Het land van Axel Nieiiivjaersivensch van Arjaon nut 7 Peeëland Practische richtlijnen voor de dorps gemeenschap Boeren let op! II Flilsen uit het verleden DE streek van de Vier Ambachten, het tegenwoordige Oost-Zeeuwsch- Vlaandei-en had in de 11e en 12e eeuw veel te lijden van de geweldige watervloeden. Het land werd grooten- deels door de golven overspoeld en lag uiteen gescheurd. Het bestond derhalve in de 13e eeuw uit een gebied van talrijke kleine moe- rossige eilandjes, in het Zuiden be grensd door het hooge boschrijke Land van Waas. v De oudste plaatsen reeds in dè 9e eeuw vermeld, waren Hulst en Axel, beide hoofdsteden der ambachten van dien naam. Wanneer Axel ontstond is niet bekend', de oorsprong verliest zich in de neve len der oudheid. Volgens sommigen zou de stad haar ontstaan danken aan de Noormannen, die op deze plek pl.m. 837 een stérkte opwierpen. Anderen daarentegen be weren, dat het in dien tijd al een wel varende stad was en toen door de Vikingers geplunderd en verwoest werd. Naar den naam te oordeelen zou de stad gesticht kunnen zijn door de Noren of Denen. Hoe het ook zij, volgens de ge schiedschrijvers, moet Heer Robert hier in Ö13 een kerk hebben gebouwd, waaromheen zich dan een nederzetting vormde. In 1108 schijnt Axel al een bloeiende plaats geweest te zijn, die in 1183 als stad genoemd werd en in 1213 hetzelfde recht verkreeg als Hulst en Gent. Ten Oosten van Axel liep de Blide of 's-Heerenwateïgang „van den moere toter Zêê". Zij ontsprong uit een moe ras midden in de woeste gronden ten Z. van Koewacht gélègen én StföOmde voorbij Zuiddorpe en DriéSchöuwen. Zuidelijk van Axel stond deze vaart door eèn zijtak in verbinding mét Overslag er- verder langs Wachebeke met de vaart van Gent. Bij het huidige Spui Splitste zij zich in twee armen die in dc Honte vloeiden. De Otheensche kreek was de Oostelijke en bij Magrétte is nog een spOör van dén Westelijken arm te zien. TuSSChen beide armen, in de monding naar Slide, was ten Wésten van Öthene „de schone van Neuseh" opgewassen eigendom van het Graafschap Namen. In 1274 werd door Maria van ArtoiS, weduwe van Jan van Hamen, met dè inpoldering hiervan begonnén. Dit ont ginningswerk, den polder van Triniteit vormend, kwam in het begin der 14e eeuw klaar. Na de in 1336 gevraagde en in 1339 verleende toestemming stichtte dé Gravin hiér èen nederzetting Triniteit génoèmd. Triniteit was de twééde nederzetting die aan het ontstaan van hét tegen woordige TêrneUZên voorafging. De e'èrSte lag aan dè Honte én bestond eerst uit enkele huizen, later meer. De bewoners leefden van de vischvangst ert ondanks dit sober bestaan wisten zij hun gehucht op te werken tot een flink dorp. Voortdurend viel de zee dit visschersplaatsje aan tot het ein delijk in de golven verdween. De overgebleven inwoners sloten zich aaneen tot een hechte gemeenschap en samenwerking en vestigden zich meer landwaarts in de buurt van het Zwaan tje, en wel te Triniteit. Zaamslag lag toentertijd op een eiland van dien naam, dat door indijking ge leidelijk Uitbréiddè. Verder lagen er in Axeler Ambacht nog dé döfpen An- aijcke, Steeland, Othene, Willêmskercke, Vreemdijcke en Huijgersluis. Het opkomende Axel werd in 1248 door de krijgsbenden van Jan van Avesnes geplunderd1 en totaal verwoest. De be woners bleven echter niet bij de pak ken neerzitten en herbouwen bun woon- plaats; die in 1349 een markt kreeg. Een jaar later deden dè Gèntenaren oen inval en legden de stad andermaal in ppin. Philips de Stoute bekrachtigde in 1389 het recht als marktplaats én Axel kwam hierdoor tot grooten bloei en welvaart. Ook Zaamslag kreeg zijn deel van de woelingen veroorzaakt door het op standige Gent d'at meermalen de plaat sen in de Vier Ambachten dwong om levensmiddelen te leveren. De benden van den Franschen koning, bondgenoot van den Grgaf van Vlaan deren, verwoestten in 1395 het aan de Oostzijde van het dorp gelegen kasteel van Zaamslag, vermoordden