk een ongemeen belangrijke rol de stabiele humus in den bodem speelt. Om nog even een en ander samen te vatten, kunnen we chis vast stellen, dat stabiele humus: 1. Zorgt voor een betere watervoorziening. 2. Ook voor een betere luchtvoorzlening. 3. Ken goede krulnielstructuur bewerkt. 4. Den groei der micro-organismen be vordert. 5. Den groei der cultuurplanten gunstig beïnvloedt. 6. De zware gronden losser doet zijn. 7. De lichte gronden zwaarder maakt. 8. Planten voedende stoffen bindt en voor ultpoeling vrijwaart. 0. Ontstane zure cn basische schadelijke stoffen bindt. 10. Verschillende plantenvoedingsstoffen (o.a phosphorzuur) beter oplosbaar maakt. Zeker een aanzienlijk lijstje van goede eigenschappen. Een volgenden keer zul len we zien, wat de verteerbare humus voor hoedanigheden heëft. Barendrecht. Ir. A. Kerkhof De prijs, waarvoor zaden van klaversoor ten ten hoogste door een teler mogen wor den verkocht, bedraagt voor de hieronder vermelde soorten en kwaliteiten het daar achter vermelde bedrag per 100 kg: Inlandsch rood klaverzaad. Door den N. A. K. gecontroleerd en voorzien van een verklaring van den N.A.K. 185.—door den N.A.K. te velde en tevens op partij goedgekeurd en geplombeerd 225.— door den N.A.K. te velde en tevens op partij goedgekeurd en geplombeerd landras 250.— geplombeerd origineel 250. Inlandsch wit klaverzaad. Door den N. A. K. gecontroleerd n voorzien van een ver klaring van den N.A.K. ƒ215.— door den N.A.K. te velde en tevens op partij goed gekeurd en geplombeerd landras 245. geplombeerd origineel wit weide klaver zaad 270.—. Deze 'prijzen gelden af boerderij, exclusief zak en eventueele vergoedingen voor tus- sohenpersonen. Handelaars aan handelaars. De prijs, waartegen klaverzaden ten hoog ste door een handelaar aan een handelaar mogen worden verkocht, bedraagt voer de hieronder vermelde soorten en kwaliteiten, inclusief vergoedingen voor tusschenper- sonen. het daarachter vermelde bedrag per 100 kg: Tnlamlsrl) rood klaverzaad. Door den N. A. K. gecontroleerd en voorzien van een ver klaring van den N.A.K. ƒ210.door den N.A.K. te velde en tevens op partij goed gekeurd en geplombeerd 255.door den N.A.K. te velde en tevens op partij goed gekeurd en geplombeerd landras ƒ280. geolombegrd origineel 280. Tnlandscb wit klaverzaad. Door den N. A. K. gecontroleerd en voorzien van een ver klaring van den N.A.K. 245.door den N.A.K. te velde en tevens op partij goed gekeurd en geplombeerd landras 275 geplombeerd en origineel wit weide kla verzaad 305. llultenlnndsch rood klaverzaad 370. idem wit klaverzaad ƒ315.Incarnaat f 140 Lucerne 395 Deze prijzen gelden af pakhuis handelaar en exclusief zak. Aan den verbruiker. De prijs, waartegen klaverzaden ten hoog ste aan een uiteindelijken gebruiker mogen worden verkocht, bedraagt voor de hier onder vermelde soorten en kwaliteiten, in clusief vergoeding voor tusschenpersonen het daarachter vermelde bedrag per kg. Bij verkoop van hoe veelheden van: tu) SC O.* E Sa ƒ2.35 ƒ2.80 Inlandsch rood kla-. verzaad. Door den N. A.K. gecontroleerd en voorzien van een ver klaring van den N. A.K. Door den N.A.K. te velde en tevens op partij goedgekeurd en geplombeerd Door den N.A.K. te velde en tevens op partij goedgekeurd en geplombeerd landras ƒ3.10 Geblombeerd origin, 3.10 Inlandsch wit klaver zaad. Door den N.A. K. gecontroleerd en voorzien van een ver klaring van den N. A.K. Door den N.A.K. te velde en tevens op partij goedgekeurd en geplombeerd landras 3.1 Geplombeerd origin, wit weide klaverzaad 3.40 Bultenlandsch rood klaverzaad 3.90 Idem wit klaverzaad 3.30 Incarnaat 1.50 Lucerne 4.15 2.45 2.65 2.95 3.15 ƒ3.30 ƒ3.50 ƒ3.30 ƒ3.50 2.70 2.85 3.05 3.05 3.20 3.40 ƒ3.60 ƒ3.80 ƒ4.10 3 50 ƒ1.60 4.35 ƒ4.45 ƒ3.80 1.75 4.75 Deze prijzen gelden franco kooper en in clusief verpakking. Op rekening gestelde zakken, vervaardigd uit jute of andere vezelstoffen, moeten, mits ongeschonden, door den teler en den handelaar binnen den gebruikelijken ter mijn tegen factuurprijs teruggenomen wor den. De verkooper, uitgezonderd