Fruitteelt, wildschade en jacht E' Calciumarsenaat beschadigingen Nl IN „De Landstand" van 19 November verscheen van de hand van den heer Booij een uitvoerig betoog onder den titel: ..Wildschade in de fruitteelt". In derdaad heb ik den heer Booij verzocht zijne klachten en beschouwingen in een artikel in „De Landstand" te verwerken Het is n.l. zóó. Ik krijg nog al eens brie ven, dikwijls meerdere per dag, met tal van op- en aanmerkingen en allerlei ad viezen en wenken, die, hoe goed ook be doeld, herhaaldelijk wyzen op een gemis aan kennis van zaken en ook op een vol strekt eenzijdige instelling van de zyde der schryvers. Een indiviaueele. afdoende beantwoording van al die vragen en be schouwingen vereischt van mij meer tijd, dan ik beschikbaar kan stellen. Bovendien bereik ik zoodoende slechts enkele belang stellenden en belanghebbenden, terwyl de behandeling ^an het onderwerp in „De Landstand voor zeer velen van nut kan blijken. Het verruimt den blik. het bevor dert het inzicht, dat naast persoonlijke en groepsbelangen er ook een algemeen be lang is, terwijl tevens,' merkwaardigerwijze, herhaaldelijk in herinnering moet worden febraeht, dat wU onder oorlogsomstandig- eden leven Maai ook bij beschouwingen in ..De Landstand" dient een strenge zelf beperking te worden toegepast, want ook „De Landstand" is gerantsoeneerd Wanneer men het artikel van den heer Booij nog eens onder oogen neemt, dan zal men aanstonds ervaren, dat zijn betoog eenerzijds terecht opkomt voor de belangen van de Nederlandsche fruitteelt, anderzijds getuigt van een eenzijdige instelling ten opzichte van de jacht. Wat nu 't belang van den Nederlandschen fruitteler betreft., zij er op gewezen, dat reeds maanden geleden deze uiterst belang rijke aangelegenheid in besprekingen en briefwisseling tusschen de afd Tuinbouw, waaronder de fruitteelt ressorteert, en my in studie werd genomen Ik kon ei toen reeds op wijzen dat ik Inmiddels de be treffende instanties van het Departement van Landbouw en Visscherj) opmerkzaam had gemaakt op de noodzakelijkheid, by de samenstelling dei toekomstige jacht- sehappen afdoende maatregelen te treffen ten opzichte van onze specifieke fruitteelt gebieden en ik kan tot mijn genoegen me- dedeelen, niet anders dan volle instemming en bereidheid tot medewerking te hebben ondervonden. Sedert dien is opnieuw op een bijeenkomst van de Leiding dei Afd. Tuinbouw met genoemde instanties van den wensch, tot samenwerking te komen, ge bleken in dezen zin, dat bij de samenstel ling van de jachtsehappen specifieke fruit teeltgebieden bijzondere bescherming zullen genieten. >at alles is neel fraai en oemm-dtgend voor de roekomst, maar... er zijn nog geen jachtsehappen, er is nog geen nieuwe jachtwet en wy leven nog in oorlogstyd Aan de totstandkoming van hetgeen op het gebied van het jachtwezen dringend nood zakelijk is wordt door de betrelfenden met jjver cn deskundigheid gewerkt en de be langen die daarbfj betrokken zijn worden rijpelijk overwogen, maar ook hier wordt, ais uiting van den afkeer van alles, wat wordt beschouwd als tot de nieuwe orde te behooren, dikwijls tegenwerking onder vonden ook van hen, die beter konden en moesten weten Dit veroorzaakt weer vertraging, waar het