Wenken van de week De Landstand in Zeeland Olie op golven Hoe bewaren we onzen vleeschvoorraad het best ONZE hoofdredacteur schrtfft, zeker tot veler voldoening, zijn rubriek „In drukken en Gedachten" weer. Toen deze in den afgeloopen zomer werd stop gezet, hebben wij getracht in „De Week ir. Weinig Woorden" de taak van Indruk ken en Gedachten voort te zetten. Nu meenen wij echter goed te doen „De Week in Weinig Woorden" te staken, daar een groot deel, van wat we daarin bespraken nu weer door den hoofdredacteur zal wor den behandeld. In de plaats daarvan komen nu de „Wen ken van de Week". Daarin willen wij in het kort de aandacht vragen voor zaken, die voor den boer in zyn bedrijf van be lang zijn. Wy hopen, dat deze nieuwe rubriek bij den lezer in den smaak zal vallen en evenveel gelezen zal worden als zijn voorganger. Zoo'n vaste rubriek wordt op den duur een vertrouwd raadsman. EVEN een verbetering van een storende fout in de Actualiteiten van 2 weken geleden. Daarin stond o.m. vermeid, dat de provincies Friesland en Groningen procentsgewys den uitgebreidsten aard- appelverbouw hebben. Dit moeten zijn de provincies Friesland en Drenthe. De aan dachtige lezer zal dit wel begrepen hebben. Wie nog grasland over heeft, dat geschikt is om te scheuren, doet goed, dit thans nog om te ploegen, als het weer het toe laat. Door een goede graslandexploitafie kan in sommige gevallen wel* een perceel uitgespaard worden. Houdt niet meer gras. land in stand, dan voor uw veestapel noo- dig is. Wat men over h'eeft, kan veel be tere diensten bewijzen voor de voedselvoor ziening, wanneer het als bouwland wordt benut. Bovendien ontvangt men nog de scheurpremie. Daarom, scheurt grasland, als U dat eenigszins mogelyk is. Uit verschillende provincies krijgen wy be richt. dat door sommigen nog niet volledig is voldaan aan den scheurplicht. Er moet de hand aan gehouden worden, desnoods met voor de schuldigen minder aangename maatregelen, dat wat verplicht gescheurd moet worden, inderdaad ook gescheurd wordt. Het wordt een onhoudbare toestand, wanneer zij, die niet aan hun verplichtin gen voldoen, blijven vrijuit gaan. Anderen getroosten zich vaste opofferingen en in ieder geval werk en moeite, om mede te werken aan de uitvoering van wat de Overheid in deze jaren noodig acht. Deze menschen verdienen waardeering. Men mag niet den indruk laten ontstaan, dat de Overheid het met het toezicht op de na leving van haar voorschriften zoo nauw niet neemt. WINTERTIJD goede gelegenheid voor grondonderzoek. Om een juist inzicht te krijgen in den kalktoestand en de behoefte aan fosforzuur en kali, is frondonderzoek een prachtig hulpmiddel. Ien kan dan den kunstmest, dien men toe gewezen krygt, dóAr brengen, waar zij het meeste noodig is. Ook kan men met de verdeeling van den stalmest rekening hou den met de uitkomsten van het grond onderzoek. Om een goede monstername te waarbor- fen, is het wenschelijk, den Voorlichtings- ienst te vragen monsters te nemen. De Landbouwconsulent heeft daarvoor des kundig personeel. Vermoedt U, dat uw grond kopergebrek heeft, stelt den Landbouwconsulent daar dan mee in kennis. Deze kan dan een onderzoek op koper laten instellen. Nu de voorziening met fosforzuurmest- stoffen alles te wenschen overlaat, zoekt men onwillekeurig naar middelen, die aan het fosforzuur-gebrek tegemoet kunnen komen. Tegenwoordig wordt wel propaganda gemaakt voor het Hesbaye- losfnnt. Dit