D. D. D. PRUIMTABAK Goifon- teiiiooustelliiig Officieele landbouw- mededeelingen SPREEKUUR LANDVROUWENLEIDSTER R. WALTHER DARRE BOERENDOM NIEUWE ADEL TEGEN ECZEEM J. M. LI ND E N B E R G H MANDENRECLAME 7 DE geiten ten toonstelling welke Woens dag 22 Sept. op het ruime Ledelplein te Oostburg werd gehouden, mocht zich, ondanks de minder gunstige weersomstan digheden, >n een flinke belangstelling \er- Die ^belangstelling was ten volle verdiend, daar de kwaliteit van de aanwezige geiten zeer bevredigend was. De jury had K^en gemakkelijke taak, doch kweet zich daar van tot ieders tevredenheid. De uitslagen waren als volgt: „toa, Geiten, ingeschreven in het Pro\ inciaal Stamboek, geboren in 1940 en later: 1 Bea trix, eig. J. Bertou. Oostburg; 2 Liza, eig. P. v. Vooren, Oostburg; 3 Roosje, eig. Ir. Waye, Oostburg; 4 Betsy 2, eig. Abr. Gos- seije. Schoondijke. Geiten, ingeschreven in het Provinciaal Stamboek, geboren voor 19401 Bertha, eig. J. Nunninck, Eede: 2 Liza, eig. A. J. Len- sen W. Kerkje; 3 Marie, eig. P. Manille, Schoondijke; 4 Irene, eig. Iz. v. d. ijver, Oostburg5 Corrie, eig. Ch. de Veij, Nieuw- vliet. Éénjarige -melkgeiten1 Betsy, eig. Abr. Buijze, Groede: 2 Lies. eig. G. van Hoeve, Kieuwvliet: 3. Kobie. eig. A. P. Haartsen- Koster, Schoondijke; 4. Lies, eig. J. F. Duste. Oostburg: 5 Mina; eig. W. P. Krij- nen Oostburg: 6 Betsy, eig. P. Luteijn, Zuidzande; 7 Grietje, eig. Jac. Verker- brugge, Schoondijke, 8 Nellie, eig. J. Buyze, W. Kerkje: 9 Marijs, eig. B. Christiaansen, Oostburg: 10 Sara, eig. idem. Tweejarige melkgeiten1 Bertha, eig. D. Luteijn. Oostburg: 2 Mina, eig. P. Boke- laar, Zuidzande; 3 Nellie v. 't Kerkje, eig. W. Meesen, W. Kerkje4 Laura Treffers, eig. J. Fremouw, Zuidzande; 5 Tinie, eig. F. v. Hulle, Zuidzande. Driejarige melkgeitendaarvan was er slechts 1 aangevoerd, n.l. Magareta, eJg. E. Plasschaert. Oostburg. die een 2e prijs werd toegekend. Vier- of meerjarige melkgeiten: 1 Flora, eig. Th. de Poorten. Oostburg; 2 Jonny, eig. F. v. Hulle. Zuidzande; 3 Blancblvan 't Kerkje, eig. W. Meesen. W Kerkje; 4 Betje, eig. W. P. Krijnen. Oostburg. Lammeren (volbloed)1 Liza 2, eig. A. J. Lensen. W. Kerkje; 2 Lena. eig. J. Tre- mouw, Zuidzande. Lammeren1 Corrie. eig. A. Goedegebeur, Zuidzande: 2 Lena, eig. F. v. Hulle, Zuid zande; 3 Irene, eig. E. Plasschaert, Oost burg: 4 Beatrix, eig. Jac. Verkerbrugge, Schoondijke; 5 eig. P. de Schot, Oost- burg; 6 Mickie, eig. Mevr. M. van Dyk, Schoondijke7 Betsy, eig. W. Christiaan sen, Oostburg; 8 Mina, eig. G. van Hoeve, Nieuwvliet: 9 Thea, eig. A. Marrietje, Schoondijke: 10 J. Deunink. Zuidzande; 31 Ida, eig. F. van Hulle, Zuidzande; 12 Lena. eig. Abr. Gosseije. Schoondijke: 13 Dora, eig A. Marrietje. Schoondijke; 14 Grietje, eig. Adr. P. Risseeuw, Oostburg; 15 eig. P. de Schot, Oostburg; 16 Rika, eig. J. Bruijne, W. Kerkje; 18 Lientje, eig. J. F. Duste Oostburg; 18 Greta, êig. Ir. Marrietje. Oostburg. Er was één geit met afstammelingen, n I. Liza, eig. A. J. Lensen, Waterlandkerkje, die een len prijs verwierf. Door mevr. M. van Dijk te Schoondijke, was een medaille geschonken voor de geit met de beste melkproductie. Dat bleek te zijn Liza, eig. A. J. Lensen. W.kerkje. Tot kampioene van de tentoonstelling werd benoemd Bertha, eig. J. Nunninck, Eede, met weinig verschil met Beatrix, eig. J. Berton, Oostburg, die tot reservekampioene werd benoemd. Do vrouw in haar huis Reeds sinds geruimen tijd! heeft men in Duitschland de noodzakelijkheid in gezien om bij landelijke bouwplannen niet slechts de architecten, maar ook economisch ervaren vrouwen te laten meespreken. Juist de vrouw kan het best beoordeelen, welke indeeling en uitrusting met technische inrichtingen de huishouding van de boerin vergemak kelijkt. Verleden jaar zyn reeds een aantal