algemeen belang een spoedige afdoening wenschelyk maakt. Roeien niet de riemen die wjl hebben. I NTUSSCHEN leven wij onder de oude 1 jachtwet en hebben dus te roeien met de riemen die wy hebben. Dat deze wat vermolmd en ontoereikend zijn, is te be treuren: het feit «ehter valt niet weg te cijferen. In een korte Desctiuuwing onder den titel „Boerenrecht en Boereneer", eveneens in „De Landstand" van 19 November j.l., heb lk de handhaving van het gezag het hoog ste goed genoemd voor elk volk, dat leven wil Ik wil daarmede zeggen, dat ook een verouderde jachtwet nageleefd dient te worden en dat dus de politie terecht een ieder verbaliseert, die wederrechtelijk zon der jaehtacte en jachtvergunning, hazen en ander wild tracht te bemachtigen. De overtreder stelt zich zoodoende gelijk met den strooper en wilddief. Van tweeën één. Of de betreffende ontving zyn geweer van daartoe bevoegde zijde met de aanwijzing om wild te bemachtigen ter bescherming van de fruitteelt en de politie zal hem geen haar krenken: of hij ontving dat geweer onder de uitdrukkelijke voorwaar de. dat daarmede niet gejaagd mocht wor den. Doet hij dat toch dan handelt hij wederrechtelijk en wordt terecht geverbali seerd, terwijl hij bovendien het geschon ken vertrouwen misbruikt heeft Dit was de strekking van my-n betoog en ik geloof stellig dat de heer Booij het met mij in dit opzicht ool« eens zal zijn Maar nu scheiden zich onze wegen. Om te beginnen staan de truittelers dus onder de oude jachtwet, geenszins zoo machteloos tegenover het baas en ander al dan niet schadelijk gedierte als de heer Booij voorstelt. Bovendien zijn en wa ren er. althans destyds. tal van maatrege len ter bestrijding van schade te treften geweest. Heeft men deze nagelaten dan gaat de benadeelde niet vrij uit. Ik moge een en ander nog eens zeer in het kort toelichten. Wanneer men de Kosten van den aanleg van een boomgaard, de bemesting, het on derhoud, de bespotting, het snoeien en alles wat er verder bij te pas komt by elkaar optelt dan komt men tot een zeer aanzienlijk bedrag als geïnvesteerd kapi taal en evenzeer tot een belangrijk bedrag aan vaste jaarlyksche kosten Een behoor lijke afrastering. die zeker afdoende te ma ken is vormt daarbij, gezien den veeljarigen levensduur, slechts een uiterst gering be drag lot het geheel. Dat desondanks in de voorafgaande jaren daartoe niet algemeen werd overgegaan is weliswaar verklaar baar doch niet tp verdedigen Ln vele ge vallen werd gerekend op "de strooperij in de omgeving, waarbij de eigenaar van den oofttiun wel eens bereid was een handje te helpen De overheid was zeer vlot met het uitreiken van .vergunningen" en van een jaehtacte: geweren waren er in ov«- vloed en de kantonrechter was nog al mild. Kortom, het liep wel. Nü zijn er oorlogs omstandigheden, de geweren zyn grooten- deels ingenomen, het verkrijgen van een iachtacte en het recht tot jagen is zeer beperkt. En nu is Holland in last. Maar ook thans is men niet machteloos. Nog altijd bestaan de Wildschadecommis- sies en ook al zijn deze niet bevoegd tot het uitkeeren van schadeloosstellingen, art 61 van de Jachtwet 1923 is nog steeds van kracht. Dit artikel luidt: Op voorstel van of na ingewonnen advies van de schade- commissies kan door onzen met de zaken van de jacht belasten Minister (thans de Secr.