product wordt in Belgie in de buurt van Luik gewonnen. Het is een natuurlijk fosfaat, met 16 èl 17 c,0 in mine- raalzuur oplosbaar fosforzuur. Zooals met alle natuurlijke fosfaten het geval is, zal het fosforzuur uit Hesbaye-fosfaat voor de planten moeilijk bereikbaar zijn. Eerst moet dat fosforzuur door inwerking van het bodemvoclit vrijgemaakt worden. En dit gebeurt slechts in voldoende mate op zure en sterk zure gronden. Is de grond weinig of in het geheel niet zuur, dan wordt dat vrijmakingsproces sterk ver traagd of nagenoeg geheel stopgezet. Ver der moet het fosfaat zeer fijn verdeeld zijn, wil er eenige werking van te ver- Redactie-adres: Zeestraat 69, Den Haag, Tel. 116754. Uitgave: Uitgeverij „Volk en Bodem", Postbus 281, Den - Haag. Advertenties: Losse plaatsing 26 ct. per m.m., in alle edities 76 ct. per m.m. Abonnementen: Voor nlet-leden van den Nederlandschen Land stand 5.— per jaar of 1.25 per 2 maanden. Alle briefwisseling betreffende exploitatie, advertenties en abonnementen, aan postbus 281, Den Haag, Telefoon 11.66 88 wachten zijn. Uit dit alles volgt wel, dat van het Hesbaye-fosfaat als natuurlijk fosfaat, slechts op zure gronden eenig direct resultaat te verwachten is. Wel is het zoo, dat op andere gronden op den langen duur het fosforzuur wel vrijkomt, doch daar "kunnen in vele gevallen wel enkele jaren overheen gaan. Grondonder zoek kan een aanwijzing geven, of succes te verwachten is. Gaat men Hesbaye-fos faat aanwenden, strooi het dan vroeg in den herfst sn vermeng het goed met den grond. Geef slechts kleine hoeveelheden, want zwaardere bemestingen geven in ver houding minder resultaat dan lichte be mestingen. De prijs is ongeveer 8.— per 100 kg by 16 in mineraalzuur oplosbaar fosfor zuur. Dit lijkt ons wel wat aan den hoo- gen kant. Voor men Hesbaye-fosfaat gaat gebruiken, mod men dus grondig nagaan, of er succes van te verwachten is. NOG iets over de toewijzing van haver aan de verbouwers van dat product. Men heeft kunnen lezen, dat zij die over de volle havertoewijzing uit eigen oogst willen beschikken, hun na ver vóór 28 No vember moeten hebben afgedorscht. Wan neer men dat bericht zoo leest, kan men den indruk krijgen, dat men, als men later dorscht geen haver-toewyzing meer zou krijgen. Zoo is het echter niet. Volgens inlichtingen uit bevoegde bron is de rege ling aldus: Men wil zoo spoedig mogelijk over de haver beschikken voor de verwer king tot havermout, e.d. Dorscht de teler nu vóór 28 November al zijn haver af, dan krijgt hij de volle toewijzing voor zijn paarden. Dorscht men echter later, dan wordt een gedeelte van de havertoewijzing vervangen door mengvoeder. Voor elk 100 kg. haver, die men inhoudt wordt dan 70 kg. mengvoeder verstrekt. Inderdaad zal men met 70 kg mengvoeder niet zoo goed af zijn, als met 100 kg. In zekeren zin is er dus een premie gesteld op het vroegtijdig afdorschen van de haver. Zoo zal men trouwens het officieele be richt ook wel hebben opgevat. MAAS. HET is een bekend feit, dat een wilde zee getemd kan worden door het uit gieten van olie over de golven. Menige bemanning van een in nood ver- keerend vaartuig heeft aan het op deze manier tot kalmte brengen van het wilde water het levensbehoud te danken. Wij dachten daar onwillekeurig aan, toen we kennis namen van de mededeeling, dat In de maaftd der wintersche feestdagen aan alle Nederlanders een kwart flesch raapolie verstrekt zal