al de in woners en namen de voorraden mee. Op dezen woesten plundertocht waar niets en niemand werd gespaard, bleven alleen Axel en Hulst pngedeerd. Door de gun stige ligging bijna vlak aan den Ooste- lijkén Oèvér van den in 1377 ontstanen Braakman en doör de Oostvaart ver bonden met de Honte was Axel wêldra een stad van groote beteekenis. Haar markt trok van heinde en verre koop lieden tot zich en het nam toe in aan zien en rijkdom. Helaas wefd het echter met Hulst herhaaldelijk betrokken bij den eeuwigdurenden strijd tusschen Gent en de wettige graven. In 1440 verzonken bij de uitbreiding van den Bz-aakman de dorpen Steeland en Huigersluis. De zwaarste slag werd Axel in 1452 toegebracht, de Hertog Philips van Bourgondië die meende, dat de stad aan het oproerige Gent steun verleende, liet Axel alsmede Zaamslag te vuur en te zwaard vernie len. Dezen slag kwam Axel bijna niet meer te boven, de handel week, de markt verviel en de visscherij kwijnde. Het herrees later uit zijn asch en nam opnieuw een waardige plaats in. Op het laatst van de Middeleeuwen en begin 16e eeuw kende het alweer voor spoed en geluk. Omstreeks het midden dier eeuw en wel in 1559, vèrdween tengevolge van verschrikkelijke watervloeden Triniteit in de diepte en hiermede ging voor de tweedè maal de oorsprong van Ter Neu zen in de golven ten onder. Er was echter in de Middeleeuwen aan den nïond van de vaart naar Axel een burcht gebouwd, later een kasteel en na de hèrdijking van hét verdronken land verrèës er eên nederzetting die uitgroeide tot eén dorp ter Neuse geheetén, dat Weldra .tot groote ontwikkeling kwam. Ter Neuzen en Axel betwistten nu elkaar het recht als hoof dplaats van het Ambacht totdat in 1588 beide steden met Biervliêt veréenigd werden tot een Unie, znet Terneuzen als zetel. Tijdens den Tachtigjarigen Vrijheids- Oorlog werden Axel en Terneuzen af wisselend door vriend en vijand bezet, maar op het einde der 16e eeuw kwamen zij aan de zijde dei; Staatschen. Het geheele gewest was in dien tijd door de oorlogshandelingen deerlijk ge havend. Vele pöklers stonden onder wa ter. Zaamslag, Othene, Andijcke, Wil- lemskercke en Vreemdijcke waren door de zêé verzwolgen. Door de dijkdoor- steking bij Buüxgate in het Zuidelijke dêèl van het Ambacht was dit gebied nu èen eiland geworden. Het aan den Oostkant stroomende Hellegat stónd doör hét gevormde Axel- sche gat in contact met den Bz-aakman. Na het sluiten van dén voor het volk der Nederlanden zóó beruèhtên vrede van Munster begon men pas met de hèrbe® dijkihgèh. In de lsté helft der 17e eeuw verrees Hoek en 't niéuwe Zaamslag. Zoo herstelde het Land van Axel zich langzaam van de geslagen wonden. Axel klom echtèr nooit meer op tot zijn vroegere grootheid. Door vérdere inpol deringen in dè 18e eeuw verloor het zijn beteekenis als handelsplaats en werd een plattelandsgemeente die haar be staan vond in landbouw en veeteelt. Terneuzen nam de vrijgekomen plaats in en de bloei nam ten zeerste toe door de aaplegging van het in 1827 geopende kanaal naar Gent. De afdamming in 1850 van den zijtak aan de Axelschè Ziezoo menschen, t nieuwe jaer is weer begonnen19V/ eit z'n intree weer ge- daerl. In 191/3 ebbe julder 't leste al] jaer vrie geregeld zoo 't een en ander van mien kunne léze. De leste maend uuitgezonderd dein. Meschien ebbe jul der wel gedocht wdt zou er toch mit Arjaon opdoenzou ie meschien ziek weze of zooiets. Maek je mar nie ongerust oorwant er doet mit Arjaon niks op. Mar jullie wete ök, dat ik graeg on ge- zoute de Wclerêid zegge en noe bin d'r ■vbél es menschen, die daer niet altied op gesteld bin. En noe ebbe 'k zoo 'n bitje ongemak g'ad daermee. Daerom ebbe 'k de leste maend nie ge- schreve. D'r is een geluk en wet ditgedachten bin vrie en ik dienke er 't mienè van, dat kan k julder wel vertelle. Mar noe na de jaerwisseling kan 'k hel toch nie laete om m'n eige weer es 'n keer tot julder te richten. Meestal is 't zoo geweunte