-Generaal van het Dep. van Land bouw en Visscherij) aan door hem aange wezen. te goeder naam en faam bekend staande personen de opdracht worden ver strekt, om, mits niet op Zondag, op bé- paalde aangewezen gronden wild of scha delijk gedierte te beperken of op te rui men." Kr is een uitweg! N zoo is er meer, waaruit blijken zal, dat een beroep op de Overheid niet vergeefsch behoeft te zijn. Vervolgens heb ik niet ééns, maar her haaldelijk m deze kolommen geadviseerd een beroep te doen op hen, die m hun om geving bevoegd zijn ook thans t§ jagen. Ik weet, dat dit beroep m vele gevallen vruchtdragend is geweest. Zelf heb ik den heer Booij mijne diensten en die van één of meer anderen daartoe aangeboden. Ik weet, dat in den buitengewoon stren gen winter 1941-'42, met -zijn langdurig en hoog sneeuwdek, veel schade in de boom gaarden aangericht werd. Deze schade was inderdaad zeer bedenkelijk, doch ook ge heel abnormaal. Bovendien zijn er in dien winter en ook in het koude voorjaar veel hazen en ander wild omgekomen. Thans is de toestand zoo, dat er naar hartelust gestrikt wordt, het toezicht veelal onvol doende is, de straffen in het algemeen ge ring en de prijzen van het bemachtigde wild ouitensporig hoog zijn. Maar ook, waar ondanks dezen samenloop van om standigheden de hazenstand nog niet ge heel werd uitgeroeid, kan de wildschade nog met vrucht bestreden worden en wel als volgt: Men omkleede de boomen of struiken, waar mogelijk met dun carton of papier of men bestrijke stam of twijg met een mengsel van kalk, carbolineum of een vervangings middel en koemest. Dit dient een paar maal per winter te geschieden en werkt vrijwel afdoende. En wanneer dan nog wildschade wordt waargenomen, dan voedert men de hazen op een plaats, waar men ze hebben wil met wat bieten, knollen, wortelen of anderszins. Mocht ook dit nog niet geheel afdoende zijn, dan zal men goed doen het vruchtboomsnoeisel ter plaatse te laten liggen. Men ziet dus, zoo geheel machte loos staat men allerminst. Ten slotte nog dit: de heer Booij komt, al sprekende over de hazen, tot een beschou wing over jacht in het algemeen. Het is deze uitspraak, waarin overigens de heer Booij allerminst alleen staat, die mij noopt tot een nadere toelichting, welke in een der volgende nummers van „De Land stand" geplaatst zal warden. W. G. NIEUWENKAMP, Leider afd. Bosch- en Jachtwezen. VOOR ONZE FRUITKWEEKERS Het gebmik van vergiften tegen vretende insecten in de fruitteelt. |U liet algemeen gebruikte lood- arsenaat niet meer verkrijgbaar is, door het ontbreken van de noodzakelyke grond stof voor de bereiding (lood), is men nood- zakelykerwijze aange wezen op andere giften om de vretende insec ten te bestrijden. Een van die vergiften dat er in het groot voor beschikbaar is en ook, wegens ontbreken van voldoende andere gebruikt wordt, is het calciumarsenaat. hetgeen reeds eerder door den Plantenziektenkundigen Dienst werd aangeraden, omreden het wel met Califor- nische pap gemengd gespoten zou kunnen worden in tegenstelling met het loodarse- naat, waarmede men in de afgeloopen jaren minder gunstige ervaringen bad op gedaan Doch ook calciumarsenaat