kunnen worden. Dit mag dan geen groote hoeveelheid zün, als we weten, dat er ongeveer 9 millioen van ui6 kwartflesschen noodig zyn, dan wordt het een kwantum, waarmee In een woe dende branding iets te bereiken zou zijn. En wanneer we dan ook nog weten, dat de koolzaadverbouw voor de meeste boe ren een nieuwtje was, waaraan ze maar schoorvoetend begonnen en dat van de verkregen opbrengst een zeer aanzienlijk deel moet dienen om het gewone vetrant- soen op peil te kunnen houden, dan zegt die extra kwartflesch toch wel het een en ander. Dan moet het inderdaad zyn: olie op de golven; het kalmeerende middel dat uit zicht geeft op behoud voor een van zün ankers geslagen schip en deszelfs opva renden. Voor de Landvrouwen: VOOR vele van onze Landvrouwen breekt de maand weer aan, waar in het vleesch verwerkt en voor bewaring gereed gemaakt moet wor den. De vleeschbonnen moeten In geleverd worden en nu zal iedere Landvrouw ongetwijfeld het verlangen koesteren, het vleesch zóó te verwerken, dat haar gezin tot het laatste toe op ge regelde tijden van vleesch voorzien kan worden. In het begin wordt er vaak te royaal van gegeten, met als gevolg, dat tegen het einde van de bonlooze weken de voorraad geheel verdwenen is. Nu is er een veel toegepaste ouderwet- sche manier van vleeechbewaren: n.l. het drogen. By drogen echter hebben we te rekenen met een enorm gewichtsverlies een gewichtsverlies, dat in de dagen van overvloed niet geteld werd, doch waar we nu terdege rekening mee moeten houden. Hoe meer vleesch men droogt of tot droge worst verwerkt, hoe kleiner de voorraad vleesch wordt. De beste manier om ge wichtsverlies tegen te gaan en de vleesch voorraad zoo groot mogelijk te maken is het vleesch in glazen te steriliseeren. Veel vrouwen zullen vroeger „geweckt" hebben en dus nog wel weckglazen bezit ten. En zjj zullen er goed over moeten nadenken wat voordeeliger voor haar is, groenten te steriliseeren of de glazen vrij te houden voor de slacht. Wanneer de voorraad glazen toereikend is, kunnen hoofdkaas en zure zult ook ge steriliseerd worden. Dit heeft tot voordeel, dat men niet met azijn behoeft te werken, waardoor de hoofdkaas op 't laatst erg zuur wordt. Bij steriliseeren is de hoofd kaas en de zure zult onbeperkt houdbaar geworden. Ook lever- en bloedworst kan men uitstekend wecken. Men moet dan de worstmassa niet in de darmen stoppen, doch de flesschen met de worstbry vullen. Versche worst, in darmen gestopt, kan men uitstekend in het zout bewaren. Men legt de stevig gestopte worst op den bodem van een kleinen Keulschen pot goed in elkaar gepast, zoodat er zoo min moge lijk open ruimte over blijft en bedekt de worst met een laag zout. Daarop rolt men een nieuwe worstlaag^n elkaar. Steeds laag om laag met dik zout bestrooien. Verder zal iedere Landvrouw het vleesch verwerken op de manier, zooals haar ge zin dat het lekkerst vindt. De een houdt veel van gepekeld, de ander van gebraden vleesch. Bij pekelen moet men echter be denken, dat belangrijke voedingsstoffen verloren gaan. Als er flesschen genoeg zijn, kan men het zoo indeelen, dat men voor iedere week een flesch vleesch gebruiken kan. Als slot van de drukke slachtdagen kun nen onze Landvrouwen de huisgenooten verrassen met zelfgemaakte worstbroodjes. Voor het deeg neemt men: 200 gram bloem, 250 gram gekookte koude aardappelen, iets zout. 30 gram boter. d.l. water, een mes. fnmtle dubbelkoolzure soda, Indien