bie 'n jaer wisseling om 'n trut/blik over 't afgeloo- pc jaer te doen. Ik bin dder iheëétai ök voor. As m'n bie ons thuus vroeger OuwèjaersdCvend vierdenwas dat 'h vasté geweuntë. De gebeurtenissen van 't Ufgeloöpe jaer wiere nog es opg'aeld, de fêmiliegebeur tenissen en alles, ivat wil 't bedrief te maeken eit. Vooral over de goeie diengen wier veel gepraet, mar over de minder goeie wier mar gauw overeene gepraet. Daerom zou ik noe over die trugblik van 191/3 ök mar gauw d'r overeen wille praete. Want 'k weet nie oe julder d'r over. dienke, mar 191/3 is vor ons boeren nog nie precies zoo gewist, as m'n 't zouwe wensche. Daerom zulte m'n dan ök naer de toe komst kieke en over wat m'n in 191/1/ graeg zouwe wille, daer zou 'k wat over wille zegge. Om te beginnen motte m'n wat meer Sassing sloot Axel voor goed van de zee af. Van de vroegere gloz-ie der beide steden is weinig of niets overgebleven. Alles werd meêgëSléürd in den maal stroom der tijden. Alléén dé herinnèring bleef. In eén slotartikel iets over de schoon heid van dit oude gebied. A. COCQUYT. Belangwekkende rede te Assen EEN der sprekers op dezi Provincia- len Boerenjeugddag te Assen, dè heer Jac. ter Haar Ezn., uit Ruiner- wold, heeft in een belangwekkende rede dc practische zichtlijnen voor de dorps gemeenschap uitgestippeld. Met hetgeen de heer Ter Haar, Hoofd van Hoofd- afdeeling I van den Ned. Landstand en o.a. Hoofdredacteur van dit blad zeiöe, zal zeker een ieder, die het wél met zijn dorp meent, het volkomen eens ziin, ongeacht zijn politieke of gods dienstige overtuiging! Volgens het Drezitsch Dagblad sprak de heer Ter Haar o.a. als volgt: „De roeping van den jongeren boer is zich buiten het bedrijf in de dorpsge meenschap volledig te ontplooien; de dorpsgemeenschap mede te maken tot een gemeenschap, waarin rang noch stand meer splitsing^ kunnen te weeg brengen, maar waarin de besten van het dorp de leiding geven. Ideaal zou m.i. zijn dat in ieder dorp oü initiatief van den boerenleider, even tueel niet steun van den burgemeester een stichting verrees, die „plaatselijk nut ezi genoegen" zou kunnen worden genoemd. Ondét" hoofdleiding van de besten uit het dorp zouden verschillende sub-ver- eenigingen kunnen worden opgericht. Een voor zang, een voor muziek, een voor tooneel, een voor sport, onder te verdeel en in gymnastiek voetbal, korfbal, zwemmen 'en paaz-densport. Vanuit de Hoofdleiding zouden diverse ontwikkelingsavonden kunnen worden georganiseerd waarbij de daarvoor in aanmerking komende sub-vereenigingen eventueel zouden kunnen meewerken. Cp den duur zal dit alles rechtstreeks van den Landstand dienen uit te gaan, omdat de groote meerderheid der dorpsgenooten in feite bij den Landstand b.ehooren. Wanneer men mij zegt: het ideaal dat gc op dit terrein stelt is niet uitvoer baar, want wij hebben al een verschei denheid van dergelijke vereenigingen cp onze dorpen, dan zeg ik: als dat ideaal in beginsel goed is, dient alles wat er thans is, langzamerhand ver vormd te worden in deze richting. Naar mijn méening diént in ieder dorp dit terrein centz-ale leiding tê komen, teneinde al hetgeen êr geboden wordt tct de grootst mogelijke ontplooiing te brengen en aan dèn volkschen, d.w.z. boerengeest. te toetsen. Er wordt im mers veel op onze dorpen gegeven, dat geen aanspraak kan maken op volk schen geest. En als het niet direct mogelijk is in de door mij gêwenschte richting iets te doen, dan kan het toch een streven ziyn voor de toekomst Voor direct kunt gij in kleineren kring bezinnen op de volksche waarden, ten einde deze nog zuiverder dan tot nu toe. te onderkennen." Tot zoover de heer Ter Haar. Het is oen verheugend ver-schijnsel, dat men in vele provincies langzamerhand be gint in te zien, dat men ook in dezen benauwden tijd, niet van brood alleen kan leven, doch geestelijk voedsel even zeer noodig is. Verheugend is het ook, dat men meer en meer begint in te zien, dat veel wat vroeger het