bleek hierin niet te voldoen, neen, het middel was nog erger! Wat bleek immers: calciumarsenaat gaf niet alleen met. Californische pap groote kans op schade, zelfs onvermengd verspoten leverde het groote gevaren op voor de bladverbranding, zooals meerdere groote bedrijven reeds vorig jaar en ook weer dit jaar tot hun groote schade moesten ondervindenVorig jaar gaf de P.D er de schuld aan. dat er calcium arsenaat gebruikt zou zyn, dat een te groot gehalte aan vrij arseenzuur zou be zitten. Doch dit jaar bleek, dat zelfs het door hem aanbevolen calciumarsenaat nog froote schade kon geven. Mogelijk spelen e weersinvloeden na de bespuiting hierin een groote rol. Een vaststaand feit blyft, dat een bespuiting met calciumarsenaat zoowel vermengd als onvermengd met Ca lifornische pap e.a. sproeimiddelen zeer groote kans op schade bljjft geven. Bij- Groninger Kroon, ernstig door calcium arsenaat beschadigd ï.nxton Superbe, ernstig door oalrlum- arsenaat beschadigd. (Foto's archief). gaande foto's geven hier nog eenigszms een beeld van, ze zijn genomen op een bedrijf waar werkelijk dit jaar een enorme schade is geleden door het gebruik van calsiumarsenaat. Deze schade beperkt zich echter niet alleen tot dit jaar, maar zal zeker door den zeer slechten bladstand ook haar invloed op den oogst van het volgend jaar uitoefenen. Het was werkelyk vreese- Ujk om deze schade aan te zien. Sommige gevoelige exemplaren als bijv. Gron. Kroon, Laxtnn Superbe en andere, waren bijna alie bladeren kwyt. Van den pruim Reine Victoria werd niet één smakelijke vrucht geoogstTerwijl één boom op dezelfde rij, welke toevallig was overgeslagen vol hing met dikke smakelijke vruchten. Verder zagen we nog ernstige beschadiging oij Goud-Reinette, Present van Engeland, Per- zikroode enz. Ja zelfs de sterke Jac. Lebel bleek een bespuiting met calciumarsenaat niet eens goed te kunnen verdragenEn dit was hier niet het eenige bedrijf dat een groote schade leed, ook elders in een geheel andere streek zagen wy meerdere bedrijven welke flinke schade vertoonden van bespuitingen met dèïe gevaarlijke stof. Het spreekt vanzelf dat de eigenaren er in het vervolg wel voor zullen op- Sassen om hun boomen hiermede weer te esnuiten. Maar: wat moeten ze dan ge bruiken? Loodarsenaat ls niet meer ver krijgbaar en de enkele kweeker die het afgeloopen jaar zijn laatsten voorraad op gebruikte, ziet zich geplaatst voor een moeilijke keuze! Wat moet hij nu gebrui ken om de vretery en de wormstekigheid te bestrijden? Andere middelen tegen vre tende insecten zyn niet in voldoende hoe veelheid te krijgen en tevens zeer duur. Hier is dus een taak voor de Overheid om tijdig maatregelen te nemen en te zorgen dat wij hier wél over voldoende goede vergiften kunnen beschikken. En we heb ben hier het oog op het Nirosan van de Baver, dat algemeen zelfs in Duitschland is voorgeschreven voor den wijnbouw, om dat loodarsenaat zoo giftig isOok in Frankrijk wordt het met succes gebruikt. Gesarol heeft het afgeloopen jaar ook be vredigende resultaten opgeleverd doch is zeer duur in gebruik. Spoed is echter in deze zaak gewensaht, de tyd gaat zijn gang, de middelen van vervoer zyn lang zaam en het nieuwe seizoen staat weer on gemerkt voor de deur. Wie