moge- ijk 1 el. De fijngemaakte aardappelen (liefst twee maal door de roerzeef) met dc bloem, de dubbeldubbelkoolzure soda en het zout vermengen. De boter er in fyn snjjden, het ei (iets achterhouden om de broodjes te bestrijken) en het water toevoegen en even kneden. De tafel en de deegrol (by gebrek kan een flesch goede diensten bewyzen) met bloem bestrooien, het deeg even door de bloem wentelen en voorzichtig uitrollen. Het deeg regelmatig dubbelvouwen, uit rollen, weer vouwen en een tydje op een koele plaats laten rusten, tot 't weer wat Is opgesteven. Deze behandeling nog twee maal herhalendoor het telkens dubbel vouwen komt er lucht tussclien de deeg lapjes, zooals by het echte bladerdeeg. Ten slotte rolt men het uit tot een lap van *4 c.m. dikte, waarvan men recht hoeken snijdt van ongeveer 14 c.m. lang en 8 c.m. breed. Hierop leggen we een rolletje worst van ongeveer 10 c.m. lang, bevochtigen de randen met iets water en plakken net broodje dicht. Beschikken we over een ei, dan wordt de bovenzijde be streken met een weinig losgeklopt eigeel en in een warmen oven gaar en bruin ge bakken. (Wanneer men geen ei heeft, kan het gebak, kort voor het uit den oven wordt genomen, met water bestreken wor den). Beschimmeld voer veroorzaakt bij paar den gemakkelijk vergiftiging. Ook aan klevende gronddeeltjes leveren gevaar op. Jonge paarden moet men niet in een warmen koestal plaatsen. Frissche lucht en veel beweging werken heilzaam. Grasland, December, kalizout en slak- kenmeel, deze vier behooren brj elkaar. Rijkslandbouweonsulenten zijn Rijks ambtenaren, die gaarne gratis adviezen verstrekken aan landbouwers in hun ambtsgebied. Doe er uw voordeel mee. Volwassen geiten geeft men naast hooi en stroo hoogstens 3 4 4 kg. wortelen of bieten per dier en per dag. Electrische weideafrastering wordt op de Deensche eilanden bijna op elke boerderij aangetroffen. Het voldoet uit stekend en de aanleg was niet duur. De gemiddelde melkproductie van de Deensche gecontroleerde koeien in 1942 bleek ongeveer 900 liter lager te zijn dan in 1938. In de maanden Juni en Juli werden vol gens het maandblad van het C. B. S. 12.700 Nederlandsche arbeidskrachten, uit den landbouw, voor tewerkstelling in Duitschland uitgezonden. Vliegen in veestallen, zoowel steekvlie gen als niet stekende huisvliegen kun nen met het Gesarol-spuitmiddel goed bestreden worden. Hoe groot is het getal van onze volksge- nooten, die, zoolang de oorlog duurt, heen en weer geslingerd zyn op de felle bran ding van een valsche propaganda, welke den ondergang door honger en gebrek tot uitgangspunt nam en die met alle midde len trachtte, by voorbaat elk reddings middel tot werkloosheid te doemen! Honger behoeft niet geleden te worden als alle krachten er zich maar voor spannen om de natuurlijke mogelijkheden tot het uiterste te benutten en de Voorzienigheid haar zegen daarover geeft. Zy, die leiding geven, hebben dat van den aanvang af gezegd en de noodige maatregelen geno- jnen. Maar zoo hoog waren de golven van haat en verdachtmaking en onwil opge zweept, dat by menigeen de verderfelijke noodlotstheorie: het helpt toch niet, wat wij doen, ingang kon vinden. En waar dat het geval was, daar werden tot reddende mede werking geroepenen soms tegenstrevers en in-den-weg-Ioopers. Maar desondanks konden wy vier harde jaren van oorlog en blokkade, van opzette lijke vernietiging en onproductieve tegen- stribbelary