Voor onze Landvrouwen Vonkjes De Landstand in Zeeland Nieuwjaarswenschen TS7 E hebben kinderlogeetjes en nu Nieuwjaar in 't zicht komt- moe ten de Ouders en Oma's een nieuw jaarskaart hebben. Ze mogen het traditioneele: „Een zalig uiteinde en een Gelukkig Nieuwjaar!" natuurlijk niet vergeten. Dan komen wij opeens reeds lang vergeten Nieuw jaaswenschen van onze voorouders in de gedachte. Zooals die zelf de omlijsting teekenden en hun heilwensch er in keurige let ters tusschen schreven. Daarin waren onze voorouders ons toch beslist de baas. Ik kom weer onder den ban van hel oude en duikel uit oude familiepapie ren eehige van bedoelde wenschen op- Negentig jaar geleden zijn ze al ge- schreven Dan kwamen de talenten voor den dag Eenvoudige boeren teekenden ware kunststukjes Ook de gedichtjes waren soms vol hu mor- Origineele ideeën toonden, wat er in de menschen leefde Al wat in 't vergangen jaar was e- passeerd en wat men voor goeds van het komende hoopte te mogen ver wachten, werd in dien rand verwerkt. Soms symbolisch soms meer naar de werkelijkheid. De heilwensch op rijm prijkte in 't midden Sierlijke letters krulden om en om Ware juweeltjes van het ou- derwetsche penteekenen vindt men er onder Ook de kinderen zijn vol bewondering Deze oude. vergeelde zegewenschen bekoren ons Enthousiast besluiten we deze oude geste eens na te doen. Vol ijver hebben we samen een avond gezwoegd- Een tafel vol papieren, potlooden pennen en kleuren; en gom niet te vergeten! Om iets aardigs te wrochten moet men werkelijk z'n uiterste best doen. Soms liet er een ontmoedigdzijn pot lood zakken, soms ook vloog het stuk je gom waf extra heftig óver 't pa pier Maar meestal hadden de potloo den en pennen het druk. Bij het jong ste jochje van acht hielp ook de tong mee Maar het is gelukt Tenminste wij wa ren tevreden met de resultaten- We hadden er allen een gezellige be zigheid aan Met nog meer respect voor onze vooroudersdie immers lang zoo lang niet schoolginge.u als w%j en met een voldaan gevoel stopten we kundiqen zijn voldoende aanwezig om deze orijzen op het juiste peil vast te stellen 2 Indien ei klandestien zuivel en vleesch wordt verkocht, dan dient de scherpste controle op dezen ontoelaatbaren handel te worden toegepast en zelfs niet voor de allerzwaarste straffen te worden te ruggedeinsd 3 Teneinde den veestapel uit te breiden is vergrootino van den aanfok nood zakelijk 4. Het lijkt ons bovendien voor direct ge- wenscht dat de afname door het Bedrijf schap in de eerste maanden practisch wordt gestaakt Daarmee wordt nog een belanqrijk kwantum melkvei verkregen, waar het Nederlandsche volk meer aan heef» dan aan het kleine vleeschrantsoen van thans Hopelijk zullen de veeptijzen door deze maatregelen dalen, vooral door de laat ste, waardoor ook de boerenzoon - en meerderen met hem waarover wij het in den aanvang van dit artikel hadden, wordt gebaat Mochten de veeprijzen echter nog boven de gebruikswaarde uit komen, dan is uitschakeling van den han del in gebruiksvee noodzakelijk Voor dergelijke jonge boeren als de boven aangehaalde zou dan door het Bedrijf schap of namens deze instantie ge bruiksvee dienen te worden gekocht tegen gebruikswaarde Het veeprobleem is uiterst moeilijk Geen onzer briefschrijvers heeft in dezen hel ei van Columbus nog gevonden Toch is ieder het er practisch over eens dat er dient te worden :ngegrepen Moge het den meest deskundigen gelukken een be vredigende oplossing te vinden We heb ben met het neerleggen van bovenstaan- den gedachtengang daartoe een steentje willen bijdraoen Meer matigen wij ons niet aan TER HAAR. onze felicitaties eindelijk in de cou verts, overtuigd dat ook de geadres seerden er aardige momenten aan zouden beleven. 'k Hoopdat we dit oud gebruik ook neg eens weer kunnen doen meeleven. Dat er nu nog bij enkele boeren zoo'n oud kunststukje •ngclijst aan den wand hangt bewijst ivel hoeveel van zoo'n werkje, dat persoonlijkheid en volkskunst toont, uiigaat. En al doende leert men! Een Groningsche boerin. De tuin bij de boerderij De tuin is op de boerderij meestal het terrein van de vrouw des huizes. Daarom willen wij bij de rubriek voor de landvrouwen geregeld enkele kor te wenken geven,- die U kunnen hel pen om van den tuin het meest moge lijke profijt te trekken- Om de veer tien dagen dus een kort artikeltje. De Tuin in den winter. Natuurlijk is voor Januari de tuin al flink diep omgespit, zoodat de grond, bij invallende vorst, flink door kan vriezen. Vooral op den zwaarderen grond