de teler, is verplicht van eiken verkoop een verkoop factuur af te geven, vermeldende naam en adres van den verkooper en afnemer, da tum van levering, omschrijving van het verkochte product en hoeveelheid, bruto prijs per eenheid, alsmede afzonderlijke ge specificeerde vermelding van de vracht kosten, welke door den verkooper in reke ning mogen worden gebracht. In een vorig artikel wezen ivy er op, dat men overtollig stroo '(liet versch moet onderploegen of verbranden. Nadat zooveel mogelijk stroo in den mest ver werkt is, komt het resteerende deel in aanmerking om in den komposthoop verwerkt te wor den. Voor een goede vertering ts echter een oordeeV-'ndige iverkwyze vereischt. Hoe wordt de hoop opgezet? I DEAAL zou het natuurlijk zijn, wanneer I wij den hoop konden opzetten op den ondoorlatenden vloer, omdat wij dan de vochtigheid geheel in onze hand zouden hebben. Den mestvioer nebben wij echtei noodtg voor den stalmest. Het beste is den noop op te zetten op een hoog en in de schaduw gelegen stuk grond. Nooit mag de hoop met den voet in het water staan, omdat dan het materiaal zou verzuren en niet verteren. Op hooge zandgronden kan men echtet wei één tot anderhalven steek in den grond gaan. De onderste laag bestaat uit boombladeren of stroo Wil men het stroo snel doen verteren, dan is het noodzakelijk, vooral bij roge;estroo, dat het vooraf gesneden ol genakseld wordt. Meestal zal het we! voldoende zijn als het stroo in drie stukken gesneden wordt. Dit snijden van het stroo wordt door velen als een groot bezwaar gevoeld, doch dit is het toen niet. Laat men het b.v. zóó inrichten, dat lederen dag 10 of meer bossen gesneden worden en in den hoon verwerkt. Het snijden gebeurt in Zee land algemeen met een sikYcel (zekel). In Stallonbouic Men vmdt hierin alle zlekte-verwpkkers verzameld; verder maden en alle bekende dierenkwellers, die het den paarden op stal onaangenaam maken. Hout maakt den stal warm en het is, zooals we reeds zeiden het beste bouwmateriaal, dat ons ter beschikking staat, wanneet het vakkundig wordt verwerkt. Het mag voor alles niet ruw verwerkt worden, maar moet glad geschaafd zijn en alle scheuren, sple ten en gaten moeten goed dlchtgestopt wor den. opdat alle houtdeelen gemakkelijk grondig gereinigd kunnen worden. Alle hou ten deelen moeten uitneembaar zijn, zoo dat ze gemakkelijk uit den stal genomen en gedroogd kunnen worden. Wanden, zol deringen. schotten en afrasteringen mogen met geen waterwerende stof bestreken wor den. doch moeten van tijd tot tijd een laagje kalkmelk krijgen, waaraan 5 pet. lysvorm is toegevoegd Het hout moet na melijk zijn natuurlijke eigenschap om voch tigheid op te nemen, wanneer de stallucht te droog is. behouden. Het hout moet de vochtigheid en de temperatuur in den stal regelen Alle middelen, die waterwerend zijn. zijn bij wisseling van temperatuur voot de afzetting van zweetwater en deza maakt de stallucht overmatig vochtig en dampiger. vochtige licht is in den stal in de meeste gevallen een gevolg van zweet- watervormmg. vooral dan. wanneer de noodige ventilatie en vensters ontbreken. de Oostelijke provincies gebruikt men vaak een houten tweesprong en een oude zeis. Beide methoden zijn uitstekend. Met een scherpe kuilspade kan men het stroo ook in stukken steken. De komposthoop wordt aangelegd in den vorm van een aardappelkuil. Dan kan men er telkens, b.v. by regenachtig weer, aan werken. De breedte kan tot 1,5 m be dragen. de hoogte tot 1 m. Wat kun er verder in verwerkt worden? Letterlijk alles wat verteren kan en be- mestingswaarde heeft. Laat men nu niet zeggen dat alles wat bemestingswaarde heelt op den mesthoop komt, want dit woidt wel vaak beweerd, doch in de prak tijk komt het heel anders uit. Zy, die nooit een komposthoop aanleggen, verza melen in den regel nooit waardevolle af valstoffen als boombladeren, slootaarde, onkruiden, opveegsel, asch, roet e.d. Al deze stoffen zyn voor den komposthoop waardevolle bestanddeelen, die in dezen tijd in geen geval verloren mogen gaan. Laat