J. ORANJE JrtWDv CHNiSCh BUREAU •Slingeriane Officieele mededeel ingen Officieele landbouw- mededeelingen Vulcaniseeren bonnen krgg je morgen! iB—MEINDHOVEN TEL! A9AO NEDERLAND UITVOEREN VAN GRONDWERKEN WEGENBOUW ONTWATERINGSWERKEN OPMAKEN VAN PLANNEN EN KOSTEN BEGROOTINGEN VOOR ALLE CULTUUR TECHNISCHE WERKEN EXPLOITATIE EN BEHEER VAN BOERDERIJEN ONTGINNINGEN - BOSCH BEZITTINGEN I 7 Niet-geregistreerde ooilammeren Overeenkomstig het voorschrift, dat de niet-geregistreerde ooilammeren voor 25 c'o worden aangeslagen (afgerond naar boven), zouden zij, die per 25 Juli jl. in het bezit waren van twee van deze lammeren, daar van één moeten leveren. Aangezien dit een aanslag zou zijn van 50 Tc, is besloten toe te staan, dat twee schapenhouders, die op 25 Juli beiden twee niet-geregis- treercle ooilammeren in hun bezit hadden, gezamenlijk één lam. mogen leveren. Deze regeling geldt niet, indien afschrijving van den leveringsplicht moet plaatsvinden we gens huisslachting. Afgifte geleidebiljetten schapen Geleidebiljetten voor het vervoer van scha pen kunnen slechts worden afgegeven, indien dit vervoer zal geschieden naar het bedrijf van -personen, die in het bezit zijn van een schapenboekje voor den schapen handelaar. Het komt desondanks voor, dat handelaren geleidebiljetten. aanvragen voor het vervoer van schapen naar per sonen, die niet in het bezit zijn van een schapen- of handelaarszakboekje. In den vervolge zal daartegen strenger worden op getreden. Het Bedrijfschap voor Vee en Vleesch zal tegen handelaren, die zich aan een dergelijke overtreding hebben schuldig gemaakt, een voorloopigen tuchtmaatregel nemen, daarin bestaande, dat het hun uit gereikte handelaarszakboekje zal worden ingetrokken Strengere maatregelen bij over treding van de voedselvoor- zieningsbepalingen Zooals reeds eerder bekend gemaakt is, heeft de Secretaris-Generaal van het De partement van Landbouw en Visschery van de hem verleende bevoegdheid om ondernemers op het gebied van de voed selvoorziening wegens ernstige overtredin gen of slechte bearyfsvoering van hun be drijf te ontzetten en andere gebruikers hiervoor aan te wijzen, in enkele gevallen gebruik gemaakt. Bij de toepassing van dezen maatregel is echter gebleken, dat het besluit, hetwelk deze materie regelt, niet voldoende moge lijkheden bood. Dit besluit is daarom aan gevuld. De voornaamste wijzigingen komen hierop neer, dat aan den betreffenden ondernemer ook het gebruik van zijn woning kan worden ontzegd, terwijl hem tevens een inleveringsplicht voor het be- drijfsvee en den bedrijfsinventaris kan worden opgelegd. Voorts zijn de gevolgen ten aanzien van de pacht geregeld, terwyl de mogelijkheid is geopend om een be windvoerder op het bedrijf te plaatsen, die in de plaats treedt van den vroegeren eigenaar. De ondernemers op het gebied van de voedselvoorziening zijn er nogmaals op ge wezen, dat de Overheid niet zal aarzelen in ernstige gevallen dezen strengen maat regel in toepassing te brengen. Mededeeling van het bedrijfslabo- ratorium voor grondonderzoek betreffende inzending van grondmonsters Het aantal grondmonsters, dat de laatste weken bij het Bedryfslaboratorium voor Grondonderzoek binnenkwam, is zoo over stelpend groot, dafc het geruimen tijd zal duren voordat de latere monsters aan de beurt van onderzoek komen. Wat er tot uitbreiding van de capaciteit van onder zoek kon gebeuren, is geschied; in ver band met de tijdsomstandigheden zijn ech ter de mogelijkheden beperkt, zoowel bij de verkrijging van glaswerk en chemica liën als bij de personeelvoorziening, terwijl ook de werkruimten geen verdere uitbrei ding toelaten. Om degenen, die alsnog grondmonsters willen inzenden, tegemoet te komen, is de gelegenheid geopend om voor gevallen, dat de resultaten van het onderzoek drin gend noodig zijn, spoedonderzoek aan te vragen, en wel in dezen zin, dat bij een aanvrage om spoed" het monster tegen een verhooging van 50 pet. van den kost- prys in onderzoek genomen wordt zonder op zijn beurt te blijven wachten, terwijl by een aanvrage om „zeer grooten spoed" tegen een 100 pet. hooger tarief het onderzoek zoo spoedig verricht en beëindigd wordt als in verband met de tijdsomstandigheden mogelijk is. Onderzoek met „spoed" of „zeer grooten spoed" is in beperkte mate mogelijk en moet