is dat van belang. Maar ook up lichten grond is het goed, tijdig voor den winter de tuin te spitten. Men ver nietigt daarmee heel wat onkruid, dat anders in een zachten winter blijfi doorgroeien Hel verdient aanbeveling om de drie jaar de tuin eens goed- diep los te ma ken, door hem twee sleek diep om te leggen De vaste ondergrond komt dan weer eens los, wat aan den groei van de gewassen zeker ten goede zal komen Wanneer men dit werk doet, is het goed erop te letten, dat de on dergrond niet boven gebracht wordt. Dus steeds den bovengrond oven houden, en den ondergrond alleen goed losmaken Wanneer de tuin nu nog met is omge spit, zal men, wanneer het nog open weer is, daarvan profiteeren. door dit werkje direct uit te voeren. De broeibak: Velen zullen een broeibak hebben en als men die niet heeft, is het ze':er aan te bevelen er een te maken. Want daar zal men plezier aan hebben- Een flinke laag broeimest. wordt onderin den bak gebrachtwaaroverheen een dikke streek grond komt te liggen. Is dat gebeurd, dan kan men in be gin Januari al reeds sl4 en radijs in den warmen bak zaaien. Treft men het met met het weer een beetje, zoo dat geen harde vorst optreedt, dan kan men al vroeg in het jaar versche sla hebben en bij de boterham knap pende, frische radijsjes eten. Ook ster kers kan nu in den bak gezaaid wor den. Zoo ziet men, nauw slijk u> het nieuwe jaar begonnen, of ook de tuin vraagt al verzorging en geeft weer uitzicht op mooie opbrengsten aan groente en vruchten De winterru$t duurt niet lang." Een lage waterstand in den winter bevordert een rijkere wortelontwik- .eling van de grassen en is een mid del om het uittrekken van graspolle- tjes door de koeien te voorkomen. Zware kleigronden kunnen jaren lang goede gewassen leveren zonder kalibeniesHng Grondonderzoek kan tenslotte uitmaken, wanneer de grens ongeveer is bereikt. Stukbijten der »penen van zeugen kan men voorkomen door kort na de ge boorte de scherpe punten van de biggentanden af te knijpen Kettingen ot ijzeren ringen kunnen breken en daarom doet men goed en kele noodschalmen in voorraad te nemen. De eerste stralen melk bevatten wei nig vet, maar meestal een massa schadelijke bacteriën Beschimmeld kuilvoe^, bieten ot hooi kan gemakkelijk vergiftigingen ver oorzaken als men er veel van voert. Met 20.000 kg. goeden ouden stalmest per ha geeft men ongeveer 100 kg. stikstof. 50 kg., phosohorzuur en 120 kg. kali. Ganzenhouders behoeven niet elk jaar een anderen fokgent te koopen, want het paren met de dochters kan ronder bezwaar geschieden De klauwen van koeien en geiten slijten tijdens de stalperiode te wei nig en moeten daarom telkens wor den geïnspecteerd en zoo noodig wor den bijgesneden. Redactie-adres: Zeestr. 69, Den Haag, Telef. 115754. Uitgave: Uitgeverij „Volk Bodem", Postbus 281. Den Haag. Advertenties: Losse plaat sing 25 ct. per m.m., in alle edities 75 ct. p. m.m. Abonnementen: Voor niet- leden van den Ned. Land stand f 5.per jaar of f 1.25 per 3 maanden Alle briefwisseling betref fende exploitatie, adv. en abonn., aan postbus 281 Den Haag, Tel. 11.65.88. BOEKBESPREKING Scheikunde door E. J. Lankwarden. 5e druk. Prijs f 1.85. Dit 134 pagina's tellende werkje van den directeur der RL.W.S. te Henge lo (O) verscheen als no. 17 van de serie B van den Leidraad voor het Land- en Tuinbouwonderwijs. Uitg. W. E. J. Tjeenk Willink, Zwolle. Het is hestemd als leerboek voor leer lingen van scholen voor middelbaar land- en tuinbouwonderwijs en kan als zoodanig uitstekende diensten be wijzen. Nog al te vaak wordt op deze inrichtingen gebruik gemaakt van meer speciaal ^oor de H.B.S. geschre ven leerboeken, met als gevolg, dat dikwijls te veel aandacht wordt be steed aan voor den landbouw van wei nig betèekenis zijnde scheikundige elementen en verbindingen De heer Lankwarden, geen onbekende aan de examentafeltjes te Wagenin- gen, wist als landbouwkundige de juiste stof te kiezen en heeft deze op een overzichtelijke wijze weergege ven. De duidelijkheid heeft door de tamelijke beknoptheid geen scb: de geleden. Het boekje kan dan ook v.ai der voorbehoud worden aanbevolen. J. j ■hi -i X' as.*" Zóó zijn onze manieren Een gezonde samenleving kan niet be staan als het reclit geen vaste normen meer kent. Het recht, wat is dat? De lezer weet het, hij, die deze regels schrijft is geen rechtskundige en ware hi) dat wel, hij zou nog weten, dat onze boe- renkrant het aangev.ezcn orgaan niet i.