ieder, die vroeger nooit een kompost hoop opzette, het thans eens probeeren Men zal versteld staan over de hoeveel heid plantenvoedsel, die men aldus nog bij elkaar krygt en over de goede werking van den kompost, speciaal op grasland. Het bezwaar dat men algemeen hoort is nog alty'd het vele werk, dat er aan ver bonden zou zyn. Men kan er echter net zooveel werk van maken als men zelf wil, terwijl het verzorgen van den komposthoop een werlrie is dat uitgevoerd kan worden, wanneer net andere werk stil ligt, b.v. op regenachtige dagen of by vorst of sneeuw. Een goede vertering is hoofdzaak! Daarom moeten wy alle bestanddeelen goed dooreen mengen. Een weinig oude verrotte stalmest om het materiaal te en ten met de goede rottingsbacteriën is ook aan te bevelen. Verder wordt de hoop af gedekt met een laagje zwarten grond, zoo ongeveer een half steekje. Ook in den hoop kan men desgewenseht wat humusryice aarde of plaggen verwerken. Verder moet de hoop regelmatig vochtig gehouden wor den. Niet kletsnat, doch zoo dat er juist geen vocht uit wegsijpelt. Het beste zou men hiervoor het mestwater van den mesthoop kunnen nemen. Gier is natuurlijk ook goed: beer nog beter. Want voor de vertering is (wy zagen het een vorige maal) stikstof noodig. Die komt later wel weer virj. maar voorloopig heb ben de bacteriën die noodig voor hun ont wikkeling. Om de twee of drie maanden omzetten en opnieuw afdekken is prima. Men krygt dan tevens een kijk op de vertering dio aan den gang is. Kan men bij het eerste omzetten per 10.000 kg kompost een 3 tot 500 kg kalk er doorheen werken, dan be spoedigt men de omzetting. Is het land al van nature kalkryk, dan kan dit achter wege gelaten worden. Als men thans vroeg in den herfst reeds een hoop opzet, kan men dit al in het a.s. voorjaar over het Bij goeden aanleg, regelmatig omzetten, af- v&n het materiaal dat men heeft verwerkt. Bij goeden aanleg, regelmaig omzetten, af dekken en vochtig houden, krijgt men in ieder gev^xl een meststof die geschikt is om in Augustus 1914 over het weiland ge bracht te worden. De stalmest op het bouwland en de kom- gost op het weiland, zoo zullen wij het est aan de mestbehoel'te onzer gronden kunnen voldoen. W. GELDOF. Zondag 3 October: om 8 uur begint Dirk v. d. Bospoort de week met zijn praatje over den zin van het boer-zijnom 10 uur luisteren we naar „De dichter van de Liineburgerheide". Een klankbeeld rondom Hermann Lons. Maandag 4 October: W(j gaan om 13 uur met den verslaggever D. Hiddinga naar een bedrijf in Venhuizen, waar fijn© bloemzaden worden gekweekt. Dinsdag 5 October: Om 13.00 uur wordt de aandacht gevraagd voor een beschou wing over het eenige weken geleden uit gekomen verslag van den landbouwvoor- lichtingsdienst over veldproeven met kool zaad. Woensdag (i October: Oin 10.35 uur een praatje over het leven van den Drent- schen schrijver Harm Tiesing n.a.v. door Dr. C. H. Edelman verzamelde en bij Uitg. Van Gorcum en Cie. te Assen uit gegeven geschriften van Harm Tiesing, door D. v. d. Bospoort; om 13.00 uur brengen wij een bezoek aan een land bouwbedrijf in de Wieringermeer. Over H. II om 20.15 uur geeft da heer A. J. Herwig wenken voor onze zelf- tuinders en bloemenliefhebbers. Donderdag 7 Oct.: Om 13.00 uur vraagt de heer Herwig nogmaals de aandacht van onze bloemenliefhebbers voor een praatj© over de verzorging van de tulpen in den tuin. Vrijdag 8 October: Om 13.00 uur nieuws en wenken voor boer en tuinder; wjj brengen om 18.45 uur nog eens een be zoek aan den rentmeester van de Wie ringermeer om 19.15 uur hoort u o.m. het klankbeeld van Chr. Volkamp en H. P. Wouwenaar over de oude stad Gorinchem ,,Van Arkel's oude veste". Zaterdag 9 October: We gaan om 13.00 uur met den verslaggever D. Hiddinga een bezoek brengen aan den havenmeester van een oud visschersdorpmet Dr. J. H. Schuurmans Stekhoven maken wij om 13 30 uur een radiowandeling temidden der herfstkleur en vallende blftren. (Ingezonden mededeeling).

De landstand in Zeeland, geïllustreerd weekblad. | 1943 | | pagina 6