landbouwonderwijzeressen in een bijzonderen leergang geschoold voor .wonen en bouwen". Dit jaar wordt aan de Bouwschool voor Interieur en Ruimte-techniek in Berlijn een tweede cursus gegeven om de deelneemsters vertrouwd te maken met den praktischen arbeid in het bouwbedrijf. Later wil men van de deelneemsters aan dezen bursus gebruik maken als vakraadgeef sters voor bouw- en woonkwesties bij de landboeren Opslag van kunstmest Branden moeten voorkomen worden Nog niet zoo lang geleden zijn nog al eens branden ontstaan in opgeslagen kunstmest- poeder, zonder dat men terstond de juiste oorzaak kon vaststellen. Een nauwkeuiig onderzoek door deskundigen wees tenslotte uit, dat uit de papieren zakken, waarin de kunstmestpoeder zat. kleine hoeveel heden waren gevallen, die op den vloer in aanraking waren gekomen met aarde, strco cn vuil. Het vocht, aanwezig in deze aarde, stroo en vuil, was voldoende om verhitting van de kunstmestpoeder te ver oorzaken, die leidde tot zelfontbranding. Men zal dus goed doen er voor te zorgen, dat kalksalpeter, kalkammonsalpeter eA chilisalpeter niet blijvend in aanraking komen met organische stoffen, zooals hout wol, stroo, hooi, vlas, kippenveeren, stal- veegsel en dergelijke. Alle kunstmest is" hygroscopisch, d.w.z. zij neemt vocht in zich op, evenals suiker en zout dat doen. Het is dus te begrijpen, dat er broeiingsprocessen kunnen ontstaan, als kunstmest in gonjezakken en dergelijk verpakkingsmateriaal wordt omgeslagen óp plaatsen, waar vocht kan toetreden, b.v. door lekkage, grondvocht, omhoog komend water, regen, enz. Dit broeiingsgevaar wordt des te grooter, naarmate de zakken met kunstmest dichter op elkaar zijn ge stapeld. Daaruit valt terstond al te be grepen, dat het niet raadzaam is, kunst mest in gonjezakken op een vochtigen schuurvloer te bewaren. Evenmin is het gewenscht den kunstmest af te dekken met hooi (w stroo, vooral niet, als het hooi of het stroo vochtig is. want een zoo danige afdekking bevordert den broei. Op een droge plaats opslaan Het is van het grootste belang, kunstmest op een droge plaats op te bergen en dan nooit op den aardbodem. Mocht men op den aaidbodem moeten opslaan, dan dient eerst een vloer van houten latten te wor den gelegd, die minstens 10 c.m. van den ffrond verwijderd is, zoodat de lucht vrije- ijk tusschen den bodem en de opgeslagen zakken kan toetreden. Eén der beste buitenlandsche deskundigen Dp het gebied van brandgevaar en brand bestrijding. Dr. Von Schwartz, vestigt er in het bijzonder de aandacht op, dat meng sels van kalk en Thomasmeel met organi sche kunstmeststoffen, zooals guano e.d., vooral vochtvrij moeten worden opgeslagen, omdat anders gevaar voor zelfontbranding bestaat. Onder alle omstandigheden wordt het als raadzaam aanbevolen, kunstmest stoffen steeds op te slaan in een bergruimte op de boerderij, die volkomen vochtvrij is. De kunstmeststoffen moeten bovendien niet onderling vermengd worden. GOES Bezoekt Hotel-Café-Itestaur. „T I V 0 L I" t.o. Station Goes Telef. 2555 TE HUUR GEVRAAGD een kleine arbeiderswo ning. Br. No. 6966. Volk en Bodem, Postbus 281 te Den Haag. en de grond boven de 2 pet. als tarra wor den afgetrokken. Wanneer het percentage grond de 15 pet. te boven gaat, zal niet tot verlading wor den overgegaan. Tarreering zal plaats vinden zooals dit tot nu toe in den consumptie-handel gebrui kelijk was. 2. Uitwendige gebreken. Een partij of een gedeelte van een party aardappelen mag bij levering door een teler maxintaal 2 pet. zichtbare gebreken of afwijkingen, van wel ken aard ook, bevatten. Uitwendige gebre ken zijn: a. beschadiging; b. groen; c. droogrot: d. natrot; e. zieke; f.aaltjesziek, voor zoover aantasting goed zichtbaar is; g. pokken en schurft; h. popperigheid (mis vormd); i. ritnaalden (vreterij) indien de vreterij zich tot het oppervlak van de knol len beperkt. Het cmder d. genoemde uitwendige gebrek (natrot) mag bij aflevering in een partij echter in het geheel niet voorkomen, aan gezien het steeds mogelijk zal zijn, dit uit te sorteeren. 