nog calcium arsenaat in voorraad heeft en het moet gebruiken omdat hij niet anders in voor raad heeft, raden wij aan om tevens een kleine hoeveelheid sproeikalk door de vloei stof te gebruiken. Baat het niet het schaadt in eeen geval. Overigens zouden we den fruitkweekers willen aanraden: neemt een proef met het veel minder gevaarlijke Kie- zelfluorbariiim. Te gebruiken sterkte be draagt 0.4 Het kan zoowel vermengd als onvermengd met Californische pap verspoten worden en waarschijnlijk ook met 'de andere gebr"'kelijlce zwavelsproei- stoffen, en misschien ook wel met de Vervolg uitslagen van pag. 3. Hulst Hengsten groote maat: 1. Nico van XJlft, 113477, eig. H. Kerckhaert Breda en E. H. M. de Maat, Stoppeldyk; 2. Maurits van het Waterhof, 113312, eig. Th. de Koek—v. d. Bulk, Kloosterzande3. Karei van Guido, 113796, eig. H. Kerckhaert, Breda en E. H. M. de Maat, Stoppeldijk- 4. Paulon, 115610. eig. Wed. E. Verschue- ren. Hengstdijk; 5. Wenny van Melo, 113087, eig. Gebr. Verstraeten, Graauw 6. Gysbrecht, 116141, eig. R. de Rechter, Clirige; 7. Guido van Stryen, 113178, eig. H. Kerckhaert, Breda en E. H. M. de Maat, Stoppeldyk; 8. Timo, 113320, eig. R. Buysse, Graauw; 9. Castro van Tiné, 116119. eig. C. de Cock, Stoppeldijk; 10. Klavie, 117902, eig. P. Hendriks, idem; 11. Klaas van Zandberg, 114941, eig. P. d'Haens, Graauw12. Boudewijn van Ca- thalynhof, 117422, eig. A. D. H. Verschue- ren, Hengstdyk; 13. Moustic van Clinge, 116140, eig. R. de Rechter, Clinge*14. Clairon van het Wiel, 116143, eig. A. G. Buysrogge, Graauw. Hengsten kleine maat1. Marquis van Abs- aale, 115585, eig. R. E. Begheynv. Damme, St. Jansteen2. César, 113607, eig. C. v. Esbroeck, Hengstdijk; 3. Egbert van Ro senberg, 115528, eig. P. J. Boënne, Graauw: 4. Dirk van de Louisa, 119970, eig. Gebr. Kerckhaert, Nieuw-Namen; 5. Barra, 116139 eig. Gebr. Verstraeten, Graauw; 6. Clairon van Cavalier, 118756, eig. H. Kerckhaert, Breda en de Maat, Stoppeldyk; 7. Harold van Molenhoek, 117874, eig. F. P. Brooy mans, Kuitaart; 8. Brillant van Paulus- polder, 113331, eig, Gebr. Sponselee, Stop peldijk; 9. Cladon van Castro, 118845, eig. Gebr. Fassaert, Boschkapelle10. Bruno van Kruispolder, 114958. eig. C. Vereecken. Kruispolder; 11. Idéal van Eeckhof, 117925 eig. P. v. d Voorde. Walsoorden- 12. Pie- ter van Saeftinge, 118952. eig. Gebr. Serra- rens, Ossenisse; 13. Solon, 115611, eig. Wed Ed. Verschueren, Hengstdijk; 14. Colosse van t Hoogland, 116837, eig. Gebr. Serra- rens, Ossenisse; 15. Edzo, 115521, eig. Wed A. Verschueren, Vogelwaarde; 16. Henk van Statenboom, 116182, eig. A. de Deckere Clinge; 17. Wim van Melo, 117373, eig p' Bruggeman—Buysse, Graauw; 18. Bern- hard van het Waterhof, 114933, eig. Th. de Koek—v. d. Bulckf Kloosterzande Merries, groote maat: 1. Olga van den Melo. 116137. eig. C. Steyaert—Plasschaert Graauw; 2. Feria van Schelfhoutshoek, 113005. eig. R. Buysse. Graauw; 3. Roset van Kloosterzande. 114986, eig. P. A. Stal- laertHiel, Kloosterzande4. Docile, 118498, eig. J. v. Acker en C, Plasschaert, Abs- dale5. Nora van Kruisdorp, 116885, eig. A. Stallaert, Kloosterzande6. Hermine, 113989, eig. J. v. Acker en C. Plasschaert, A.bsdale; 7. Kitty van Cambron, 113688, eig. E. F. Volkeman, Vogelwaarde; 8. Ellie van Clairon. 