- om er meer of minder wetenschappelijke vertoogen in op te nemen over onder wernen als het wezen van het recht, ik Kwam echter over dit onderwerp aar. liet denken, toen ik in de bladen het ver iiaal las over die gewiektste oliefabrikan ten. die kans zagen om de machines waarmee zij de flesschen met koolzaad olie lieten vullen, zoo gierig te maken •n elke flesch dertig gram ruim 4 pet te weinig te laten druppelen Ik miste jn dit bericht een paar mede- deelingen en wel: 1. de namen van de bedrijven: 2. de medcdeeling van het arresteeren van de bedrijfsvoerders en 3 de kennisgeving dat de inct"l?3ties in beslag genomen werden Misschien was het ov uk ..nstig de regels van het geschreven recht best in orde met dat bericht, maar niettemin die vragen naar wat er niet in de krant stond kwamen zoo vanzelf op. dat ik geneigd ben. aan te nemen: NATUUR! IJK is het niet. het gewone rechtsgevoel van een eenvoudig mensch wordt niet bevredigd door deze offieiecle nvollcdigé mede- deeling. En er doemden in de herinnering allerlei krantenberichten op, die als op een film rol aan het oog voorby gleden. Berichten over melkboertjes, die zus en zoo heetten en daar en daar woonden en melk met een te gering vetgehalte gaven aan de klanten, waarom hun de bevoegdheid om melkboer te wezen werd ontnomen; de 'andbouwer die en die, werd betrapt op het achterhouden van zekere hoeveelheden voor de volksvoeding bestemde producten en deswege, gestraft met idem zooveel boete en inbeslagname van voorraden; bij slager die en gene in de Pïeter Pieter- senstraat te Aalhuizen werd clandestien geslacht vleesch in beslag genomen en hem werd het recht om zijn bedrijf uit te oefenen voor maanden verboden. U kent deze berichten allemaal. En als het met uw rechtsgevoel in orde is, dan hebt ge telkens gezegd: beroerd voor die kerels, maar dan moeten ze maar d'r fatsoen bewaren. Het gaat nu eenmaal niet op, koopers te onthouden, wat hun toekomt en wat zij betalen, het .gaat niet op om de volks gemeenschap. die het waarlijk niet te breed heeft, een deel van haar voedsel te ontnemen, het gaat niet om maar langs wet en verordening heen te leven, omdat er a3n te verdienen valt. Maar deze groote ondernemingen, die dertig gram per flesch olie achterhiel den (of 4000 fl. op elke 100.000 flesschen!) begingen zij niet deze zonden alle drie? En wel in zco ernstige mate als maar denkbaar is? Want het betreft hier be drijven, die zoo goed als een monopolie positie innemen, aan wie dus verwerking van het kostbare olieproduct voor een zeer groot deel moet worden ljever- trouwd. Als in zulke bedrijven de goede moraal zoek raakt, als de grooten zoo brutaalweg de klanten bestelen, wat kan men dan van de kleintjes verwachten? Er is al in een paar bladen op gezinspeeld, dat er wel eens een verontschuldiging voor de gemaakte fouten zou kunnen worden gevonden. Het „Algemeen Han delsblad", dat ook vóór den oorlog een- en andermaal den strijd aanbond tegen de corruptie bij zekere concerns, die toen nauw samenwerkten met de overheids organen, liet een duidelijke waarschuwing hcoren en het weekblad „Storm" wijdde een uitvoerig artikel aan deze zaak Wij, die in „De Landstand" de stem van het beste deel van ons boerenvolk laten hooren, mogen en willen niet nalaten, de stellige verw-achting uit te spreken, dat het recht hier zijn beloop hebbe. Er is op meer dan erge wijze met ons volksvoedsel geknoeid in het democrati sche verleden. Wie er toen maar het beste slag van had om zich ten koste van het algemeen te verrijken, mocht rekenen op een ridderorde en op de bescherming, welke heele marechaussee-brigaden liet overplaatsen, als zij hun plicht wilden doen, ook tegenover groote parasieten. In dien tijd zeiden wij: zóó zijn onze ma nieren en we dachten: het zal wel «^ns anders worden Het voorzichtige verzwijgen van de namen in het hier besproken bericht, het in enkele bladen reeds verschijnen van een verhaal, waarin de machines de schuld kregen en de menschen het niet heetten te kunnen helpen, het zijn vage sympto men van dien ouden geest van: zóó zijn onze manieren. De nieuwe tijd heeft hier _pu een Kans om zich van den ouden tijd te onder scheiden! Vooral tegenover het boeren volk. dat zich zooveel moeite gegeven heeft om vet te winnen uit den bodem, heeft de Overheid den plicht duidelijk te laten uitkomen, dat recht recht zal zijn en dieven dieven zullen heeten. En er wordt niet gestreden voor een nieuwe boerenorde met behoud van de manieren uit het tijdperk van Unilever- oppermacht! d R

De landstand in Zeeland, geïllustreerd weekblad. | 1944 | | pagina 2