3. Inwendige gebreken. In een party of in een gedeelte van een partij mogen niet meer dan 10 pel. verborgen gebreken voorkomen. Partijen of gedeelten van partijen met meer dan 10 pet. zullen niet voor consumptie worden afgenomen. Inwendige gebreken zijna. kringerigheid (vuur)b. pseudo- netnecrose; e. aaltjesziek, wanneer de aan tasting niet of niet goed zichtten" is: d. stoot of kwaliteitsblauw; e. glas (g-iaz^rig- heid)f. ritnaalden (vreier-y) wa*.n%*r de knollen <llep zijn ingevreten: g hel. Dit komt meestal voor in grootc kuoiWn er. kun derhalve altijd worden uitgesorteerd. In dien dit niet mogelijk is. dan is voor zwart- hol maximaal 5 pet. toelaat baar. Rundveelevering. Begin October a.s. zal iedere rundveehou der een kaartje ontvangen waarop vermeld is het aantal melk- en kal (koelen dat nA 1 December 1943 mag worden aangehouden. Degenen die meer koeien aanhouden dan is toegestaan, kunnen desgewenscht vóór 1 December 1943 één of meer dieren vrij willig aan het Bedrijfschap leveren. Alle kilogrammen, die in 1943 teveel geleverd worden, komen in mindering op dén aan slag 1944. Melkveehouders die een te gering aantal liters melk hebben afgeleverd zullen ver- licht worden vervroegd d.w.z. voor 1 >ec. te leveren. Goede melk-leveranciers. die dit kunnen aantoonen, kunnen bij den P.B H. of te Goes daarentegen eenige weken uitstel van levering op aanslag 1943 krijgen. Echter mag dan nog ten hoogste circa 500 kg te leveren zyn. en bovendien geen ander lever baar vee aanwezig zijn, dan koeien die nog meer dan 10 L. melk per dag geven. Schapenaanslag. De schapen-aanslag is thans als volgt vastgesteld 20 pet. van het verleende bedryfsmaximum van overjarige schapen 100 pet. van alle ramlammeren of weeten geboren in 1943 en aanwezig per 25 Juli '43; 25 pet. van alle in 1943 geboren ooilam meren, aanwezig per 25 Juli 1943 Voor geregistreerde (stamboek) schapen is de aanslag lager. Thans kunnen weer geleidebiljetten ver strekt worden voor liet vervoer van alle schapen. Voor handel van boer naar boer dient eerst een aankoopvergunning by den pl. vertegenwoordiger te worden aange vraagd. Ramlammeren en/of weeren mogen alleen gekocht worden als tevóren bij den P.B.H. van den kooper daarvoor contrac ten zijn aangevraagd. Alleen op een des betreffende verklaring worden geleide- biljetten verstrekt. DE WND. PROV. VOEDSEL- COMMISSAR1S V. ZEELAND. Taxatiemarkten paarden De Wnd. Prov. Voedselcommissaris voor Zeeland maakt bekend dat inr de maan den October, November en December a s. op de hieronder vermelde data en plaatsen, taxatiemarkten voor paarden zullen worden gehouden. /.ierlkzce 3 Nov. en 1 Dec.Tholen 5 Oct., 5 Nov., 3 Dec.; Yzendfjke 12 Oct., 9 Nov., 7 Dec.; Hulst 13 ^ct., 10 Nov.. 8 Dec.; Middelburg 22 Oct., 19 Nov., 17 Dec.; Goes 19 Oct., 16 Nov., 14 Dec. Oostburg 26 Oct., 23 Nov.. 21 Dec.; Axel 27 Oct. 24 Nov., 22 Dec. Afhalen veevoederbonnen De Wnd. Voedselcommissarls voor Zeeland brengt ter kennis van de georganiseerde veehouders, dat zij veevoederbonnen voor de periode 31 Oct.27 Nov. 194cT op 4 en 5 October a.s. af kunnen halen bij de Pl. Vertegenwoordigers Later afhalen heeft tot gevolg, dat géén voederbonnen zullen worden uitgereikt. De bonnen moeten vóór of op 7 October tl.a.v. bij den gebruike lijke:! handelaar worden ingeleverd. Benoeniingt-n Benoemd tot voorzitter van het bestuur der vaterkeering van de calamiteuze pol ders Onrust c a., J. I. Karelse te Wisse- kerke gezworene van het waterschap Oud- en Nieuw Noord-Beveland J. de Regt te