115518. eig. L. Bruggeman. Graauw: 9. Flora. 115517, eig. J. de Cock, St. Jansteen10. Mirza van Marquis. 113334, eig. H. Schelfhout. Hengstdyk; 11 Clara van Absdale, 115598. eig. G. de Deckere, St. Jansteen; 12. Elza, 113993. eig. J. de Cock, St. Jansteen13. Bea van Clairon, 113985, eig. L Bruggeman. Graauw; 14. Mirz.a van Schuddebeurs. 114509, eig. C. Dobbelaer, Hulst; 15. Henriëtte van Al- stein, 113097. eig. P. Boënne, Graauw; 16. Julienne, 116253, eig. R. Corn'elissens, Hontenisse; 17 Olga, 114050. eig. Gebr. Hevens, Graauw; 18. Nancy van Solon, 116892, eig L. Bruggeman, Graauw. Merries kleine maat: 1. Astrid van Catha- lijnhof. 113596, eig. A. Verschueren, Hengst dyk; 2. Irna van Eeckhof, 117413, eig. P. v. d. Voorde. Walsoorden3 Martha, 117437, eig. Wed. E. Verschueren. Hengst dijk; 4. Amanda van Absdale, 118528, eig. G. de Deckere. St Jansteen; 5. Efemia van Molenhoek, 114481, eig. F. Brooymans, Kuitaart6. Cora, 117871, eig. C. Buysse, Hontenisse; 7. Marie van de Maria-Hoeve, 117376, eig. Gebr. van Campen, Graauw 8. Violette van den Melo, 119254, eig. C. SteyaertPlasschaert, Graauw; 9. Nelly, 114447, eig. J. de Cock. St Jansteenlb. Mirza, 117963, eig. R. Cornelissens. Honte nisse; 11. Dora van Dorpszicht, 116160. eig. Gebr. Verstraeten. Graauw; 12. Jet van de Maria Hoeve, 119956. etg. Gebr. van Cam pen. Graauw; 13. Stella van 't Hoogland, 115532, eig. A. Serrarens, Ossenisse; 14. Lena, 114030, eig. H. de Waal, Graauw; 15. Clara, 115529, eig. J. Ferket, Bosch kapelle; 16. Helena van Cambron, 118552, eig. A. v. Hove, Vogelwaarde17. Sonta van Saeftinge, 115008, eig. A. v. Duysse, Nieuw-Namen: 18. Blanka v. Schelfhouts- hoek, 118912, eig. Kind. Steyaert, Graauw; 19. Cora van Cambron, 116830, eig. P. Mag nus, Stoppeldijk; 20. Clara van Kruispol der, 118496, eig. L. Verdurmen, St. Jan steen 21. Bea van Cambron, 116831, eig. P. Magnus, Stoppeldijk; 22. Sabina van Molenhoek, 119251. eig. F. Brooymans, Kuitaart; 23. Dortne van de Louisa,"119972, eig. Gebr. Kerckhaert, Nieuw-Namen24. Mina, 116254, eig. E. Verschueren, Hengst dyk; 25. Mina, 117872, eig. C. Buysse, Hon tenisse. West-Zeeuwscli-Vlaanderen Kampioen hen g81: Nemrod d'Amice, 117378, eig. A. Temmerman. IJzendijke. Kampioen merrie: Leonora van 't Kerkje, 116142. eig. Wed. F. Dieleman, Waterland kerkje. Hengsten met afstammelingen: 1. Clairon van 't Hooghuis, K. 1789 2. Aria's Clai ron, K 1740; 3. Iwan van Vredenburg, K. 1955; 4. Indigoli van Plutsingen, K. 1902. Oost-Zeeuwsch-Vlaanderen Hengsten met afstammelingen: 1. Marquis van Jan Gerardshof. K. 1878; 2. Roland van Clairon. K. 1954. koporsproeistoffen. Toevoeging van sproei kalk aan de sproeivloeistof zal om bescha digingen te voorkomen waarschijnlijk niet eens noodig zijn. We zagen er in de prak tijk tenminste goede resultaten van. al hoewel een kalktoevoeging een betere hechting op het gewas mogelijk kan be- invloeden. Een zeer groot bezwaar ls overigens het groote soortelylc gewicht van deze stof waardoor zij zeer gauw bezinkt in de sproeivloeistof en om die reden ook alleen In motorsproeimaelilnes met een goede roerinrichting gebruikt zal kunnen wor den. W. V.

De landstand in Zeeland, geïllustreerd weekblad. | 1943 | | pagina 6