platte land als achttienkaraats werd opge diend, slechts klatergoud is en dat allerwegen een drang naar het „eigene" ontstaat, een zich bezinnen op eigen kunnen en op eigen kracht. Zoo gelooven wij, dat het zaad uit des heeren Ter Haarg redevoering, in thans vruchtbaren bodem gezaaid is, en dat de tijd niet ver meer is, dat men elkaar over rang- en standsverschillen, over de kloof der politieke meeningsverschillen heen op cultureel gebied de hand zal gaan reiken. Eenvoudig, omdat per saldo rang- en standsverschillen en ver schil van politieke overtuiging tijdelijk, doch werkelijke cultuurwaarden eêpwig zijn! Fr. Groot. vrie-eid op opze bedreiven kriege. 't Mot vor den ier en gunter mar es uut weze mit 't knechtschap van den boer. 't Is oorlog en regel mot er Weze, mar de meniere waerop, daer over zou nog Wel te praeten Weze. Daer is ök nog zooiets as vrie-eid in ge- bondeneid. Daer mot het mit ons boeren naer toe. Het principe van den Landstand en van de Bedrief schappen is, dat het van on deraf mot komiheDat wil zegge, dat de maetregels vor de boeren deur de boeren genome mótten oöre 't Geamtehaer, daer mot 'n einde an komme. Dan motte dit jaer de veëpriezen vor dc an de centrale te leveren beesten, naer boven. 't Kan niet Langei zoo deü'i gaen, dat den boer mit verlies beesten an de cen trale mot leveë en in den vriëjeri andel ..oore de koeien verkobht vor abnormaal oöge priezen. 't Is van t eène uutersle in 't andere. An die oöge priezen mot ök pael en perk gestelde oore; géén eène melkveeouwer, die nie an zwarten andel doet, kan vor die priezen 'n koeie koöpe. As in deze twee glieven es voorzien wier, wat zouwe m'n d'r dan bovenop weze, ee. Bie ons in den oek zegge ze, dan zouive m'n nog es op ons gat kunne slaen. Mar om zoovar re te kommen is 't er nog wat noödig, en datgene wat nog noödig is, dat is ök d'eènigste wegt, om de verhouding gen vor ons boeren beter te kriegen. De vurigste wcnsch, die k vor 191/1/ ebbe, is, dat de boeren es gaen inzien, dat er mit verdeèldheid niks te berei ken is. De boeren motte tot mekdbre komme, ze motte bëseffe, dal alleen eèn groot én-hecht boeren]vont in staei is tegen alle machten, die den boer belage, op te tornen. Zooiank zé dat nie inzien, zaï den boer an 't kortste endje motte trekke. Dat m'n in 19J/J/ tot dat eène bóeren front zouwe komme, dat gloöf ik nog nie,mar as m'n bie de jaerwisseling l9J{/f in 191/5 mar kunne zien dal er winst vs, dat weer 'n gedeelte d'r verstand is beginne te gebruuken, dan bin 'k al tëvree. IJ: eindige noe mii julder ullemaet 'n gelukkig én voorspoedig 191/1/ toe te wenschen, dat 191/1/ vor uns boeren 'n jaer mag oore, wae, m'n wél mit ple zier op trug zulle kieke en dat vooral 191/1/ de zoozeer gewenschte rust in ons Werelddeeltje zal mug ge brienge. As dat leste gebeurd, is 't ök vor ons boeren goed te maeken, as m'n ten- minsten zurge vor dat eène boerenbont. Laet in dat geval de geschiedenis z'n eige nie eraèlè, dienk 't er om, j'eit 't in fen eige and. ARJAON. (Door een vergissing onzerzijds is dit artikel een weeJc te laat geplaatst. Hoofdredactie Hennequin-Ribliotheek van den Nederl. Landstand te Goes De lezers van de Hennequin-bibliotheek die hun boeken over de post ontvangen, hoeven daarvoor géén postzegels meer toe te zenden aan het kantoor te Goes. U moet alleen maar opgeven welke boeken U wil ontvangen, deze worden U toé-gezonderi en bij ontvangst daar van kan U de verschuldigde port vol doen! Dus geen postzegels meer naar Goes zenden! Op onderstaande goed te letten data dient U 18 Januari: Paardentaxatie te Goes. 21 Januari: Paardentaxatie te Middelburg. 25 Januari: Paardentaxatie te Hulst. 26 Januari: Paardentaxatie te Axel. 31 Januari: Laatste keuring van brouwgerst te Kort- gene. Hierbij het ras vermelden. 1 Februari: Paardentaxatie te Zierikzee. Laatste keuring van brouwgerst te Hulst en Oostburg.

De landstand in Zeeland, geïllustreerd weekblad. | 1944 | | pagina 3