Kats, gemeente Kortgene gezworene van het waterschap Stavenisse: C. M A. Steendijk te Stavenisse; gezworene van den SchengepolderG. de Jager L zn.. te Wolpbaartsdijk. Monilia in appels cn peren Zoo omstreeks den tyd, dat appels en peren beginnen te rijpen, treedt duidelijk aan den dag of de vruchtboomen al of niet door Monilia zijn aangetast. Is dit het ge val, dan hangenaan de takken bruine rottende vruchten, overdekt met grijzige wratjes, de sporenkussentjes. Het is dien stig dergelijke vruchten te verwijderen, om' de infectiehaarden zoo gering mogelijk te maken in aantal. Dit geldt vooral, nu wy het voornaamste bestrijdingsmiddel, de vruchtboomcarbolineum. moeten ontberen. In normale tijden is een winterbespuiting met 7% pet. V.B.C., gevolgd door een voorjaarsbespuiting niet l1', pet. Bordeau- sche pap. zoodra de knoppen gaan zwellen, een uitstekende bestrijdingswijze. Thans is de grootst mogelyke hygicne gewenscht. In dit verband is het ook goed wonde- plekken zoo spoedig mogelijk met verf, entwas of kankerdoód af te dekken. Misoogst aardappelen. Telers, die een aardappelopbrengst hebben, welke beneden de doorsneeopbrengst van hun streek ligt. moeten hiervan tijdig schriftelijk kennis geven aan de afdeeling Aardappelen, Landbouwhuis Goes. Deze opgave is ingevolge wettelijke be palingen verplicht. De telers zullen zich t.z.t. niet kunnen beroepen op misoogst of mindere opbrengst, indien zij hiervan niet tijdig kennis hébben gegeven. Kwaliteitseischen voor consumptieaardappelen. Algemeen: Partijen consumptie-aardappelen dienen door telers practisch vry van grond en gebreken te worden geleverd in de sor teering 28 mm opwaarts. De teler moet steeds trachten door sorteering de aard appelen vrij van grond en gebreken af te leveren. Wanneer dit in bepaalde omstan digheden niet mogeiyk zou zyn, mogen de aardappelen worden geleverd met macht neming van de hiéronder genoemde percen tages voor toegestane afwijkingen 1. Grond. Het maximaal toegestane per centage grond bedraagt 2 pet. Indien on- mogelyk met 2 pet. of minder kan worden afgeleverd, zal de partij worden getaxeerd De Provinciale Landvrouwenleidster, Mevr. VAN GORSEL—WELLEMAN, zal iederen eersten Dinsdag van de maand te beginnen 5 October a.s., in het Provincaal Kantoor, Markt 28, te Goes, spreekuur houden van 12.15-14.15 Alle Landvrouwen, die wenschen of moeilijk heden hebben, zjjn van hartè welkom. ADVERTEERT IN DE LANDSTAND In eiken goeden boekhandel verkrijgbaar: In deze tijden van ommekeer en beroering is net goed. zich eens rustig te kunnen bezinnen op eigenwaarde en zelfbesef. Aan de hand vkn deze beide werken van den frooten deskundige Darre, is het mogelijk een goed inzicht e krijgen in de grondslagen van ons hoerendom er de nieuwe adel geen geldadel die daaruit kan voortkomen. Deze boeken behoort iedere zelfbewuste boer in zijn bezit te hebben, om geregeld eens iets na te kunnen lezen tot een oeter begrip van wereldgebeuren als voortzetting van sibbe- en familieleven Boeken, die iedere Landstandsfunctionaris die zich zelf respecteert, beslist in zijn bezit moet hebben Prijs gebonden in geheel linnen band met foto van den schrijver f 11.en f 8. Uitg. „Volk en Bodem" Kortenaerkade 10, Den Haag PRIMA RECEPT voor bereiding van PRUIMTABAK uit eigen teelt. Uiterst eenvoudig en doeltreffend. Inlicht brj: Landbouwkundige - Gorssel H.H. LANDBOUWERS EN VEEHOUDERS!! Een 1/3 muds Aardappelmand f 1.95 Een li muds Aardappelmand f 1.60 franco/rembours Totaal f 8.20 NU TIJDELIJK VOOR f7.—. Beitel direct porte wordt vergoed en levering rechtstreeks af fabriek, uitsluitend DE BESTE KWALITEIT, over Uw eigen winkelier, wiens adres U opgeeft. Luikens Smits - Mandenfabrikanten MUSSELKANAAL

De landstand in Zeeland, geïllustreerd weekblad. | 1943 | | pagina 7