per afzonderlijk schrij ven tegelijkertijd worden aangevraagd. Het onderzoek van gewoon ingezonden mon sters zal, bij den \thans reeds binnenge komen voorraad, zeker eenige maanden vertraging ondervinden. Onderzoekingen, waarover destijds afspraken gemaakt zijn, verloopen normaal Inventarisatie cn verplichte veelevering Reeds eerder werd medegedeeld, dat de inventarisatie van December zal worden gehouden in de periode van 1 tot 18 Decem- er en dat in dezen tijd het vervoer van rundvee anders dan voor slachtveemark- ten e.d. zal zijn stopgezet. Thans kan hier aan worden toegevoegd, dat, voor wat het rundvee betreft, de inventarisatiege- gevens den toestand van de bedrijven op 30 November, 's nachts 24 uur, moeten weergeven. Er zal nauwkeurige contróle worden gehouden of deze gegevens inder daad overeenstemmen met den werkelijken toestand op het bedrijf. In ieder geval zul- len zoodanige maatregelen worden ge nomen, dat bij de vaststelling van den aan slag ieder stuk vee boven een jaar slechts éénmaal wordt aangeslagen. Zaden van groenvoedergewassen Ieder, die koolraapzaad, stoppelknollen- of herfstrapenzaad, merg- of voederkoolzaad en boter- of zomerraapzaad voorhanden of in voorraad heeft, dan wel bij derden opgeslagen houdt, is verplicht deze zaden ter beschikking te houden van het Bedrijf schap voor Zaaizaad en Pootgoed voor Akker- en Weidebouw. Het is dus verboden deze zaden te koopen, verkoopen, afleve ren, ontvangen, vervoeren of op eenige andere wijze aan de onmiddellijke beschik king van het Bedrijfschap te onttrekken. Nadere instructies volgen te zijner tijd. Benzine voor het bespuiten van jonge boomgaarden Het is mogelyk, dat voor jonge boomgaar den, welke mmder dan 10 jaar, doch méér dan 6 jaar geleden zijn geplant, benzine wordt verstrekt voor bespuitingen. Aanvragen daartoe kunnen, voor zoover dit nog niet is geschied worden gedaan op formulieren welke bh de Plaatselijke Bureauhouders verkrijgbaar zijn. Op deze formulieren mag uitsluitend benzine wor den aangevraagd voor de bovengenoemde boomgaarden. Op de bovenzijde van het formulier dient te worden vermeld „jonge boomgaard". De ingevulde formulieren dienen zoo spoe dig mogelijk aan de Afd. Motorbrandstof te worden toegezonden. Taxatiemarkten paarden De taxatiemarkt te Hulst d.d. 8 December a.s. wordt uitgesteld tot 21 December a s. De taxatiemarkt te Oostburg d.d. 21 Dec. a.s. vervalt en wordt gehouden 8 Dec. a.s. Papieroogstgaren De beschikbare hoeveelheid papieroogst garen is uiterst gering. Loondorschers, die met een draadpers kunnen dorschen, moe ten hun touwpersen of bossenbinders zoo min mogelijk gebruiken, daar anders het kwantum beschikbaar touw absoluut niet toereikend zal zijn. De telers mogen niet meer gebonden stroo vergen dan het voor hun bedrijf onmisbare kwantum. Hooivordering Hooi van voor zaadwinning verbouwde grassen mag niet in mindering van den hooiaanslag worden geleverd. Vervoerverbod diverse producten I. Het vervoederen van roode- en gele peen, koolrapen, met uitzondering van de wit- vleezige pastinaken en witlofwortels is verboden, ook voor landbouwers en vee houders in eigen bedryf. Alleen door de veilingen kan voor deze producten toe stemming tot vervoederen worden ver leend, wanneer ze in hun geheel niet vol doen aan de gestelde kwaliteitseischen. Ongesorteerde partyen mogen niet worden gekeurd en voor veevoeder worden be stemd, deze dienen derhalve eerst uitge- sorterd te worden. Alle verkoop van voor mensehelyke consumptie °-eschfkt pro duct. dus zoowel „goed" als „afwijkend" dient over de veiling te geschieden II. Herfstrapen of -knollen en stoppelpeen mogen door de verbouwers wel in eigen be drijf worden vervoederd. Wenscht men deze producten evenwel te verkoopen, dan dient dit, voor zoover zij voor menschelijke consumptie geschikt zijn, uitsluitend over de veiling te geschieden. Deze producten kunnen ook voor menschelijke consumptie worden afgekeurd door de Veiling. Wan neer een der bovengenoemde producten als veevoer wordt verhandeld of verladen dan zal er een bewijs van afkeuring bij aanwezig moeten zijn, afgegeven door dè Veiling, met vermelding van hoeveelheid en datum, waarop de keuring heeft plaats gehad. Verzekeringspremiën slachtvee Per 15 November 1943 zyn de verzekerings premiën verhoogd. Hieronder volgen de oude en nieuwe premiën. was is nu Runderen klasse AA en A 1.50 2.50 B f2.