verdragen met een talrijken oe- zettingstroep binnen de grenzen en een ruim twee millioen meer zielen tellende bevolking doorkomen zonder gebrek te lijden, met hoogere rantsoenen dan in een vorigen oorlog, waarin Nederland neutraal was en geen vreemde troepen binnen zyn grengen zag. En na die vier jaren kan de oude traditie van iets extra's bakken voor feestelijke dagen in eere gehouden worden en de dienst der Voedselvoorzie ning als weldoende, zij het bescheiden, Sinterklaas optreden. Me dunkt: we mogen daarvoor ais volk wel zeer dankbaar zyn en er een oogen- blik voor nemen om de beteekenis er van terdege in ons op te nemen. Wie dat doet, die zal tot de erkenning moeten komen, dat hier olie op de golven gegoten wordt in kritieke omstandigheden. Logisch zou het in den gedachtengang van millioenen Nederlanders geweest zün, als wy wrak en gebroken, met rammelende ribbenkasten en holle oogen Sinterklaas In 1943 tegemoet hadden moeten treden. Im mers: Nederland kan nooit zichzelf voeden en bovendien zouden immers de Duitschers alles opmaken? En ga nu eens kyken, neen, niet in onze boerendorpen, waar, wat het eten aangaat, waarlyk maar weinig van den oorlogstoe- stanr gemerkt wordt, al zyn de hammen zoo dik niet en de worsten wat minder in getal, neen, niet op het platteland, maar in de steden, ga daar eens kyken. Zeker, dan zyn er menschen, die het met de maag een beetje op een accoordje moeten gooien men loopt er nog vief en veer krachtig by den weg, men doet gewoon zyn werk en men eet op zeer groote schual lekkere hapjes uit banketbakkerswinkels. En men bakt ook daar straks met olie van eigen bodem iets voor de feestdagen. Dat komt, doordat onze boeren over bet geheel genomen hun plicht verstaan en vervullen in de kracht van hun boeren* geloof in de vruchtbaarheid der aarde, dat komt doordat de Duitschers niet alles opeten en dat Éomt, doordat zy ons zoo veel mogelyk behulpzaam zyn by een rede- lyke organisatie van de voedselvoorziening en het bodemgebruik. Den boer moet het groote voldoening ge ven, dat straks zooveel huisvrouwen dank baar de kwartliters extra mogen opnemen om er eenige blydschap mee teweeg té brengen in de gezinnen. En in die gezlif- nen moet er wel heel wat stil schaamte gevoel zyn over het gelooven in zooveel voorbarige en valsche oordeelvellingen, over zooveel wantrouwen en misverstand. Kyk, als dat zoo is, dan zal er olie op de golven van haat van verdachtmaking ge goten worden en dan zal de rustige kracht van een op zyn toekomst vertrouwend volk zich opmaken om zich er, meer eens gezind dan tot nu toe, door te slaan. De leugen, dat het geen zier zou helpen als men zyn bedryf omstelde op koolzaad teelt, deze leugen is door die negen mil lioen kwartliters te niet gedaan, zooals al zooveel leugens door de waarheid te schande gemaakt werden. Wie dat inziet, opent zichzelf het uitzicht op een andere wereld dan die van den doodenden haat en wie gaarne meedoet om van die kwartliter meer te maken, ja, die is ryp om ook te gaan inzien, dat het er uiteindeiyk niets toe doet, wie in ons goede Europa de verbouwd* olie nuttigt, omdat wy allen samen op kracht moeten blyven. waar wü te zamen één toekomst hebben. Hoe is het, lezer, die ons tot hiertoe niet hebt kunnen begrüpen en volgen, werd er by U olie gegoten op de branding van valschen haat en misleiding? D. v. d. B.

De landstand in Zeeland, geïllustreerd weekblad. | 1943 | | pagina 2