— ƒ3.— C 2.50 f4.— D ƒ4.50 f6.— I'inken in alle klassen ƒ1— ƒ150 Graskalveren ƒ0.60 ƒ0.75 Nuchtere kalveren 0.20 ongew. Schapen 0.25 ongew. Herziening toelating als marktveehandelaar Door het Bedrijfschap voor Vee en Vleesch worden thans ook in Zeeland' de toela tingen als marktveehandelaar (aanvoer slachtvee, nuchtere kalveren en schapen voor het Bedryf schap herzien, waartoe aan de huidige marktveehandelaren invul- formulieren worden toegezonden. Erkende veehandelaren, die tot dusverre niet als marktveehandelaar werden toege laten, kunnen een aanvrage hiervoor schriftelijk (bij voorkeur op een brief kaart) indienen bij de Vakgroep „Groot handel in Vee", afdeeling Registratie, Nassauplein 13 's-Gravenhage onder ver melding van naam. adres, organisatie nummer van het Bedryfschap voor Vee en Vleesch en met de mededeelin „Ver zoeke toezending model E la". Vervoerverbod rundvee Gedurende het tijdvak van 1 tot 19 De cember 1943 zal het verboden zijn om rundvee te vervoeren. Dit geldt zoowel voor jongvee als voor melkvee. In verband hiermede geven de pl. bureau houders en vertegenwoordigers n& 27 No vember geen geleidebiljetten meer af, be halve naar de slachtveemarkten van het Bedryfschap voor Vee en Vleesch, naar noodslachtplaatsen er heen en terug naar en van een stierenhouder. Ieder die nog zijn veestapel moet aanpas sen ten aanzien van zyn bedrijfsmaximum treffe direct maatregelen. Inventarisatie 119 December 1943 Bij de inventarisatie zal opgenomen wor den de uitgezaaide oppervlakte winterge wassen, de kuilvoeders, het voorradige granstroo en de geheele veestapel. Het veeboekje moet daarbij ter inzage ver strekt worden. Den georganiseerden wordt verzocht de noodige gegevens te verzamelen en klaar te leggen. Slachtmarkten voor rundvee en schapen (Rundvee- en sc-hapenhouder uitknippen) De wekelijksche markten voor rundvee op onderstaande data m December gaan niet door: Goes 6, Breskens 10, Hulst 13, Zierikzee 15, Breskens 24, Hulst 27, Zierik- zee 29 en Breskens 31 December 1943 Te Breskens wordt echter een extra slacht- veemarkt gehouden op Maandag 27 De cember. De slachtmarkten voor schapen worden als volgt gehouden: Goes 6, 7 en 13 De cember, Middelburg 8 December, Breskens 10. Hulst 14 en Zierikzee 15 December. Schapenhouders dienen hun te leveren schapen vóór 1 December op te geven bij den gebruikelijken handelaar en de gelei debiljetten tenminste 4 dagen voor den leveringsdatum aan te vragen bij den Pl. Vertegenwoordiger. Zonder opgave der re gistratienummers worden geen geleidebil jetten verstrekt, terwijl op de kaart ook geen ongemerkte of zonder geleidebiljet aangevoerde schapen worden geaccepteerd. Huisslachting Behoudens overmacht, zal alleen geslacht mogen worden indien het betreffende var ken tenminste 3 maanden op eigen bedryf is gemest. Georganiseerden met een gewoon (laag) organisatienummer die ook reeds vóór 1940 varkens mestten en slachtten, zullen in de gelegenheid gesteld worden, indien hun huisslachtvarken méér kg. vleesch oplevert dan voor hun gezin is toegestaan, een gede lte van het vleesch over te dra gen aan een ander georganiseerde tevens varkenshouder met een gewoon (laag) organisatienummer. Het te slachten var ken moet dan zoowel levend als geslacht gekeurd worden. eorganiseerden die aan hun mestcon- tract-verplichtingen niet voldaan hebben, zullen niet mogen slachten, terwyl georga niseerden die niet aan hun rundvee- of schapenleveringsplicht voldaan hebben, eveneens niet voor huisslachting in aan merking komen. De Wnd. Prov. Voedselcommissaris voor Zeeland BEZOEKT Café-Rest. „DE BEURS" Markt 9, Goes, T. 2257 Trefpunt voor H.H. Landstanders HET BESTE ADRES voor het van Rijwielbanden en Rubberlaarzen OUDE LOOIERSTRAAT 57 AMSTERDAM Telefoon 37456 ADVEKTEEREN EN „DE xJUNDSTAND' HEEFT ALTIJD SUCCES!! De jongen laat zich overbluffen en zij... zij schryft de bonnen in het vergeetboek. Wordt hij lastig, dan maar een anderen bakker Dat die jongen gaat knoeien om uit de moeilijkheden te komen en tegen de lamp loopt, dat raakt haar niet. Bongeknoei is erger dan diefstal Publ vyh Dep Handel, Nijverheid en Scheepv., t.b.v.h C.D.K.

De landstand in Zeeland, geïllustreerd weekblad. | 1943 | | pagina 7